Nieboczowy: Pasterka w nowym kościele. To będą wyjątkowe...

  Nieboczowy: Pasterka w nowym kościele. To będą wyjątkowe święta!

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wierni z Nieboczów modlą się w nowym kościele św. Józefa Robotnika
  1/43
  przejdź do galerii

  Wierni z Nieboczów modlą się w nowym kościele św. Józefa Robotnika ©Arkadiusz Biernat

  Nieboczowy: Mieszkańcy cieszą się: pasterka odprawiona zostanie w nowym kościele św. Józefa Robotnika. Świątynia została wybudowana - dawna jest na terenie powstającego zbiornika Racibórz Dolny. Zobaczcie zdjęcia.

  Nieboczowy: Pasterka w nowym kościele. To będą wyjątkowe święta!  Nowa świątynia św. Józefa Robotnika jest dowodem wielkiej wiary i determinacji mieszkańców Nieboczów (gm. Lubomia). - Od początku mówiliśmy, że możemy przenieść się w nowe miejsce, ale jednym z warunków była budowa kościoła. Teraz mamy piękną świątynię. Choć trzeba przyznać, że dawnego kościoła trochę szkoda. Tam braliśmy ślubu i chrzciliśmy nasze dzieci - przyznają mieszkańcy.


  Świątynię św. Józefa z charakterystyczną wieżą z zegarem można dostrzec niemal z każdego miejsca Nieboczów. - Z dawnego kościoła przeniesione zostały: ołtarze, droga krzyżowa, chrzcielnica, konfesjonał, organy i trzy dzwony. To wszystko jest po renowacji - mówi ks. Mariusz Pacwa, budowniczy i proboszcz parafii w Nieboczowach.

  Dzięki renowacji i pracy specjalistów nieboczowski ołtarz wrócił do pierwotnych kolorów, czyli ultramaryny ze złotem (znajdowały się na nim cztery warstwy farby naniesione przez lata). Teraz pięknie ozłocony i odnowiony wzbudza zachwyt parafian i wielu gości. Z kolei organy zyskały dwa dodatkowe głosy (teraz mają ich 14). Jest też nowy ołtarz do sprawowania liturgii, ambona, czy okazałe żyrandole.

  Co ważne, nowy budynek (o szerokości 20 m i długości 35 m) przypadł do gustu mieszkańcom. Być może dlatego, że podczas jego budowy udało się połączyć pierwszy drewniany kościół nieboczowski (red. znajduje się w parku etnograficznym w Chorzowie) z dawnym kościołem w Nieboczowach, który czeka rozbiórka, z nowoczesnością i z nowoczesnością.

  - Do drewnianego kościółka nawiązują kopuły wieży, a także jej obicie modrzewiem syberyjskim. Powierzchnia jest podobna do kościoła ze starych Nieboczów. Nowoczesność to zastosowana technika. Jest ogrzewanie podłogowe, systemy wentylacji kościoła z klimatyzacją, poprzez nowoczesną technikę budowania - dodaje ks. Pacwa.

  Z ekologicznych ciekawostek można wymienić jeszcze system zraszania trawy wokół kościoła. Do tego celu wykorzystywana jest deszczówka, która gromadzona jest w dwóch specjalnych zbiornikach. - W czasie upałów zebranej deszczówki może wystarczyć na dwa - trzy tygodnie podlewania - słyszymy w Nieboczowach. Podczas upałów, kiedy w kościele zrobi się duszno, wówczas specjalne czujniki same zareagują i otworzą okna. A w razie konieczności uruchomią nawet klimatyzację, która schłodzi obiekt wewnątrz o dwa - trzy sopnie Celsjusza.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama