Ważne
  Dziś Światowy Dzień Kota! Pokaż nam swojego pupila! ZDJĘCIA

  Dziś Światowy Dzień Kota! Pokaż nam swojego pupila! ZDJĘCIA

  KL

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Maciej robi selfie
  1/27
  przejdź do galerii

  Maciej robi selfie ©Karina Trojok

  Dziś koty z całego świata obchodzą swoje święto. Z tej okazji prezentujemy Wam zdjęcia kotów koleżanek i kolegów z naszej redakcji. Czekamy też na fotografie Waszych milusińskich! Fotki ślijcie na internet@dz.com.pl
  Dziś obchodzimy Światowy Dzień Kota. I nie chodzi tu wyłącznie o wczorajsze zwycięstwo Macieja Kota w Pjongczang, choć z tego powodu również jest nam bardzo miło. Dzień Kota to święto mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, przyświeca mu także idea niesienia pomocy bezdomnym zwierzętom i uwrażliwienia ludzi na często trudny koci los. Międzynarodowy Dzień Kota po raz pierwszy został ustalony we Włoszech w 1990 roku. W Polsce obchodzimy go od 2006 roku z inicjatywy miesięcznika "Kot" i Stowarzyszenia "Cat Club Łódź".

  Koty zostały udomowione blisko 10 tysięcy lat temu i obecnie są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie. Wyhodowano wiele ras różniących się ubarwieniem, wielkością i długością włosów. Współczesne wzorce niektórych starszych ras kota domowego znacznie odbiegają od ich wcześniejszych cech, jak w przypadku kotów perskich czy syjamskich.
  Niestety nie wszystkie koty mogą cieszyć się opieką i towarzystwem człowieka. Szacuje się, że w Polsce żyje około 17 tysięcy bezdomnych kotów. Schroniska oraz rozmaite organizacje na rzecz zwierząt poświęcają im akcje charytatywne, jednak życie pokazuje, że pomoc ta jest dalece niewystarczająca. Warto więc pamiętać o dokarmianiu tych żyjących na kocią łapę stworzeń, zimą w szczególności.
  Zobacz galerię
  Kot przez ostatnie kilka tysięcy lat sporo wycierpiał. Posądzany o konszachty z diabłem i usługiwanie się czarownicom był bardzo często tępiony i prześladowany. Największym szacunkiem i estymą cieszył się w starożytnym Egipcie, gdzie posiadał status zwierzęcia świętego. Z szacunkiem do kotów odnosi się także islam, w którym kocie mruczenie jest uznawane za modlitwę wznoszoną do Allaha. Kotom przypisuje się także silny związek z magią i zdolności uzdrawiające.
  Wśród sławnych właścicieli kotów znajdziemy Ernesta Hemingway'a, Charlesa Dickensa, Vivien Leigh, Billa Clintona, Freddiego Mercury`ego, Nicholasa Cage`a czy Davida Bowie`ego.

  W Polsce z pewnością najbardziej znanym właścicielem kota jest Jarosław Kaczyński. Nie można nie wymienić także Andrzeja Sapkowskiego, który wymyślając postać Wiedźmina, inspirował się właśnie kotami. Teraz już wiecie dlaczego Geralt posiada pionowe źrenice, kocią zwinność i zdolność widzenia w nocy.

  A dzisiaj z okazji kociego święta prezentujemy Wam koty dziennikarzy naszej redakacji. Czekamy też na zdjęcia Waszych pupili. Fotki ślijcie na internet@dz.com.pl

  Największe kocie wybryki. Zobacz WIDEO


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama