Sylwester 2016/2017: Bezpiecznie zabawy z fajerwerkami

  Sylwester 2016/2017: Bezpiecznie zabawy z fajerwerkami

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Fajerwerki dają piękny efekt wizualny, ale mogą być niebezpieczne
  1/5
  przejdź do galerii

  Fajerwerki dają piękny efekt wizualny, ale mogą być niebezpieczne ©Arc

  Sylwester 2016/2017: Kupujemy fajerwerki. Które wybrać? Sylwester i Nowy Rok to dwa dni podczas których legalnie można puszczać fajerwerki. Policjanci radzą, które kupić oraz jak powinno się je odpalać.
  O godzinie 24.00 nocne niebo zabłyśnie licznymi fajerwerkami. Pomimo tego, że sztuczne ognie wyglądają zjawiskowo, to są to materiały pirotechniczne i mogą zagrażać bezpieczeństwu. W jedną sylwestrową noc odpalanych jest więcej fajerwerków niż przez cały rok. Pamiętać trzeba, że jedynie 31 grudnia i 1 stycznia można legalnie puszczać fajerwerki bez zakłócania spokoju. Odpalając środki pirotechniczne w innym czasie, możemy narazić się na popełnienie wykroczenia.


  Co więcej młodzież, która nie skończyła 18 lat nie może kupić materiałów pirotechnicznych. Sprzedawcy, którzy naruszą ten zakaz muszą liczyć się z karą nawet do 2 lat więzienia. Przepisy nakładają również obowiązek oznaczenia wyrobu pirotechnicznego, poprzez określenie: jego nazwy i klasy, numeru obowiązującej normy, nazwy i adresu producenta lub importera oraz wyposażenie produktu w polską instrukcję użytkowania.

  Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie, strzelające kulki, fontanny, wyrzutnie rurowe: to wszystko stanowi różne rodzaje fajerwerków.

  Wybór jest spory. Jednak nie każdy pamięta, że fajerwerki to materiały wybuchowe, dokładnie materiały pirotechniczne widowiskowe, które zawierają mieszaninę materiałów pirotechnicznych, w tym materiałów wybuchowych i mogą być naprawdę niebezpieczne. Fajerwerków nie powinno odpalać się w pobliżu samochodów. Najlepiej skierować je do góry, tak by nie uderzyły w okno naszych sąsiadów. Osoby, które są w stanie nietrzeźwym również nie powinny odpalać sztucznych ogni.

  - Kupując fajerwerki warto zwrócić uwagę na to czy petardy mają polski atest. Nie powinniśmy kupować także petard niewiadomego pochodzenia bez polskich oznaczeń i instrukcji obsługi. W trosce o nasze zdrowie nie powinniśmy też odpalać petard w stanie nietrzeźwości. Nie wolno podchodzić i dotykać petard, które raz odpaliliśmy, ale nie wybuchły. Nieletni, którzy chcą odpalić petardę powinni to robić pod opieką dorosłych - podkreśla mł. asp. Tomasz Kaczmarczyk z policji w Świętochłowicach.

  Najczęstsze wypadki przy odpalaniu petard powoduje celowanie w oko, budynki, czy innych ludzi, a także próby ponownego odpalenia fajerwerku, który nie wybuchł.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wypadki

   Paweł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   O dziwo podczas tego sylwestra nie było wypadków od fajerwerków

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama