Młode mamy nie wiedzą, jak przystawiać dziecko do piersi

  Młode mamy nie wiedzą, jak przystawiać dziecko do piersi

  Artykuł Partnera

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Młode mamy nie wiedzą, jak przystawiać dziecko do piersi
  Tylko 4% Polek karmi dziecko wyłącznie piersią przez jego pierwsze pół roku życia. Jednym z powodów jest to, że młode mamy często nie wiedzą, jakie są techniki i pozycje karmienia piersią, dlatego tak ważne jest, aby otrzymały fachową pomoc w początkach laktacji. Właśnie to wsparcie pomoże im wkroczyć na tak zwaną mleczną drogę, a także zapewni prawidłowe karmienie dziecka.
  Młode mamy nie wiedzą, jak przystawiać dziecko do piersi
  W obliczu mody na karmienie piersią, kiedy to sławne stają się akcje „Cyce na ulice!” i inne hasła zachęcające młode mamy do nierezygnowania z mleka naturalnego, statystyki mogą być zastanawiające. Tylko 38% Polek karmi piersią dzieci do ich 6. miesiąca życia, a tylko 4% z nich wyłącznie piersią. Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia WHO dziecko należy karmić wyłącznie piersią przynajmniej do jego 6. miesiąca życia, a następnie kontynuować przy jednoczesnym rozszerzaniu diety do 2. roku życia, a nawet i dłużej.

  Wiele kobiet kończy karmienie już w ciągu pierwszego miesiąca życia dziecka. Statystyki są więc alarmujące i tylko otrzymując fachowe wsparcie co do tego, jakie pozycje do karmienia piersią należy przyjmować i jakie są najlepsze techniki, młode mamy mogą być bardziej otwarte na kontynuowanie karmienia piersią nawet w kolejnych miesiącach.

  Nic nie zastąpi mleka mamy
  Nie ma nic lepszego dla niemowlaka niż mleko od mamy. Lekarze wymieniają szereg zalet, na przykład to, że mleko mamy idealnie zaspokaja potrzeby żywieniowe, rzadziej powoduje kolki, nie powoduje alergii, zwiększa odporność na infekcję, a nawet stymuluje pracę mózgu. WHO promuje program i jednoznacznie stwierdza, że karmienie piersią programuje metabolizm i kształtuje prawidłowe nawyki żywieniowe. Ponadto zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób u dziecka, jak astma, alergia i otyłość, a nawet u matki – rak sutka czy zespół metaboliczny.

  Faktem jest, że kobiece mleko jest doskonale zbilansowane pod względem zawartości węglowodanów, tłuszczów, białka, witamin, składników mineralnych i aminokwasów. Ponadto daje to, czego nie da żadna butelka – pozwala nawiązać z dzieckiem intymny kontakt.

  Prawidłowe pozycje karmienia piersią
  Powodów rezygnacji z naturalnego karmienia piersią może być wiele, tak samo, jak wiele jest kobiet. Jedne rezygnują z przyczyn zdrowotnych, inne nie mają wystarczającej laktacji, inne też stawiają na wygodę, ponieważ butelkę zawsze łatwiej podać. W raporcie z 2015 roku dotyczącym karmienia piersią w Polsce jako powody rezygnacji podawane są najczęściej: ból, brak udogodnień dla mam karmiących czy kolejna ciąża. Co czwarta kobieta wskazuje, że przeszkodą dla niej jest wiek dziecka.

  Jeżeli mówimy o kobietach, u których proces laktacji przebiega prawidłowo, a karmienie piersią wynika z indywidualnego podejścia, problemem okazuje się brak wiedzy co do tego, jak należy prawidłowo karmić piersią, jakie pozycje i techniki są najlepsze. To właśnie prawidłowa pozycja karmienia piersią jest w stanie zminimalizować odczuwany ból, a także sprawić, że karmienie przebiegnie sprawnie dla obu stron. Dobra pozycja to taka, która świeżo upieczonej mamie zapewni wygodę, nie obciąży jednej partii mięśni, a także ułatwi przyłożenie malucha i samo ssanie.

  Najważniejszą kwestią jednak jest to, aby młode mamy się nie poddawały. Często rezygnują z naturalnej i instynktownej drogi mlecznej tylko przez to, że podjęły kilka prób i nie udało im się nakarmić maluszka. Karmienie piersią wymaga przede wszystkim cierpliwości i wprawy. Ważne jest również to, aby kobietom uzmysławiać, jaką pozycję do karmienia piersią należy przyjmować i jaką technikę stosować. O tym, jakie są techniki i pozycje karmienia piersią można przeczytać na stronie: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/jak-karmic-piersia-pozycje-i-techniki-karmienia
  Rola położnej w karmieniu piersią
  We wszystkich polskich szpitalach standardem jest promocja karmienia noworodka piersią, do akcji wkraczają również znane fundacje jak Fundacja Rodzić Po Ludzku. Niektóre szpitale realizują również program „10 kroków do udanego karmienia piersią” będący podstawą programową inicjatywą WHO/UNICEF „Szpital przyjazny dziecku” zgodną z zasadami Międzynarodowego Kodeksu przyjęte przez Światową Organizację Zdrowia.

  Jednakże broszury informacyjne i szczątkowe informacje nie zachęcą młodych mam do częstszego przystawiania dziecka do piersi. Tutaj wkracza już położna, która od pierwszych chwil pojawienia się dziecka na świecie powinna wspierać młodą mamę, a także pokazać jej prawidłowe pozycje karmienia piersią. W niektórych jednostkach na miejscu dostępny jest również doradca laktacyjny. Niezależnie jednak, czy wsparcie okazuje położna czy doradca, taka pomoc ma ogromny wpływ na długość karmienia piersią.

  Prawo polskie określa konkretnie, jaka jest rola położnej. To ona po porodzie otacza młodą mamę opieką i uczy prawidłowego trzymania, karmienia i pielęgnowania noworodka. Na jej pomoc młoda mama może liczyć w czasie połogu i w zakresie opieki nad noworodkiem do momentu aż ukończy 2. miesiąc życia. W ramach wizyt patronażowych (4 do 6 wizyt w domu mamy) położna udziela poradnictwa laktacyjnego, monitoruje stan matki w okresie połogu i rozwój noworodka, doradza w zakresie pielęgnacji i prawidłowego żywienia. Wynika z tego, że jej zadaniem jest dostarczenie wyczerpujących informacji na temat korzyści i metod karmienia piersią, w tym pokazanie prawidłowych pozycji do karmienia, aby młoda mama mogła bezpiecznie i komfortowo karmić swoje dziecko.

  Młode mamy doskonale wiedzą, że ich mleko jest najlepsze dla dziecka, jednak przy pierwszych próbach napotykają problemy, takie jak to, że nie umieją przystawić dziecka, że dziecko nie chce ssać, że zasnęło albo nawet, że ssie za długo i rodzą się pytania, czy na pewno się najada. Konieczna jest więc edukacja młodych matek w kwestiach pozycji i technik karmienia piersią, ale także odnośnie do tematu samego przebiegu karmienia.

  Gdzie uzyskam pomoc?
  Jeśli chcesz, aby położna nauczyła cię, jak karmić i pielęgnować dziecko, doradziła w kwestii prawidłowych technik i pozycji do karmienia piersią, a także udzieliła rad, jak pielęgnować noworodka, zapisz dziecko do przychodni rejonowej. Jeżeli masz problemy z laktacją lub z samym karmieniem, a mimo tego chciałabyś karmić dziecko piersią, udaj się do poradni laktacyjnej, w której uzyskasz pomoc od wykwalifikowanych położnych z certyfikatami doradcy laktacyjnego.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo