Siła wiary. Franciszek dał im moc na resztę życia

  Siła wiary. Franciszek dał im moc na resztę życia

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katarzyna i Łukasz Krzysztoniowie wraz z dziećmi, 6-letnią Zuzią i 4-letnim Dawidem, na Jasną Górę przyjechali z Sosnowca
  1/7
  przejdź do galerii

  Katarzyna i Łukasz Krzysztoniowie wraz z dziećmi, 6-letnią Zuzią i 4-letnim Dawidem, na Jasną Górę przyjechali z Sosnowca ©Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni

  Na Jasnej Górze kilkaset tysięcy wiernych spotkało się z Ojcem Świętym. Choć w tłumie wielu z nich nawet się nie minęło, ogromna większość była dla siebie anonimowa, zgodnie mówią, że byli jedną wielką rodziną. Tę wspaniałą moc łączenia ma w sobie wiara.
  Jak to tak można, Ojciec Święty tak blisko i nie spotkać się z nim? Nie, to nie wchodzi w grę. Nigdy nie wchodziło i nie będzie. Przecież to nasz duchowy przewodnik - podkreślała Bożena Szczęsna-Jasińska, która w czwartek przyjechała do Częstochowy z Będzina. Wczorajsza wyprawa śladami papieży w Polsce była jej 10. w życiu. Nie opuściła ani jednego krajowego spotkania z Janem Pawłem II. Dziesięć lat temu słuchała Benedykta XVI. Teraz modliła się wraz z Franciszkiem. - To prawdziwa uczta dla ducha. Uczta, która daje ogrom radości, siły, energii, chęci do życia. Najlepszy sposób na naładowanie akumulatorów - zdradziła mieszkanka Będzina.

  Podobnie mówili inni pielgrzymi, z którymi wczoraj rozmawialiśmy pod jasnogórskim szczytem.
  Wielu z nich przejechało całą Polskę tylko po to, by osobiście posłuchać homilii Ojca Świętego, którą wygłosił podczas uroczystej mszy z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. - To bezcenne doświadczenie. Polecamy każdemu, też niewierzącemu - zachęcali.

  Z Polski i z całego świata

  Blisko 500 kilometrów, jakie dzieli Pruszcz Gdański i Częstochowę, już w środę pokonała rodzina Anny Danielewicz. - Droga nie była męcząca. Odkąd otworzyli autostrady, Polska bardzo się skurczyła, na miejscu byliśmy w niecałe cztery godziny - komentowała. Spotkaliśmy ją wczoraj przed piątą rano, kiedy wraz z córką siedziała w tłumie pielgrzymów przed wejściem na Jasną Górę. - Udało nam się zająć dobre miejsca, tuż przed ołtarzem, ale córka prawie zemdlała. Musiałyśmy wyjść na zewnątrz. Mąż z rodziną zostali przed szczytem. My pewnie już się tam nie dostaniemy - ubolewała. Czemu przejechała taki kawał drogi, skoro słów papieża można wysłuchać w domu, siedząc wygodnie przed telewizorem i popijając kawę?

  - Byłam tu 25 lat temu, podczas Światowych Dni Młodzieży, które prowadził Jan Paweł II. Skoro nowy papież przyjechał do Polski, a nigdy nie wiadomo, czy kiedykolwiek tu wróci, nie mogliśmy odpuścić takiej okazji - zaznaczyła. Tym bardziej że wiara w Boga nadaje jej życiu sens. - Dla ludzi wierzących to oczywiste. Wiara w Boga jest całym naszym życiem, przeznaczeniem, głównym celem, do którego dążymy każdego dnia - tłumaczyła. Liczy, że papież wskaże jej nowe drogi, które pomogą umocnić ją w tej wierze, w tym, co robi.

  W Pszczynie do specjalnego pociągu dla pielgrzymów wsiedli Barbara i Henryk Pyclikowie, którym towarzyszyliśmy w podróży. - Bóg jest wszędzie, skądkolwiek będziemy kierować do niego modlitwę, usłyszy ją. Ale przyjazd papieża to wydarzenie bez precedensu. Przyjechaliśmy, by pokazać mu, że jesteśmy narodem wiary - tłumaczyła pani Barbara.

  Na tę głęboką duchowość uwagę zwróciła również Jessica, która do Polski przyleciała aż z Meksyku. - Szczególnie w Częstochowie wiarę widać i czuć na każdym kroku. Widziałam wiele pomników, śladów Jana Pawła II, wiele pięknych kościołów. To absolutnie przejmujące. Jako katoliczka musiałam tu przyjechać - zaznaczała w rozmowie z DZ.

  Nocą w drogę do Częstochowy wybrała się również rodzina Krzysztoniów z Sosnowca. Katarzyna i Łukasz zabrali ze sobą dzieci, 4-letniego Dawida i 6-letnią Zuzię.

  - Chcemy dać im świadectwo wiary, pokazać, jak ważną rolę w naszym życiu pełni Bóg - komentowali. Jak dzieci zniosły nocną podróż? - Doskonale. Były tak zafascynowane spotkaniem z Ojcem Świętym, samą podróżą pociągiem, że przed wyjazdem mieliśmy problem z położeniem ich do łóżek - śmiali się rodzice. Nie są „pielgrzymkowymi” nowicjuszami. Wiedzieli, że wrócą do domu tak naładowani radością i miłością, że starczy jej na długie miesiące. O jakimkolwiek zmęczeniu nie będzie nawet mowy.

  Co możesz dać Bogu od siebie?

  Pan Henryk zaniósł do Boga modlitwę w intencji trzech synów. - Prosiłem, by dał im silną wiarę, umiejętność dokonywania w życiu mądrych i dobrych decyzji oraz odrzucania zła i przyjmowania dobra - opowiadał siedząc na podłodze zatłoczonego pociągu. Wtedy wtrąciła się pani Barbara: - Proszę pamiętać, że mówimy o miłości do Boga, a wtedy nie tylko składa się prośby. Bogu trzeba też dać coś od siebie.

  - Oczywiście wiele dać Mu nie możemy - dopowiedziała pani Bożena. - Zresztą Bóg dużo od nas nie oczekuje. Wystarczy szczera modlitwa, nawet nieudolna, powiedziana własnymi słowami. Wysiłek, jaki wkładamy w przyjście na Jasną Górę, nieprzespana noc, wylany pot, obdarte stopy czy przemoczone na deszczu ubranie, które nie zniechęca w dotarciu do celu. Zapewniam, On to doceni - podsumowała pani Bożena.

  Sama doskonale wie, jak podziękować Bogu za pomoc. Robiła to już nieraz. - Różne rzeczy mnie w życiu spotkały, ale zawsze wiedziałam, że Bóg jest, że działa, że pomoże przetrwać nawet najtrudniejsze chwile. Nigdy się na nim nie zawiodłam - podkreślała. Wczoraj modliła się w intencji młodych ludzi, w końcu właśnie trwa ich święto, i swojej córki Katarzyny. - By nigdy nie zeszła z drogi, która wiedzie do Boga - wyjaśniła.

  Także Zofia Pilecka z Lachowic, małej mieściny niedaleko Suchej Beskidzkiej, dużo wymodliła w swoim życiu. - Najwięcej u Matki Kalwaryjskiej. Do niej mam najbliżej, dlatego najczęściej ją odwiedzam - wyjaśniła. I od razu zaznacza, że na Jasnej Górze także nieraz gościła. I to przy jakich okazjach! - W jasnogórskim sanktuarium modliłam się podczas uroczystej mszy z okazji 1000-lecia Chrztu Polski. Bóg dał mi siłę i zdrowie. Jakbym mogła nie przyjechać na uroczystości z okazji 1050. rocznicy. Tym bardziej, że prowadził je sam Ojciec Święty - dodała.

  Z tym zdrowiem u pani Zofii było krucho. 24 lata temu przeszła poważną operację. Ma jedną nerkę. - Wtedy nie dawano mi szans. A ja ćwierć wieku później nadal żyję i to jak! Mam siłę osobiście podziękować Bogu za opiekę - mówiła. Na pamięć też nie ma co narzekać. Doskonale pamięta wyprawę sprzed 50 lat.

  - Wtedy podróż nie była taka łatwa i przyjemna, jak dziś. Był jeden pociąg na cały dzień. Wraz z koleżanką spałyśmy u jej wujka z Częstochowy. Był... żebrakiem. Swojego syna także wychowywał na żebraka. Nie potrafiłam tego zrozumieć. We mszy świętej chciał uczestniczyć ówczesny papież Paweł VI, ale władze komunistyczne nie pozwoliły na jego przyjazd - wspominała. Na pamiątkę kupiła wówczas święty obrazek. Wczoraj do kompletu dokupiła drugi.

  W roku Miłosierdzia Bożego

  Do 20 sierpnia w Kościele katolickim trwa, ogłoszony przez Ojca Świętego, Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia Bożego. Tego wątku, tak bliskiego Franciszkowi, nie mogło zabraknąć w trakcie wczorajszej wizyty. Już w środę prosił wiernych o otwarcie swoich serc na potrzebujących, także uchodźców, którzy uciekają przed tragedią wojny. To kwestia tak delikatna, że po raz pierwszy podzieliła naszych rozmówców.

  Dla Marii Wielgos, która przyjechała do Częstochowy z Chorzowa, sprawa przyjmowania do Polski uchodźców nie wchodzi w grę. - Widzi pani, co się dzieje u naszych sąsiadów. Nie mówię, żeby im nie pomagać, ale róbmy to na odległość. Ich obecność w Polsce niczego dobrego na nas nie sprowadzi - komentowała. - Nie, nie czuję, że nie słucham słów papieża. On nie precyzuje, o jaką pomoc chodzi. A ja przecież jej im nie odmawiam - zaznaczała.

  Katarzyna Krzysztoń nie miała wątpliwości. Słowa Ojca Świętego dotrą do wiernych. - Papież Franciszek mówi tak prosto, tak głęboko, bez problemu trafia do ludzi. Z pewnością dużo otrzymamy z jego mądrości - zapewniała.

  - Miłosierdzie to jedna z najważniejszych zasad naszej wiary. Musimy być otwarci na innych, na potrzebujących. Nie możemy skupić się wyłącznie na sobie czy wokół polskiego Kościoła, przecież mówimy o religii powszechnej - komentowała pani Anna. - Jeśli jest to możliwe, otwierać się powinniśmy również na uchodźców. Jednak wcześniej powinniśmy dokładnie sprawdzać, komu będziemy pomagać - uzupełniła.

  wsp. AKC

  Do 20 sierpnia w Kościele katolickim trwa Rok Święty Miłosierdzia Bożego. Wiosną zeszłego roku zapowiedział go Ojciec Święty. Tak tłumaczył swoją decyzję: - Drodzy bracia i siostry, często myślałem o tym, jak Kościół może uczynić jeszcze bardziej oczywistym swe posłannictwo bycia świadkiem miłosierdzia. Jest to droga, która rozpoczyna się od nawrócenia duchowego (...) Będzie to Rok Święty Miłosierdzia. Chcemy przeżywać go w świetle słów Pana „Bądźcie miłosierni jak Ojciec wasz jest miłosierny”.

  *Przejmująca historia Macieja Cieśli. To o nim mówił papież Franciszek
  *Ale burza! Samochody zatopione przy M1 w Czeladzi ZDJĘCIA + WIDEO
  *Tylko szaleniec mógłby się rzucić na tego policjanta ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najważniejsze pytania o wizytę papieża Franciszka w Częstochowie

   Plan wizyty, bezpieczeństwo, parkingi, dojazd, plan uroczystości

   Plan wizyty, bezpieczeństwo, parkingi, dojazd, plan uroczystości

   Niezbędnik pielgrzyma ŚDM 2016

   Niezbędnik pielgrzyma [MAPY, PARKINGI, SEKTORY, DOJAZD]

   Niezbędnik pielgrzyma [MAPY, PARKINGI, SEKTORY, DOJAZD]

   Światowe Dni Młodzieży - dojazd

   SAM otworzy bramki na A4 w Światowe Dni Młodzieży. Na pewno w niedzielę

   SAM otworzy bramki na A4 w Światowe Dni Młodzieży. Na pewno w niedzielę

   Kolej gotowa na Światowe Dni Młodzieży

   Podczas ŚDM na tory wyjedzie 500 dodatkowych składów dla pielgrzymów. W pociągach będzie blisko 580 tysięcy miejsc.

   Podczas ŚDM na tory wyjedzie 500 dodatkowych składów dla pielgrzymów. W pociągach będzie blisko 580 tysięcy miejsc.

   Komunikacja miejska w Częstochowie

   Papież Franciszek w Częstochowie 28 lipca. Jak korzystać z komunikacji miejskiej [FILM, MAPY]

   Papież Franciszek w Częstochowie 28 lipca. Jak korzystać z komunikacji miejskiej [FILM, MAPY]

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama