Deszcz Orionidów tylko na pogodnym niebie

  Deszcz Orionidów tylko na pogodnym niebie

  Zdjęcie autora materiału

  Magdalena Tarnowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Deszcz Orionidów tylko na pogodnym niebie
  1/6
  przejdź do galerii
  Rój Orionidów można obserwować od początku października do 7 listopada. Teoretycznie dziś w nocy będą najbardziej widoczne. W praktyce dostrzeżenie ich gołym okiem przy obecnej pogodzie jest właściwie niemożliwe.
  Orionidy to jeden z najbardziej typowych rojów meteorów, pochodzący z komety Halleya.

  -Roje pochodzą z odparowanych ciał komet i krążą po orbitach. Często zdarza się, że Ziemia w swojej wędrówce wokół Słońca trafia na ten rój śmieci, które zostały po odparowaniu lodu z komety. I te drobinki z prędkością nawet do 70 km/s wpadają w naszą atmosferę, zostawiając jasne ślady widoczne na niebie - wyjaśnia Jacek Czekański z Śląskiego Planetarium.

  Spadające orionidy, mimo że słabsze od perseidów, są najbardziej widoczne na niebie podczas maksimum roju, które przypada dziś. Warunek: czyste niebo i odpowiednie oddalenie od świateł miast. Gdzie szukać spadających Orionidów?

  -Trzeba znaleźć Oriona, najbardziej charakterystyczny kawałek zimowego nieba i dwie najjaśniejsze gwiazdy Bliźniąt. Radiant roju znajduje się w konstelacji Oriona i Bliźniąt, czyli w okolicy wschodniego horyzontu nieba - wyjaśnia Jacek Czekański.

  Obserwacje najlepiej zacząć jeszcze przed północą. Około północy radiant będzie tuż nad wschodnim horyzontem. Niestety na razie nic nie wskazuje na to, że pogoda się zmieni. Jak zapewnia pan Jacek, przy zachmurzeniu wynoszącym sto procent orionidy na pewno nie będą widoczne.  *Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
  *Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
  *25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
  *Równica bez schroniska? Niestety to koniec

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama