350 specjalnych pociągów na ŚDM

  350 specjalnych pociągów na ŚDM

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Na główne uroczystyści Dni Młodzieży w Brzegach nie dojedziemy pociągiem. Stacje Kokotów i Węgrzce Wielkie będą wtedy zamknięte
  1/13
  przejdź do galerii

  Na główne uroczystyści Dni Młodzieży w Brzegach nie dojedziemy pociągiem. Stacje Kokotów i Węgrzce Wielkie będą wtedy zamknięte ©Anna Kaczmarz

  Kolej zapowiada, że podczas Światowych Dni Młodzieży będzie mogła przewieźć 580 tys. osób.

  Anna Kaczmarz

  Pielgrzymi przyjeżdżający do Krakowa na lipcowe spotkanie młodych z papieżem wybiorą różne środki transportu. Jednym z nich będzie kolej.
  Kolejarze uruchomią około 350 dodatkowych pociągów na ŚDM. Specjalne składy przygotowały m.in. Przewozy Regionalne (48), Koleje Mazowieckie (27) czy Koleje Wielkopolskie (17). W sumie mają przewieźć ok. 580 tys. pielgrzymów. To prawie tyle, ile oficjalnie zarejestrowało się na ŚDM.

  Te składy są przeznaczone tylko dla grup pielgrzymów, które je zamówiły. Co z resztą pasażerów, którzy w tym czasie chcą jechać np. na wakacje?

  - Od początku lipca funkcjonuje nowy rozkład jazdy, który uwzględnia wszystkie zmiany nie tylko w okolicach Krakowa, ale w całej Polsce - mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych. Kolejarze zalecają wcześniejsze kupno biletów. Dla pielgrzymów przygotowano specjalny bilet, który mogą wykorzystać na trzech dowolnych relacjach.

  - Na ŚDM diecezje zamówiły od PKP Intercity 43 pociągi specjalne. Widzimy duże zainteresowanie pielgrzymów indywidualnych składami jadącymi do Krakowa - dodaje Paulina Jankowska, rzeczniczka PKP.

  Spółka PKP Intercity szacuje, że wzmożony ruch zacznie się już 20 lipca, a jej pociągi przewiozą ponad 100 tys. pielgrzymów.

  ŚDM wprowadzi zmiany i obostrzenia w ruchu kolejowym, głównie w Krakowie. Nie dojedziemy np. pociągiem do Brzegów, bowiem pobliskie stacje od 30 lipca do 1 sierpnia będą nieczynne. W piątek 30 lipca, od godz. 8 do 13 nie będą kursowały pociągi na odcinku Kraków Płaszów-Kraków Swoszowice. Od 25 lipca do 1 sierpnia pociągi nie zatrzymają się na przystanku Kraków Krzemionki. 26, 28 i 29 lipca przystanek Kraków Łobzów nie będzie obsługiwał pociągów z i do Katowic (obsłuży jadące z i do Balic).

  W terminie 25-31 lipiec zmiany czekają też małopolską Szybką Kolej Aglomeracyjną. Z jednej strony dodatkowe pociągi, z drugiej nowe godziny kursowania składów. 30-31 lipca wstrzymany będzie ruch na trasie Kraków Bieżanów-Wieliczka Rynek Kopalnia.

  Nie ma doniesień o pociągach z zagranicy na ŚDM.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   $$$$$

   $$$ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

   $$

   szukaj na fb:

   Kz Nszz Solidarnosc Organistow

   (z do-PiS-kiem: 2; 3 i 4).

   Resztę obejmuje PiS – lamowska CENZURA.

   $$

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tylko w tym kraju tylko pod tym znakiem polak będzie biedakiem.

   św.NH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Diecezje zamówiły - diecezje zapłacą ? A za kilka miesięcy solidaruchy wyjdą na tory strajkować że bieda i likwidują nierentowne połączenia ..........

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama