Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święcenie pokarmów w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Zobaczcie ZDJĘCIA

JAK
Święcenie pokarmów w bielskiej katedrze św. Mikołaja
Święcenie pokarmów w bielskiej katedrze św. Mikołaja JAK
Mnóstwo wiernych przyszło dzisiaj, 30 marca, w Wielką Sobotę, poświęcić pokarmy do katedry św. Mikołaja, największej i jednej z najstarszych świątyni w Bielsku-Białej. Zobaczcie zdjęcia z dzisiejszego święcenia pokarmów. Wystarczy kliknąć w naszą galerię!

Święcenie pokarmów w Bielsku-Białej

- Święcenie pokarmów to przeuroczy obrzęd. Należy go traktować jak wiosnę, jak rodzące się życie, kiedy dzień pożera noc. To chyba najstarszy obyczaj. Jeszcze dzisiaj świętujemy to, że wierzmy w Chrystusa, który wraz ze wschodem słońca pokonuje te wszystkie ciemności, bo wschód zawsze zapowiada coś miłego, ciepłego, dobrego. Dodatkowo mamy moc Pana Jezusa, który już raz pokonał śmierć - mówił przed kolejnym święceniem pokarmów w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim ks. Antoni Klemens z parafii pw. św, Mikołaja w Bielsku-Białej.

Duchowny podkreślił, że dzisiaj do katedry św. Mikołaja przyszło poświęcić pokarmy bardzo dużo wiernych. - Przychodzi bardzo dużo młodych rodzin, dzieci mają swoje koszyczki. Jest to miły nasz obowiązek, który spełniamy w Wielką Sobotę - powiedział ks. Antoni Klemens.

Świecenie pokarmów wielkanocnych w bielskiej katedrze św. Mikołaja rozpoczęło się punktualnie o godz. 12.00. Co pół godziny świątynia wypełniła się wiernymi w różnym wieku, sporo było dzieci z rodzicami.

O godz. 20.00 zostanie odprawiona Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną wokół katedry. - Na liturgię prosimy zabrać świece - informuje parafia. Liturgii będzie przewodniczył bp Piotr Greger.

Jeden z największych kościołów nad Białą

Katedra św. Mikołaja to katedra diecezji bielsko-żywieckiej, a także jeden z największych kościołów w Bielsku-Białej. Położona jest na Starym Mieście, przy pl. św. Mikołaja i leży na terenie Dekanatu Bielsko-Biała I – Centrum. Pełni również funkcję kościoła parafialnego (parafia św. Mikołaja). Katedra powstała w latach 1443–1447, jednak obecny kształt uzyskała dopiero w 1912 r. Na skutek licznych przebudów posiada elementy większości stylów architektonicznych – od gotyku po modernizm.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera