Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Susza odbija się na zbiorach. Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy?

Piotr Ciastek
Preferencyjne kredyty, odroczenie składki do KRUS, czy specjalna pomoc dla gospodarstw rolnych. Komu pomoże ministerstwo?

Choć sytuacja w rolnictwie w województwie śląskim nie jest krytyczna, to z dnia na dzień pogarsza się. Rolnicy już narzekają, że zbiory będą nawet o 40 proc. niższe.  - Z meldunków przekazanych przez wojewodów wynika, że problem suszy dotyka około 1/3 gmin w Polsce – informował kilka dni temu minister Marek Sawicki. Jak zapowiada, gdy tylko powoływane przez wojewodów komisje szacujące straty w rolnictwie zbiorą dane, to pomoc będzie mogła być uruchomiona. 

Producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych takich jak susza, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawina, poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń, mogą ubiegać się w ramach obowiązujących przepisów m.in. o kredyt, który może zostać przeznaczony na zakup środków do produkcji rolnej, jak i kredyt na odbudowę uszkodzonych budynków służących do produkcji rolniczej. 

Jak informuje na swoich stronach internetowych ARiMR, kredyt obrotowy może zostać przeznaczony na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej (kwalifikowanego materiału siewnego, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, paliwa na cele rolnicze, inwentarza żywego).

Kredyt na odtworzenie środków trwałych może zostać przeznaczony m.in. na przywrócenie funkcji użytkowych zniszczonych lub uszkodzonych budynków inwentarskich, magazynowo-składowych, szklarni, tuneli foliowych i innych budynków i budowli służących do produkcji rolniczej, poprzez ich odbudowę lub wykonanie niezbędnych remontów kapitalnych oraz remont lub zakup w miejsce zniszczonych: ciągników, maszyn, urządzeń rolniczych.

Poszkodowani mogą też liczyć na odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie składek do KRUS. Z kolei Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych może odroczyć i rozłożyć na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzyć raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy, na indywidualny wniosek producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej powstały szkody.

Specjalna pomoc finansowa może też zostać uruchomiona, gdy straty w gospodarstwie obejmą 70 proc. powierzchni upraw. Uruchomienie pomocy nastąpi po przyjęciu uchwały przez Radę Ministrów w sprawie ustanowienia odpowiedniego programu pomocy. Ponadto, aby pomoc ta mogła być udzielana konieczne jest zakończenie szacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów, w celu wyliczenia stawki pomocy na ha powierzchni upraw rolnych na których wystąpiły szkody. 

– Centrala Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wraz z ministerstwem rolnictwa pracują w tej materii nad uruchomieniem pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych. Działania o których mowa nie zostały jeszcze uruchomione, natomiast ruszą w momencie, kiedy ministerstwo rolnictwa uzyska pełną informację dotyczącą oszacowania tych szkód – mówi Łukasz Ślusarz z ARiMR w Częstochowie. Ostrożne szacunki mówią, że pomoc ta może wynieść od 100 do 150 zł do ha zniszczonych upraw. 

- Wnioskowanie będzie się odbywać, jak w poprzednich latach. Nasi beneficjenci, którzy ucierpieli w wyniku chociażby suszy czy gradu, będą musieli złożyć wniosek do biura powiatowego ARiMR. W tej chwili czekamy na uruchomienie tego działania i wtedy informacja ta pojawi się na stronach internetowych ministerstwa rolnictwa i ARMiR - dodaje Łukasz Ślusarz. 

Obecnie w najtrudniejszej sytuacji są rolnicy, którzy prowadzą działalność mieszaną, czyli uprawiają ziemię i hodują zwierzęta. Oni też mogą zgłaszać swoje straty. Ministerstwo przygotowuje formularze, na których poszkodowani rolnicy mogliby uwzględnić straty w hodowli zwierzęcej. Szacowanie strat zakończy się najprawdopodobniej około 20 sierpnia. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!