Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces gliwickich kardiologów – przeprowadzą dwieście zabiegów ablacji w tym roku. Dla chorych z arytmią to szansa na normalne życie

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Gliwiccy specjaliści mogą w tym roku przeprowadzić nawet do 200 zabiegów ablacji. To szansa dla chorych z arytmią
Gliwiccy specjaliści mogą w tym roku przeprowadzić nawet do 200 zabiegów ablacji. To szansa dla chorych z arytmią Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach
Ablacja to małoinwazyjny zabieg pozwalający na całkowite wyleczenie arytmii serca. Oddział kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach dołączył do Krajowej Sieci Kardiologicznej. Dzięki temu gliwiccy specjaliści mogą w tym roku przeprowadzić nawet do 200 zabiegów ablacji. - Pacjent może zostać całkowicie wyleczony, jednego dnia możemy przeprowadzić nawet sześć zabiegów – zapewnia dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału.

Kardiolodzy z Gliwic będą skuteczniej leczyć chorych z arytmią

Oddział kardiologii gliwickiego szpitala dołączył do Krajowej Sieci Kardiologicznej, która przyspiesza drogę pacjenta od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii. Dzięki programowi pacjenci trafiają do specjalisty maksymalnie w ciągu 30 dni i dzięki temu mogą szybko rozpocząć leczenie najlepszymi dostępnymi metodami.

Dr Tadeusz Zębik, szef oddziału kardiologii w gliwickim szpitalu, zapewnia, że już teraz są widoczne pierwsze, bardzo dobre efekty tego programu. Specjaliści ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach skutecznie przeprowadzają zabiegi ablacji. W ubiegłym roku wykonano ponad 150 takich procedur, a dzięki Krajowej Sieci Kardiologicznej będzie ich jeszcze więcej. Dla chorych z arytmią jest to szansa na powrót do normalnego życia i całkowite wyleczenie.

- Ablacja to przezskórny, małoinwazyjny zabieg blokujący przewodzenie impulsów indukujących arytmię. Dzięki zniszczeniu obszarów w sercu sprzyjających powstawaniu lub przenoszeniu się arytmii, pacjent może zostać całkowicie wyleczony – wyjaśnia dr Zębik.

Ordynator zaznacza, że niezwykle ważne jest, aby lekarz rodzinny skierował chorego do poradni kardiologicznej w gliwickim szpitalu, w którym pacjent otrzyma kompleksowe leczenie i wsparcie.

Ablacja jest najczęściej wykonywana u pacjentów z migotaniem przedsionków. Zabieg można również przeprowadzać u chorych z trzepotaniem przedsionków oraz innymi nadkomorowymi i komorowymi arytmiami. Dr Krzysztof Myrda, kardiolog, wyjaśnia, że takie osoby najczęściej borykają się z kołataniem serca, zasłabnięciami, omdleniami, obniżoną tolerancją na wysiłek, niepokojem oraz uciążliwymi dusznościami. Jak się okazuje, choroba często dotyka młodych, nawet 20-letnich, pacjentów.

- Możemy mówić o wysokiej skuteczności zabiegów ablacji, jest to nieporównywalne w stosunku do farmakoterapii. Postęp pozwolił nam, aby te zabiegi były coraz krótsze, coraz mniej obciążające organizm pacjenta i – co najważniejsze – dające szansę na życie bez arytmii – podkreśla dr Myrda.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera