MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świadectwo pracy: wzór, druk, pdf. Umowa zlecenie a świadectwo pracy

RED
Kiedy rozstajemy się z pracodawcą musi on nam wydać świadectwo pracy. To bardzo istotny dokument, w którym zamieszczone są informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczeń społecznych. W naszym poradniku znajdziesz: wzór, druk, pdf świadectwa pracy.

Świadectwo pracy jest niezbędne pracownikowi, gdy np. ubiega się o określone świadczenia jak zasiłek dla bezrobotnych czy emerytura. Świadectwo pracy to również cenny dokument dla kolejnego pracodawcy, który na jego podstawie ustala m.in. wymiar urlopu wypoczynkowego.
AKTUALNY WZÓR ŚWIADECTWA PRACY (PDF)

Co powinno zawierać świadectwo pracy?

W świadectwie obowiązkowo powinny się znaleźć informacje dotyczące:

  • okresu i rodzaju wykonywanej pracy
  • stanowiska jakie w firmie zajmował pracownik
  • trybu rozwiązania lub okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy (w tym miejscu powinna zostać podana także podstawa prawna)
  • oraz inne informacje, które pomogą w ustaleniu uprawnień pracowniczych, a także uprawnień z ubezpieczenia społecznego.
Świadectwo pracy: wzór, druk, pdf. Umowa zlecenie a świadectwo pracy

Opisując przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca ogranicza się do podaniem trybu rozwiązania umowy (np. za wypowiedzeniem) - nie musi wskazywać konkretnych okoliczności, w jakich został on zastosowany. Wyjątkiem jest sytuacja, w której stosunek pracy ustał z przyczyn nie dotyczących pracownika. Wówczas uzasadnienie rozwiązania umowy będzie miało wpływ na powstanie szczególnych uprawnień pracowniczych w zakresie świadczeń dla bezrobotnych oraz z ubezpieczenia społecznego.

Informacje podane na świadectwie pracy będą różne w zależności od sytuacji prawnej (np. w przypadku dłużnika - zajęcie części wynagrodzenia), czy rodzinnej (np. urlop wychowawczy) pracownika w okresie trwania umowy. Jeśli zaszły takie szczególne okoliczności, zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy, pracodawca jest zobowiązany do podania w nim informacji między innymi o wymiarze czasu pracy, urlopie wypoczynkowym wykorzystanym w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, wykorzystanym dodatkowym urlopie lub świadczeniach, jakie przewiduje prawo pracy, okresie, w jakim pracownik korzystał z urlopu wychowawczego oraz bezpłatnego (w tym podstawy prawnej do jego udzielenia), liczbie dni, za które otrzymał wynagrodzenie w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, czy o wykorzystaniu zwolnienia od pracy.

W niektórych sytuacjach, na świadectwie pracy pojawią się informacje dotyczące wypłacenia odszkodowania z tytułu skrócenia wypowiedzenia, okresów nieskładkowych uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury, okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze, należności w stosunku pracy uznanych a nierozliczonych przez pracodawcę do dnia ustania stosunku pracy z braku środków finansowych, okresu odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych.

Pracodawca może, ale nie musi podać w dokumencie, na żądanie pracownika, informacji o wysokości i składnikach wynagrodzenia czy o uzyskanych kwalifikacjach.

Ile czasu ma pracodawca na wydanie świadectwa pracy?

W świetle przepisów pracodawca powinien przekazać pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie. Niestety jest to pojęcie dość nieostre. W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony świadectwo pracy powinno dotrzeć do rąk pracownika (lub upoważnionej przez niego, na piśmie, osoby) w dniu, gdy nastąpiło rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Jeśli jest to niemożliwe, np. z powodu nieobecności pracownika, pracodawca zobowiązany jest wydać je nie później niż w ciągu siedmiu dni od daty ustania stosunku pracy, np. za pośrednictwem poczty.

Sprostowanie świadectwa pracy

Po otrzymaniu świadectwa pracy, pracownik ma siedem dni na wystąpienie z żądaniem sprostowania podanych w nim informacji. W takim samym terminie pracodawca musi się ustosunkować do prośby podwładnego, na piśmie, przy czym nie musi uzasadniać swojego stanowiska. Jeśli odpowiedź pracodawcy nie będzie satysfakcjonująca, można skierować sprawę na drogę sądową.

Na wystąpienie z powództwem sądowym o sprostowanie świadectwa pracy pracownik ma również siedem dni. W razie uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika, pracodawca jest obowiązany wydać mu niezwłocznie nowe świadectwo pracy, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia w tej sprawie. 

Niezależnie od obowiązku pracodawcy sprostowania świadectwa pracy, pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody, jeżeli doznał jej na skutek wydania niewłaściwego świadectwa przez pracodawcę. W Kodeksie pracy ustalono, iż wysokość przysługującego pracownikowi odszkodowania równa jest wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania przez niego bez pracy z powodu wydania niewłaściwego świadectwa. Czas ten nie może być jednak dłuższy niż 6 tygodni.

Roszczenie pracownika o odszkodowanie z tytułu wydania przez pracodawcę niewłaściwego świadectwa pracy przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne. Osobną kwestię stanowi określony w §4 ww. rozporządzenia obowiązek pracodawcy wydania pracownikowi odpisu świadectwa pracy w uzasadnionych przypadkach. Uzasadniony przypadek stanowi m.in. zagubienie lub zniszczenie świadectwa pracy. Niezależnie od odszkodowania, o którym mowa wyżej, na pracodawcę naruszającego obowiązki określone w przepisach prawa pracy PIP może nałożyć karę do 30 tys. zł.

Z jaką datą wystawić świadectwo pracy?

Jeżeli ostatni dzień zatrudnienia przypada w dzień wolny od pracy, świadectwo pracy należy wydać w najbliższym dniu roboczym, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania zatrudnienia. Jeśli dzień ustania stosunku pracy jest dniem wolnym od pracy, to na świadectwie nie należy wpisywać tej daty, gdyż w rzeczywistości dokument został wydany pracownikowi później (w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania umowy).

Duplikat świadectwa pracy

Obowiązujące przepisy nie precyzują terminu, w jakim były pracodawca ma wydać odpis świadectwa pracy. Gdy z powodów losowych pracownik straci świadectwo pracy, to może zgłosić się do byłego pracodawcy po duplikat. Jego obowiązkiem jest wydanie takiego dokumentu. Choć przepoisy tego nie ustalają, to powinien to zrobić bez zbędnej zwłoki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!