ŚDM to czas ładowania „duchowych baterii”, ale też wspólna...

  ŚDM to czas ładowania „duchowych baterii”, ale też wspólna radość i zabawa - ks. Kwiecień

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  To prawda, że większość osób, które chciały przyjechać na ŚDM, postanowiła jednak zostać w domu ze względu na to, co dzieje się teraz na świecie. Ludzie się boją. Młodzież, która przyjechała, czeka na pewne wskazówki od Ojca Świętego, jego wsparcie, naładowanie „duchowych baterii” i umocnienie wiary w Boga - mówi ks. Jarosław Kwiecień, który zajmuje się obsługą prasową wydarzeń związanych ze ŚDM w diecezji sosnowieckiej
  ks. Jarosław Kwiecień

  ks. Jarosław Kwiecień ©arc.

  PAPIEŻ NA JASNEJ GÓRZE NA ŻYWO ONLINE

  Młodzi katolicy z całego świata mają właśnie swoje dni, w czasie których umacniają wiarę w Boga. Ale spójrzmy na ŚDM także z innej strony. To wielkie przedsięwzięcie łączy ludzi różnych kultur. Tę więź się czuje!

  I to właśnie jest wspaniałe. Przywilejem młodości jest chęć poznawania świata, innych narodowości, doświadczania nowych aspektów życia. Między młodymi na ŚDM nie ma barier, jest za to wzajemny szacunek, życzliwość, ciekawość innych ludzi. Dzisiaj barierą nie jest też język.
  Angielskim operuje większość uczestników Dni. A gdy ktoś nie umie się dogadać słownie, nie ma problemu z tym, by porozumieć się choćby na migi. Niektóre osoby w ten sposób prowadzą burzliwe rozmowy. Od tego gadania aż bolą ich ręce (śmiech).

  Jak reagują pielgrzymi na polską kulturę, na jedzenie?

  Na pewno są ciekawi polskości. Nie zapomnę obiadu z Hiszpanami i Wenezuelczykami. To była polska kuchnia. Furorę zrobił nasz rosół. Po pierwsze, nasi goście myśleli najpierw, że makaron na głębokich talerzach to spaghetti. I zaczęli go jeść. Jakże się zdziwili, gdy wytłumaczyliśmy im, że do tego makaronu jest zupa. Rosół bardzo wszystkim smakował, a później wszyscy uczyli się wymawiać jego nazwę. Z drugiej strony, Polacy też są ciekawi przybyszów. Jeszcze gdy pielgrzymi nocowali u parafian, ci ostatni entuzjastycznie zdawali sobie nawzajem relacje z pobytu swoich gości ze szczegółami: co kto jadł, jak się ubierał, co powiedział, jak zareagował. ŚDM to nawet dla starszych osób jest olbrzymie przeżycie. Myślę, że Polacy jeszcze długo będą pamiętać wizytę swoich zagranicznych gości. A młodzi już podczas Dni w diecezjach wymieniali się adresami mejlowymi, numerami telefonów, przyjmowali się do znajomych na Facebooku. Gołym okiem widać, że dla większości z nich ważniejsze są spotkania z rówieśnikami, więź z innymi ludźmi, niż na przykład zwiedzanie zabytków.

  Czyli na ŚDM kontakt z rówieśnikami i wspólna zabawa są tak samo ważne jak kwestie duchowe?

  Myślę, że oba te aspekty są ważne. Wiele osób przyjechało na to religijne przedsięwzięcie, poświęcając swój czas, wygodę i ponosząc koszty, aby umocnić swoją wiarę i spotkać się z ludźmi, którzy mają podobne przekonania. Do tego dochodzi świetny pomysł tzw. Dni w diecezji, podczas których młodzież mogła się poznać i cieszyć swoją obecnością. Jej radość z przebywania ze sobą jest zaraźliwa.

  I zaraża nawet osoby niezwiązane z Kościołem katolickim. Mimo wszystko młodzi, zdarza się, że również ci niewierzący, też przychodzą na spotkania i integrują się, na swój sposób przeżywając wszystko, co się dzieje. Byłam świadkiem, jak niektórzy, najpierw sceptyczni do ŚDM, nagle zmieniali zdanie i mówili: „To jest fajne! Ja też chcę brać w tym udział!”.

  Bowiem ŚDM mają zarówno wymiar religijny, jak i kulturowy. Niektórzy na pewno tłumaczą sobie to tak, że przychodzą nie dla wiary, nie dla Boga, ale po to, by poznać ludzi z różnych kultur, zobaczyć i przeżyć coś ciekawego. A jeśli przy okazji coś w ich sercu się odblokuje, trzeba się tylko z tego cieszyć. Bo tak może właśnie być. Zaczyna się od wspólnego śpiewania, tańczenia, kopania piłki, a może skończyć się czymś głębszym.

  Młodzi nie boją się zagrożenia terrorystycznego?

  To prawda, że większość osób, które chciały przyjechać na ŚDM, postanowiła jednak zostać w domu ze względu na to, co dzieje się teraz na świecie. Ludzie się boją. Nie można się temu dziwić. Ale ci, którzy przyjechali, mówią, że największą wygraną Państwa Islamskiego byłoby to, gdyby chrześcijanie całkowicie poddali się swojemu strachowi i gdyby ŚDM w ogóle się nie odbyły, bo nie miałyby dla kogo. Ale młodzi, którzy już zjawili się w Polsce, nie żałują, choć boją się trochę tego, jak to będzie w Krakowie. Powtarzają jednak, że zostawiają wszystko w rękach Boga i ufają, że nie pozwoli na to, żeby doszło do nieszczęścia. Poza tym organizacja Światowych Dni Młodzieży stoi na naprawdę wysokim poziomie. To spotkanie zostało przygotowane perfekcyjnie. Pielgrzymi są dobrze chronieni przez wojsko, policję, strażaków. Będzie tak bezpiecznie, jak to tylko jest możliwe.

  Uczestniczył ksiądz w ŚDM, które odbyły się przed laty w Częstochowie?

  Tak, byłem wtedy jeszcze klerykiem, uczyłem się na drugim roku w seminarium.

  Czy w takim razie tamte Dni różnią się zasadniczo od obecnych?

  Wtedy wszystko było o wiele bardziej spontaniczne. Nie było aż tak dokładnych przygotowań, obostrzeń, tak wielu kontroli. To były po prostu inne czasy. Ludzie nie czuli się tak bardzo zagrożeni, jak to jest dzisiaj. Tymczasem teraz jest coraz więcej różnych procedur, załatwiania, zdobywania pozwoleń, coraz więcej rozmaitych kontroli. Dlatego tak duże przedsięwzięcie coraz trudniej przygotować. Poza tym, kiedyś Światowe Dni Młodzieży trwały tylko dwa-trzy dni, a obecnie są to dwa tygodnie, na które -oprócz samego spotkania z papieżem - składa się właśnie pobyt w parafiach w całej Polsce, w ramach wspomnianych Dni w diecezji. Uważam, że poszerzenie formuły ŚDM wyszło jak najbardziej na plus. Bo pozwala to młodym na spotkania nie tylko w wielkich zgromadzeniach, ale również na kontakt ze sobą w dużo mniejszych, kameralnych grupach. To zbliża do siebie ludzi, pozwala się zintegrować i zrozumieć innych, np. podczas rodzinnego obiadu, gry w siatkówkę czy na niedzielnym spacerze. Każdy wnosi coś od siebie, bo każda nacja ma inny temperament, podejście do życia. To jest właśnie bogactwo różnych kultur. Możemy uczyć się od siebie nawzajem.

  Czego młodzież spodziewa się po spotkaniu z papieżem Franciszkiem?

  Oczywiście, czeka na pewne wskazówki od Ojca Świętego, jego wsparcie, naładowanie „duchowych baterii” i umocnienie wiary w Boga. Jestem przekonany, że młodzi chcą wyjechać stąd jeszcze lepsi i pewniejsi swoich przekonań.  WSZYSTKO O WIZYCIE PAPIEŻA FRANCISZKA W POLSCE I ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY W NASZYCH SERWISACH SPECJALNYCH
  Papież w Częstochowie
  Światowe Dni Młodzieży
  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gnesen-Posen

   gpość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   https://archive.org/stream/SiebmacherBisthumer/siebmacher_bisthumer_google#page/n83/mode/1up/search/Breslau...rozwiń całość

   https://archive.org/stream/SiebmacherBisthumer/siebmacher_bisthumer_google#page/n83/mode/1up/search/Breslau

   https://archive.org/stream/SiebmacherBisthumer/siebmacher_bisthumer_google#page/n140/mode/1up/search/Gnesenzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wilibaldus Gallus

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   1) Wilibaldus Gallus 970 > https://archive.org/stream/SiebmacherBisthumer/siebmacher_bisthumer_google#page/n142/mode/1up/search/Gallus. Nie był Anonimem >...rozwiń całość

   1) Wilibaldus Gallus 970 > https://archive.org/stream/SiebmacherBisthumer/siebmacher_bisthumer_google#page/n142/mode/1up/search/Gallus. Nie był Anonimem >

   https://books.google.pl/books?id=W75nAAAAcAAJ&printsec=frontcover&hl=pl#v=onepage&q=Gallus&f=false

   /archive.org/stream/SiebmacherBisthumer/siebmacher_bisthumer_google#page/n83/mode/1up/search/Breslau
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polonus

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Siebmacher Bisthümer
   by Gustav A. Seyler
   Published 1881
   Usage Public Domain Mark 1.0
   Topics Siebmacher, heraldry, Heraldik, bishops, dioceses, ecclesiastic heraldry, Bistümer, Wappenbuch,...rozwiń całość

   Siebmacher Bisthümer
   by Gustav A. Seyler
   Published 1881
   Usage Public Domain Mark 1.0
   Topics Siebmacher, heraldry, Heraldik, bishops, dioceses, ecclesiastic heraldry, Bistümer, Wappenbuch, Bischöfe
   SHOW MORE

   https://archive.org/stream/SiebmacherBisthumer/siebmacher_bisthumer_google#page/n142/mode/1up/search/Polonuszwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wappenbuch

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Auschwitz to Oświęcim = https://archive.org/stream/bub_gb_AhhYAAAAcAAJ#page/n16/mode/1up
   Wappenbuch der schlesischen Städte und Städtel
   by Hugo SAURMA (Baron von der Jeltsch.) 1870...rozwiń całość

   Auschwitz to Oświęcim = https://archive.org/stream/bub_gb_AhhYAAAAcAAJ#page/n16/mode/1up
   Wappenbuch der schlesischen Städte und Städtel
   by Hugo SAURMA (Baron von der Jeltsch.) 1870
   https://www.google.pl/search?q=Konzentrationslager+Auschwitz&client=firefox-b&biw=1280&bih=860&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjy2avg05vOAhWGJZoKHRtJAz0Q_AUICCgB
   https://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%9Bwi%C4%99cimzwiń

   Najważniejsze pytania o wizytę papieża Franciszka w Częstochowie

   Plan wizyty, bezpieczeństwo, parkingi, dojazd, plan uroczystości

   Plan wizyty, bezpieczeństwo, parkingi, dojazd, plan uroczystości

   Niezbędnik pielgrzyma ŚDM 2016

   Niezbędnik pielgrzyma [MAPY, PARKINGI, SEKTORY, DOJAZD]

   Niezbędnik pielgrzyma [MAPY, PARKINGI, SEKTORY, DOJAZD]

   Światowe Dni Młodzieży - dojazd

   SAM otworzy bramki na A4 w Światowe Dni Młodzieży. Na pewno w niedzielę

   SAM otworzy bramki na A4 w Światowe Dni Młodzieży. Na pewno w niedzielę

   Kolej gotowa na Światowe Dni Młodzieży

   Podczas ŚDM na tory wyjedzie 500 dodatkowych składów dla pielgrzymów. W pociągach będzie blisko 580 tysięcy miejsc.

   Podczas ŚDM na tory wyjedzie 500 dodatkowych składów dla pielgrzymów. W pociągach będzie blisko 580 tysięcy miejsc.

   Komunikacja miejska w Częstochowie

   Papież Franciszek w Częstochowie 28 lipca. Jak korzystać z komunikacji miejskiej [FILM, MAPY]

   Papież Franciszek w Częstochowie 28 lipca. Jak korzystać z komunikacji miejskiej [FILM, MAPY]

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama