Młyn Jazz Festival - trzy dni z gwiazdami polskiego i...

  Młyn Jazz Festival - trzy dni z gwiazdami polskiego i światowego jazzu

  Materiał partnera zewnętrznego

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Młyn Jazz Festival - trzy dni z gwiazdami polskiego i światowego jazzu
  1/9
  przejdź do galerii
  Młyn Jazz Festival od sześciu lat przyciąga do Wadowic coraz większe grupy melomanów, a na swej scenie skupia największe sławy światowego i polskiego jazzu. Wydarzenie urasta do rangi największego festiwalu muzyki improwizowanej w Polsce południowej. Organizatorom udaje się bowiem od pierwszej edycji, która odbyła się w 2011 roku, zapraszać takich artystów, którzy reprezentują najwyższy poziom wykonawczy, a z drugiej - przyciągają tłumy wielbicieli synkopowanych rytmów. Do tej pory na festiwalu wystąpiły takie gwiazdy, jak Michał Urbaniak, Basia Trzetrzelewska, Anna Maria Jopek, Urszula Dudziak, Candy Dulfer, Richard Bona czy zespół Incognito. A jak będzie w tym roku?

  Siódma edycja odbędzie się w dniach 6-8 lipca i z pewnością usatysfakcjonuje każdego z miłośników różnych odmian jazzu.

  W czwartek, 6 lipca, na scenie plenerowej Młyn Jacka Hotel & Spa**** wystąpi legendarny pianista i kompozytor, laureat nagrody Grammy za całokształt twórczości - Herbie Hancock. Po jego występie usłyszymy młodą, zdolną wokalistkę Martę Król, która ostatnio wzięła na warsztat utwory grupy The Police.

  Piątek, 7 lipca, to kolejny dzień koncertów na scenie plenerowej. Usłyszymy wówczas Stanisława Soykę z towarzyszeniem tria Wojciecha Karolaka. Dżentelmeni po swoim występie ustąpią miejsca prawdziwej damie światowego jazzu. Na scenie pojawi się bowiem czterokrotna laureatka Grammy - Dianne Reeves. Zwieńczeniem wieczoru będzie występ amerykańskiego trębacza smoothjazzowego Chrisa Bottiego.

  Jazzowa sobota, 8 lipca, prezentuje się nie mniej interesująco: wieczór otworzy występ Marii Sadowskiej, która przedstawi swój ostatni projekt - „Jazz na ulicach”. Następnie usłyszymy pionierów londyńskiej sceny acidjazzowej The Brand New Heavies. Festiwal zakończy się występem wspaniałego amerykańskiego gitarzysty jazzowego - Johna Scofielda.  Herbie Hancock to legendarny pianista, kompozytor i producent. Grał na fortepianie od siódmego roku życia - i szybko został uznany za „cudowne dziecko”. Nic więc dziwnego, że jego kariera z roku na rok nabierała rozpędu. Choć zasłynął solową kompozycją „Watermelon Man”, to grał również z powodzeniem ze starszymi od siebie gwiazdami - choćby z Milesem Davisem.

  Gdy w pełni się usamodzielnił, zwrócił się w stronę fusion, wprowadzając do swych kompozycji dźwięki elektroniczne. Dzięki temu powstał album, który okazał się kamieniem milowym w rozwoju nowoczesnego jazzu - „Head Hunters”. Poszukiwania te zaprowadziły Hancocka do stworzenia hymnu tanecznej muzyki electro - „Rock It”. Zrealizowany doń wideo-klip stał się jednym z najczęściej odtwarzanych teledysków w początkach działalności telewizji MTV w USA na początku lat 80.

  Hancock jest laureatem czternastu nagród Grammy i Oscara za muzykę do filmu „Round Midnight” z 1986 roku. Wiele jego kompozycji stało się standardami - oprócz wspomnianego już „Watermelon Man” to też „Maiden Voyage”, „Eye of the Hurricane”, „Dolphin Dance” czy „Chameleon”.

  Dianne Reeves, wraz z Dee Dee Bridgewater, Dianą Krall i Cassandrą Wilson, uważana jest za jedną z najważniejszych postaci wśród wokalistek jazzowych. Jej specjalnością jest śpiewanie scatem - czyli naśladowanie odgłosów instrumentów oraz zastępowanie tekstu onomatopejami słowopodobnymi (jak Urszula Dudziak).

  Piosenkarka ma na swym koncie niemal 20 albumów, z których większość wydała ceniona na jazzowym rynku wytwórnia Blue Note. Podczas festiwalu usłyszymy jej najpopularniejsze utwory utrzymane w stylu eleganckiego jazzu z domieszką klasycznego soulu.

  Chris Botti zaczynał jako muzyk sesyjny. Szybko jednak zauważono, że łagodny i zmysłowy sposób gry na trąbce, który wypracował, predestynuje go do kariery solowej. I rzeczywiście - czerpiąc inspirację z twórczości takich gigantów, jak Miles Davis czy Tomasz Stańko, stworzył autorskie nagrania, które wpisały się idealnie w formułę smooth jazzu.

  Trębacz był w Polsce wielokrotnie i za każdym razem jego występy przyciągały tłumy. Muzyka Bottiego szczególnie podoba się kobietom - i to one przeważnie wypełniają sale, w których gra. Nic więc dziwnego, że zaśpiewała z nim również Anna Maria Jopek. A 1 lipca 2011 roku uczestniczył w koncercie inaugurującym polską prezydencję w Unii Europejskiej - „Tu Warszawa”.

  Brytyjczycy z grupy Brand New Heavies od początku swej działalności specjalizują się w acid jazzie. To specyficzna odmiana gatunku, która narodziła się na początku lat 90. w londyńskich klubach, a której wyznacznikiem jest taneczny rytm wywiedziony z funku.

  W ciągu trwającej ponad 30 lat kariery formacja często zmieniała skład. W efekcie współpracowały z nią różne wokalistki - N’Dea Davenport, Siedah Garrett czy Carleen Anderson. Obecnie mikrofon dzierży w Brand New Heavies piękna Sulene Flaming. I to właśnie ona wykona podczas festiwalu największe przeboje grupy.

  John Scofield uznawany jest za jednego z najwybitniejszych gitarzystów jazzu współczesnego. W ciągu swej długiej kariery współpracował z takimi gwiazdami, jak Miles Davis, Billy Cobham, Jack DeJohnette, Pat Metheny czy Gerry Mulligan.

  Jego muzyczna działalność obejmuje niemal wszystkie rodzaje gitarowego grania: począwszy od jazzu, poprzez blues, country, skończywszy na masywnych rockowych riffach. Podczas festiwalu wystąpi w towarzystwie zespołu Uberjam.

  Stanisława Soykę znamy przede wszystkim z nastrojowych i refleksyjnych utworów na głos i fortepian. Wokalista specjalizuje się w poezji śpiewanej, ale nie stroni też od popu czy rocka. Na festiwalu usłyszymy go w jazzowym repertuarze w towarzystwie tria słynnego klawiszowca - Wojciecha Karolaka.

  Marysia Sadowska dała się poznać zarówno jako filmowa reżyserka („Sztuka kochania”), telewizyjna jurorka („The Voice Of Poland”), jak również utalentowana wokalistka. Podczas festiwalu usłyszymy materiał z jej ostatniej płyty „Jazz na ulicach”.

  Bilety w cenach od 169 do 499 zł i karnety w cenach od 519 do 1399 zł można kupować na stronie internetowej www.mlynjazzfestival.pl w zakładce „Bilety”.


  Więcej informacji na stronie: www.mlynjazzfestival.pl

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama