Industriada 2016 z wcześniejszym rozruchem maszyn i...

  Industriada 2016 z wcześniejszym rozruchem maszyn i finałowym koncertem przy Muzeum Śląskim

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Industriada 2016 z wcześniejszym rozruchem maszyn i finałowym koncertem przy Muzeum Śląskim
  1/18
  przejdź do galerii
  Industriada 2016: 11 czerwca odbędzie się tegoroczna edycja lubianego przez mieszkańców województwa śląskiego Święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, czyli popularna Industriada. W czwartek podczas spotkania w galerii Elektrownia w Czeladzi poznaliśmy nieco szczegółów dotyczącej tegorocznej edycji Industriady. Pełny program industriady znany będzie 19 maja.
  - Industriada to nasz flagowy pomysł kulturalny. Odbywa się w tym roku już po raz siódmy. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja przyćmi poprzednie i będzie jeszcze większym sukcesem niż wszystkie wcześniejsze sześć - powiedział Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

  Industriada w przyszłości ze święta jednodniowego ma się stać wielodniowym. Już w ubiegłym roku inaugurował ją rozruch maszyn.
  W tym roku przesunięto go na piątkowy wieczór poprzedzający Industriadę właściwą. To wydarzenie odbywać się będzie w ośmiu miejscach: galerii Elektrownia w Czeladzi, zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku, szybie Maciej w Zabrzu, szybie Wilson i osiedlu Nikiszowiec w Katowicach, parku tradycji w Siemianowicach Śląskich, a także Hucie Królewskiej i szybie Prezydent w Chorzowie.

  - Jestem dumny, że te pierwsze imprezy rozpoczną się na terenie dawnej kopalni Saturn w Czeladzi. Kilka miesięcy temu podjęliśmy wspólną decyzję, że Industriada rozpocznie się właśnie tutaj. To szansa, aby nasze obiekty wypromować jeszcze bardziej, bo na to zasługują - powiedział Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

  Organizatorzy Industriady postanowili wyjść w tym roku poza województwo śląskie. Dlatego Święto Szlaku Zabytków Techniki będzie w tym roku promowane w Krakowie.

  - Będziemy zachęcać mieszkańców Krakowa do tego, aby tu przyjechać, bo naprawdę mamy produkt unikalny w skali europejskiej. Nasz szlak jest również zauważony poza granicami naszego kraju - zaznacza Wojciech Saługa.

  Finałem tegorocznej Industriady będzie koncert multimedialny "Rasa. Pieśni antracytu", który odbędzie się w Muzeum Śląskim w Katowicach na terenie dawnej kopalni Katowice. W repertuarze złożonym z pieśni górniczych z całego świata wystąpią m.in. Barbara Lubos, Dariusz Niebudek, Anna Stela, Orkiestra Dęta Katowice oraz Kwartet Muzyków Śląskiej Orkiestry Kameralnej.

  Pełny program tegorocznej edycji Industriady poznamy po 19 maja.


  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  * Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
  *Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama