Częstochowa: W sobotę finał akcji "Jasne, że Święty...

  Częstochowa: W sobotę finał akcji "Jasne, że Święty Mikołaj!"

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Święty Mikołaj przejedzie w korowodzie przez sześć dzielnic Częstochowy

  Święty Mikołaj przejedzie w korowodzie przez sześć dzielnic Częstochowy ©arc

  Już w najbliższą sobotę 17 grudnia Święty Mikołaj przejedzie w korowodzie przez sześć dzielnic Częstochowy i obdaruje potrzebujące dzieciaki. Częstochowianie otworzyli serca, dali uśmiech i spełnili dziecięce marzenia. Wszystko to zainspirowane listem dziewczynki z Czech, który przeleciał 300 km balonikiem i trafił do Częstochowy.
  Święty Mikołaj przejedzie w korowodzie przez sześć dzielnic Częstochowy

  Święty Mikołaj przejedzie w korowodzie przez sześć dzielnic Częstochowy ©arc

  Mikołaj wraz z barwnym orszakiem przemierzy ulice Częstochowy. W korowodzie będzie uczestniczyła Policja, Straż Pożarna, zabytkowe samochody w których będą jechali Mikołaj, Prezydent Miasta i śnieżynki z Gimnazjum 7. Odwiedzimy sześć punktów zlokalizowanych w sześciu różnych dzielnicach naszego miasta. W każdym z nich przygotujemy świąteczne atrakcje dla całych rodzin. Mikołaj rozda dzieciom wymarzone prezenty, o które wcześniej prosiły w listach, a które przygotowali darczyńcy.


  Plan korowodu


  Zaczynamy o 10:00 z Dzielnicy Raków - Plac Orląt Lwowskich i jedziemy dalej:10:45 Wrzosowiak – SP 36, 11:20 Ostatni Grosz - ul. Bardowskiego, 12:10 Zawodzie -SGP Arena, 13:00 Stare Miasto - Stary Rynek. Kończymy około godziny 13:30 w dzielnicy Trzech Wieszczów.

  Geneza akcji


  Inspiracją dla akcji był list, który dwa lata temu przyfrunął do Częstochowy zaczepiony do balonika. Okazało się, że przebył on ponad 300 km z miasta Mnichovo Hradiště na północy Czech, by wylądować na jednym z częstochowskich drzew. Korespondencja zawierała życzenia czeskiej dziewczynki Eliški skierowane do „Jezuska” (w Republice Czeskiej to właśnie do niego dzieci kierują swoje świąteczne prośby o upragnione prezenty).

  W tym roku także w Częstochowie wysłano w niebo baloniki z dziecięcymi marzeniami. 6 grudnia zorganizowano akcję „Jasne, że ubieramy choinki”, w ramach której na Starym mieście i Rakowie stanęły dwie ogromne choinki, które mieszkańcy wspólnie ozdobili świątecznymi bombkami. Baloniki poszybowały w trakcie spotkania choinkowego na Placu Orląt Lwowskich.
  Do baloników zaczepiony był „klucz” do listów - a więc informacja jak i gdzie można spełnić dziecięce marzenia w ramach akcji.
  A jak można było to zrobić? Z pomocą osób prywatnych, instytucji oraz organizacji znaleziono w całej Częstochowie dzieci najbardziej potrzebujące, które napisały listy z życzeniami do Świętego Mikołaja. Przedstawiciele Fundacji dla rozwoju zwrócili się z prośbą o wsparcie akcji do ludzi dobrej woli – przedsiębiorców, osób prywatnych, przedstawicieli instytucji, którzy zechcieli otworzyć serca i spełnić opisane w listach marzenia. Realizacja jednego listu nie przekraczała kilkudziesięciu złotych.

  Darczyńcy spisali się na medal i to właśnie paczki z prezentami od nich będą wręczane podczas Korowodu dzieciom, które wcześniej opisały swoje marzenia. Dzieciaki będą czekały na Mikołaja w każdej dzielnicy.

  Akcja zakupu prezentów dla dzieci organizowana jest przez Dariusza Kapinosa - Radnego Miasta Częstochowy i Fundację Dla Rozwoju. Honorowy patronat nad akcją objął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który zapowiedział udział w Korowodzie Mikołaja.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama