Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto 60-lecia połączenia Bielska i Białej [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
Bielsko-Biała świętuje 60. rocznicę powstania miasta poprzez połączenie Bielska i Białej. Z tej okazji zaplanowano mnóstwo atrakcji dla mieszkańców i turystów, którzy chętnie z nich korzystają.

Bielsko-Biała formalnie powstało 1 stycznia 1951 roku z połączenia położonego na Śląsku Cieszyńskim Bielska, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1312 roku oraz małopolskiej miejscowości Biała, założonej w końcu XVI wieku.


ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z FESTYNU Z OKAZJI POŁĄCZENIA BIELSKA I BIAŁEJ
- Bielsko było osobnym, samodzielnym miastem, eleganckim. Biała była skromna, biedna. W Białej było dużo fabryk, przemysł był rozwinięty. A Bielsko to już wtedy było takie ekskluzywne miasto europejskie - wspomina 85-letnia Janina Kubica, mieszkanka ówczesnego Bielska. - Połączenie to był dobry krok. Biała na tym zyskała. Proszę zobaczyć, jaka różnica - mówi pani Janina. 



Przed 60 laty decyzja połączenia obu miast nie była tak hucznie obchodzonym wydarzeniem, jak dzisiejszy jubileusz. Choć formalnie przypadał w styczniu, fetę z okazji 60-lecia połączenia w mieście postanowili wydać w pierwszy weekend wakacji.
Z tej okazji w kilku miejsca Bielska-Białej można liczyć na atrakcje.

Na ul. 11 Listopada, na moście na rzece Białej, zorganizowana jest strefa pamiątek - są stoiska Poczty Polskiej i NBP. Obok pomnika Reksia jeździ ciuchcia, którą dzieci mogą przejechać się za darmo.


Przed ratuszem z kolei można zobaczyć wielkie stoisko Fiata z okazji 90 lat tej marki w Polsce. Na placu Wojska Polskiego atrakcje czekają na dużych i małych - są karuzele, dmuchane zjeżdżalnie oraz stoiska z pamiątkami.


ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z FESTYNU Z OKAZJI POŁĄCZENIA BIELSKA I BIAŁEJ
- Połączenie Bielska i Białej wzmocniło obie części i dało start wspólnemu miastu do tego, że w końcu stało się stolicą województwa. Teraz jest stolicą subregionu, ważnym ośrodkiem, z którym muszą liczyć się okoliczne powiaty i uwzględniać nasze miasto planując swój własny rozwój - uważa Grażyna Staniszewska, była europosłanka, obecnie radna Bielska-Białej.



Jacek Bożek, szef Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klub Gaja, przed południem wraz z przyjaciółmi łączył mosty na Białej wstążkami w barwach Bielska-Białej.


- Łączymy dwa mosty, ale dla nas najważniejsza jest rzeka. w Bielsku-Białej zapominamy, że mamy w mieście coś, co dzieliło, a teraz łączy. Ta rzeka mogłaby zostać wykorzystana z korzyścią dla mieszkańców - zaznaczył.



Z okazji 60-lecia połączenia miast w sobotę godz. 20.00 na scenie przed ratuszem zaplanowano występ zespołu rockowego Electric Light Orchestra, a w niedzielę, również o godz. 20.00 - gwiazdy Basi Trzetrzelewskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!