Przesłanie Macieja Cieśli: Grafik ŚDM przegrał walkę z...

  Przesłanie Macieja Cieśli: Grafik ŚDM przegrał walkę z rakiem. Papież Franciszek go wspomniał

  KD, MM

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  PRZESŁANIE MACIEJA CIEŚLI Kim był Maciej Szymon Cieśla? "Muszę Wam powiedzieć coś, co troszkę zasmuci Wasze serce. To jest historia życia jednego z Was. Miał 27 lat, studiował grafikę i porzucił pracę, by być wolontariuszem ŚDM. I wszystkie te rysunki na flagach są jego". Tak o Macieju Cieśli, młodym grafiku z Katowic mówił w środę wieczorem papież Franciszek. Maciej nie doczekał jego przyjazdu. Zmarł 2 lipca. Został pochowany w Katowicach. Oto historia Macieja Cieśli. Mówi jego brat Michał Cieśla.
  Maciej Cieśla zaprojektował logo ŚDM 2016
  1/4
  przejdź do galerii

  Maciej Cieśla zaprojektował logo ŚDM 2016

  Maciej Szymon Cieśla:  Podczas spotkania wolontariuszy z papieżem w Tauron Arenie Michał Cieśla odczytał świadectwo swojego nieżyjącego brata Macieja. - Maciek miał być tutaj - powiedział.

  - Miały być kolejne Światowe Dni Młodzieży, a się okazało, że ta wielka radość, która może przysłonić wielkie sprawy została na chwilę wstrzymana i za to dziękujemy - powiedział do Franciszka Michał Cieśla. Dodał, że jego brat Maciek miał być na tym spotkaniu, a dowodem na to jest tekst, który przygotował na tę okazję.

  W grudniu, tuż przed świętami, pracując nad projektem ornatów na ŚDM, Maciej dowiedział się, że część komórek w jego organizmie postanowiła się zbuntować i narobić trochę zamieszania. "Zmutowały się i pojechały po bandzie" - napisał w swoim świadectwie.

  Rodzaj nowotworu, jaki mu się przytrafił, był niezwykle rzadki i bardzo ciężko go wyleczyć.

  Niespełna dwa tygodnie po Bożym Narodzeniu dowiedział się, że nowotwór "bardzo go polubił i postanowił pozwiedzać jego organizm, atakując płuca, liczniej niż Polacy najeżdżają na Chorwację".

  "Wtedy po raz pierwszy usłyszałem od lekarzy te słowa: leczenie paliatywne, hospicjum" - czytał brat Maćka.

  "Te pół roku diametralnie odmieniło moje życie. Jeszcze w grudniu stałbym przed wami o własnych siłach i o dwóch nogach. Niestety tę zaatakowaną przez nowotwór trzeba było amputować. Słodycze i ciastka zostały wyparte przez morfinę i tlen, bez których na obecnym etapie nie jestem w stanie funkcjonować, jak kiedyś nie wyobrażałem sobie życia bez czekolady. Rower został wyparty przez wózek inwalidzki i specjalne poręczy przy łóżku, czy samochodzie. A sok pomarańczowy przez chemioterapię, która niestety, póki co nic nie wskórała" - opisywał Maciej. "Ten nowotwór silnie się do mnie przywiązał. Stojąc tu przed wami chciałbym bardzo podziękować moim koleżankom i kolegom z komitetu organizacyjnego ŚDM, z krakowskiej kurii i wszystkim, którzy mnie wspierają. I moim najbliższym w tych dniach, w tym lekarzom z krakowskiego centrum onkologii, którzy podjęli walkę z nowotworem, mimo że od początku wiadomo było, że to ciężka walka każdego dnia" - pisał grafik.

  Maciej Cieśla w sowim świadectwie dziękował za wszystkie msze, modlitwy i prośby zanoszone do Boga w jego intencji. Zaznaczył, że nie żąda od Boga cudu, ale bardzo tego potrzebuje. Przyznał, że szybko zmieniły się jego priorytety. jak wskazał, wielu ludzi marzy o wielkiej karierze, samochodzie, dużej rodzinie, czy awansie, a on ma tylko jedno marzenie - chciałby po prostu żyć.

  "Na sam koniec życzę wam, żebyście cieszyli się życiem. Każdy dzień jest piękny, ale nie zawsze w natłoku obowiązków dostrzegamy jacy jesteśmy szczęśliwi i czasem trzeba dostać obuchem w łeb, żeby to docenić. Życzę wam, żebyście byli w stanie to dostrzec, ale bez potrzeby takich doświadczeń" - napisał Maciej Cieśla.

  Maciej Cieśla był grafikiem, służył jako wolontariusz ŚDM. Zmarł 2 lipca. O jego osobie opowiadał Franciszek z "okna papieskiego" w środę.

  O Mateuszu Cieśli zrobiło się głośno na całym świecei za sprawa papieża Franciszka. Papież Franciszek w Krakowie spotkał się z młodzieżą Światowych Dni Młodzieży pierwszego dnia swojej wizyty w Polsce i przemówił ze słynnego okna papieskiego przy Franciszkańskiej.

  Ku zaskoczeniu wszystkich, wspomniał zmarłego grafika Macieja Cieślę z Katowic, który zaprojektował wszystkie znaki graficzne ŚDM 2016 wraz z głównym logo.

  Maciej Cieśla był wyjątkową postacią. Jednym z głównych grafików Światowych Dni Młodzieży. To on jest autorem wszystkich animacji związanych z ŚDM - filmów promocyjnych, ulotek, projektu graficznego pakietu pielgrzyma, flag czy dekoracji miasta. Zaprojektował ornaty, w których papież Franciszek prowadzić będzie finałową mszę świętą 31 lipca.

  Skończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Na co dzień związany z Katowicami. Do komitetu organizacyjnego ŚDM zgłosił się szybko, już we wrześniu 2014 roku. Zaczynał jako wolontariusz. Wtedy nikt nie wiedział, że może dać z siebie dużo, dużo więcej. By dać z siebie wszystko porzucił pracę i zajął się wyłącznie przygotowaniami do ŚDM. Dorota Paciorek, która organizowała rekrutację na wolontariuszy, wspomina, że nie bał się konstruktywnej krytyki. Nie zrażał się, tylko szybko proponował coś innego.  We wrześniu 2015 zaczęły się jego problemy ze zdrowiem. Lekarze szybko wykryli raka. - Nie mogli nic zrobić. Jedynie amputować nogę. Chciał żyć podczas przyjazdu papieża. Miał zarezerwowane miejsce w tramwaju papieża. Zmarł 2 lipca - opowiadał Franciszek. Poprosił o chwilę ciszy i modlitwę za Macieja. - Musimy przyzwyczaić się zarówno do rzeczy dobrych, jak i do złych. Życie takie jest, kochani młodzi - zaznaczał.

  Maciej o swojej walce z rakiem w maju 2016 tak napisał na Facebooku: „Mamy najróżniejsze marzenia. Jedni marzą o karierze, sławie, awansie, nowej pracy, wielkim majątku czy nawet o tym, by największa impreza tego roku w Krakowie ŚDM okazała się sukcesem. Ja od 150 dni marzę o jednym... Chciałbym po prostu żyć”.  ***

  Pielgrzymi czekający na Ojca Świętego nawet kilka godzin wyśpiewali cały repertuar piosenek religijnych, w tym hymn spotkania w Częstochowie „Abba Ojcze” i ulubioną przez Jana Pawła II „Barkę”. Młodzi wywołali Papieża skandując: „Franciszek”, „Franciszek”. W swych słowach Ojciec Święty przywołał cierpienie i przedwczesną śmierć jednego z wolontariuszy ŚDM. Swe pozdrowienia Franciszek zaczął po polsku od słów: „Dobry wieczór !”.

  „Pozdrawiam Was serdecznie! Widzę wasz entuzjazm i waszą radość. Muszę wam powiedzieć coś, co zasmuci wasze serce. Proszę was o ciszę. To historia jednego z was, Macieja Szymona Cieśli, który miał 22 lata. Studiował grafikę i porzucił pracę, by stać się wolontariuszem ŚDM. To on przygotował wszystkie grafiki, loga i obrazy, które tak pięknie ozdabiają miasto. W tej pracy odnalazł swoją wiarę – mówił Franciszek. - W listopadzie zdiagnozowano u niego raka. Lekarze nie mogli nic zrobić, jedynie amputować mu nogę. Chciał żyć, kiedy przyjedzie Papież. Miał nawet zarezerwowane miejsce w tramwaju z Papieżem. Zmarł 2 lipca. Wszystkich poruszyła jego śmierć, z powodu dobra które przyniósł. Uczcijmy chwilą ciszy tego chłopaka, który tak mocno pracował dla przygotowania Światowych Dni Młodzieży. On jest tutaj z nami. Ktoś pomyśli: Papież psuje nam wieczór. Prawda jest taka, że powinniśmy się przyzwyczaić do dobrych i złych rzeczy. Życie jest takie kochani młodzi. Ale jest jedna rzecz, o której nigdy nie powinniśmy wątpić. Wiara naszego przyjaciela, który pracował tak mocno dla ŚDM. Wiara zaprowadziła go do Jezusa i on jest teraz w niebie patrząc na nas. Zaklaszczmy dla niego! Także my kiedyś go spotkamy i powiemy: o to ty. Życie takie właśnie jest. Problem polega na tym, by wybrać dobrą drogę życia, tak jak on to zrobił. Podziękujmy Bogu, że daje nam tak odważnych ludzi, przede wszystkim młodych, którzy pokazują nam, jak iść naprzód w naszym życiu. Módlmy się w sercu. Nie lękajcie się. Bóg jest wielki, Bóg jest dobry. Jutro się zobaczymy. Teraz was żegnam. A wy spełniajcie swoje zadanie i róbcie raban. Bądźcie szczęśliwi i radośni, bo to obowiązek tych, którzy idą za Jezusem”.

  Spotkanie w oknie na Franciszkańskiej Papież zakończył odmawiając wspólnie z młodzieżą modlitwę „Zdrowaś Maryjo” i udzielając zebranym błogosławieństwa. Na koniec powiedział: „Dobranoc! Módlcie się za mnie . Widzimy się jutro".

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uważniej redagować !

   kim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Już do takiego tekstu powinno się przyłożyć, raz Maciej , a w kolejnym zdaniu Mateusz. Żenada :(

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ... Jednym z głównych grafików Światowych Dni Młodzieży.

   Tak ... sobie, a muzom ! (na smutno). (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   W jaki sposob do tego mogło dojść ? To przypuszczenie jedynie ! Mogl włożyć do ust (nawet) pisak, i wchłonąc z niego to, co szkodliwe ! Podobnie (w rozumieniu odwrotnym) jak wchlania sie z...rozwiń całość

   W jaki sposob do tego mogło dojść ? To przypuszczenie jedynie ! Mogl włożyć do ust (nawet) pisak, i wchłonąc z niego to, co szkodliwe ! Podobnie (w rozumieniu odwrotnym) jak wchlania sie z paciorkow różańca jony (pierwiastka) selenu, który pośredniczy w przekazywaniu impulsów elektrycznych miedzy czasteczkami (molekułami) białkowymi (również).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto w końcu te logo zaprojektował?

   dd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Artykuł z 2014 roku wskazuje, że były to dwie autorki: Monika Rybczyńska i Emilia Pyza.
   Proszę szukać wywiadu z Moniką....rozwiń całość

   Artykuł z 2014 roku wskazuje, że były to dwie autorki: Monika Rybczyńska i Emilia Pyza.
   Proszę szukać wywiadu z Moniką.
   http://sdmopole.pl/pl/aktualnosci/item/282-wywiad-z-monika-rybczynska-autorka-logo-sdm-krakow2016.htmlzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Logo SDM zaprojektowały dwie dziewczyny

   kto_klamie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Okoliczności powstania logotypu są niezwykłe. Będąc w Watykanie na kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, Monika Rybczyńska modliła się przed grobem polskiego papieża słowami: „Ojcze Święty,...rozwiń całość

   Okoliczności powstania logotypu są niezwykłe. Będąc w Watykanie na kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, Monika Rybczyńska modliła się przed grobem polskiego papieża słowami: „Ojcze Święty, potrzebuję weny. Jeśli Bóg chce, proszę wyproś mi ją".
   - To była konkretna modlitwa. I odpowiedź też była konkretna. Wieczorem wysłałam gotowy szkic do Warszawy – wspomina autorka.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Harcerz Janek

   smutny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Dh Maciej należał także do mojej drużyny harcerskiej. 11 ADH Polana. Ciekawe czemu o tym nic nie mówia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Reklamy

   Olga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Czy możecie w takich artykułach wyłączać reklamy??? Zwłaszcza głośne, taneczne....Albo chociaż wyłączać ich dźwięk??? Ludzie...Pls.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dźwięku nie umiesz ściszyć?

   dd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Co to za system masz w którym nie idzie dźwięku ściszyć?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nietrudno się domyślić że 3 RP zyska kolejnego błogosławionego

   bez tajemnic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 25

   Nie dość, że chorował na raka to na dodatek zaprojektował znaczki na śdm. Ciekawe skąd Franek o tym wszystkim wie? Czyżby jakieś opus dei przygotowywało mu karteczki z tym, o czym ma mówić?...rozwiń całość

   Nie dość, że chorował na raka to na dodatek zaprojektował znaczki na śdm. Ciekawe skąd Franek o tym wszystkim wie? Czyżby jakieś opus dei przygotowywało mu karteczki z tym, o czym ma mówić?
   Ciekawe dlaczego się nie zająknął o Kaczkowskim, który umarł na glejaka mózgu i przez pacjentów onkologicznych uważany był za ambasadora boga na ziemi?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bo...

   mysz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

   ... Maciej zaliczam się do młodzieży, dał z siebie wszystko by oprawa SDM była idealna, to Aniol w ludzkim ciele, zmarł kilkanaście dni przed przyjazdem Papieża.
   Gdyby Papież chciał wspominać o...rozwiń całość

   ... Maciej zaliczam się do młodzieży, dał z siebie wszystko by oprawa SDM była idealna, to Aniol w ludzkim ciele, zmarł kilkanaście dni przed przyjazdem Papieża.
   Gdyby Papież chciał wspominać o wszystkich zmarłych to byłyby Światowe Dni Traumy, a Maciej zasłużył by zostać zapamietanym.
   Dziękuję ze Papież pokazał Światu Jego historię. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nietrudno się domyślić że 3 RP zyska kolejnego błogosławionego

   bez tajemnic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 22

   Nie dość, że chorował na raka to na dodatek zaprojektował znaczki na śdm. Ciekawe skąd Franek o tym wszystkim wie? Czyżby jakieś opus dei przygotowywało mu karteczki z tym, o czym ma mówić?...rozwiń całość

   Nie dość, że chorował na raka to na dodatek zaprojektował znaczki na śdm. Ciekawe skąd Franek o tym wszystkim wie? Czyżby jakieś opus dei przygotowywało mu karteczki z tym, o czym ma mówić?
   Ciekawe dlaczego się nie zająknął o Kaczkowskim, który umarł na glejaka mózgu i przez pacjentów onkologicznych uważany był za ambasadora boga na ziemi?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie bluźnij!

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Nie blużnij! Uszanuj drugiego człowieka, jeśli sam chcesz, aby ciebie uważano za człowieka. Chyba, ze nie chcesz być człowiekiem...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Daj spokój. Co Ty pleciesz.

   Najważniejsze pytania o wizytę papieża Franciszka w Częstochowie

   Plan wizyty, bezpieczeństwo, parkingi, dojazd, plan uroczystości

   Plan wizyty, bezpieczeństwo, parkingi, dojazd, plan uroczystości

   Niezbędnik pielgrzyma ŚDM 2016

   Niezbędnik pielgrzyma [MAPY, PARKINGI, SEKTORY, DOJAZD]

   Niezbędnik pielgrzyma [MAPY, PARKINGI, SEKTORY, DOJAZD]

   Światowe Dni Młodzieży - dojazd

   SAM otworzy bramki na A4 w Światowe Dni Młodzieży. Na pewno w niedzielę

   SAM otworzy bramki na A4 w Światowe Dni Młodzieży. Na pewno w niedzielę

   Kolej gotowa na Światowe Dni Młodzieży

   Podczas ŚDM na tory wyjedzie 500 dodatkowych składów dla pielgrzymów. W pociągach będzie blisko 580 tysięcy miejsc.

   Podczas ŚDM na tory wyjedzie 500 dodatkowych składów dla pielgrzymów. W pociągach będzie blisko 580 tysięcy miejsc.

   Komunikacja miejska w Częstochowie

   Papież Franciszek w Częstochowie 28 lipca. Jak korzystać z komunikacji miejskiej [FILM, MAPY]

   Papież Franciszek w Częstochowie 28 lipca. Jak korzystać z komunikacji miejskiej [FILM, MAPY]

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama