Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Makówek w Czerwionce. Wieczór pełen tradycyjnych przysmaków ZDJĘCIA

ml
W sobotę 15 grudnia 2018 w Czerwionce, na Placu Rekreacyjnym przy ul. Szkolnej, miało miejsce wyjątkowe, coroczne Święto Makówek. Tłumy przybyły, by spróbować tych tradycyjnych przysmaków, przygotowanych przez członkinie różnych lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Prócz typowych makówek były także np. takie z kawą czy budyniem. Czekało też wiele innych atrakcji.

W wielu miastach organizowane są jarmarki świąteczne. Nasz jest jednak wyjątkowy. Zdecydowaliśmy w Czerwionce postawić na promowanie znakomitego śląskiego dziedzictwa kulinarnego - makówek w najlepszym wykonaniu. Ten deser z wielkim zaangażowaniem przygotowują przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem - opowiada Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka Urzędu Miasta w Czerwionce.

Na najmłodszych czekała świąteczna karuzela i ciekawe warsztaty dla dzieci - maluchy miały okazję tworzyć krasnale świąteczne, a także uczestniczyć w kreatywnych warsztatach wykonywania ozdób. Nie zabrakło Mikołaja z workiem pełnym łakoci. Każdy uczestnik wydarzenia miał możliwość wykonania sobie serii bezpłatnych zdjęć w świątecznym klimacie w fotobudce.

Na scenie zagościły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Palowicach. W nastrojowym repertuarze zaprezentowały się też zespoły Małe Światło, Światełko i Ale Babki.

Zobacz zdjęcia:

Jak zwykle, przygotowano też prezenty - w czasie „Święta Makówek” w świątecznych konkursach mieszkańcy mieli okazję zdobyć aż sto pięknych prawdziwych choinek.

No i najważniejsze - wielką degustację makówek, najpopularniejszego śląskiego świątecznego deseru, przygotowały panie z wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie Gminy i Miasta. - „Sekretem jest przepis na makówki, przekazywany często nam przez nasze mamy i babcie oraz serce wkładane w ich przygotowanie” - mówią gospodynie. Panie przygotowały kilka tysięcy porcji, które zniknęły w godzinę!

Od ponad 150 lat makówki są zawsze najbardziej oczekiwanym daniem na wigilijnym stole. Podaje się je na samym końcu wieczerzy, a ich spożycie zapewniało, że rodzina będzie się trzymać razem, nie rozejdzie się. Makówki jadło się przez całe święta. Zgodnie z tradycją - powinno ich starczyć do rana po drugim dniu świąt. Dlatego ten wyjątkowy deser przygotowywało się w wielkich naczyniach w ilościach naprawdę imponujących, tak żeby każdy mógł się najeść nimi do syta - dodaje Hanna Piórercka-Nowak.

Oprócz makówek, przygotowanych według tradycyjnego przepisu, podczas jarmarku ten świąteczny przysmak serwowany jest w zupełnie nowych smakach. Wszystko zależy od inwencji gospodyń - uczestnicy jarmarku zajadali się już makówkami z budyniem, kokosowymi, migdałowymi, czekoladowymi, kawowymi, z ajerkoniakiem, a nawet włoskimi - z makaronem i orzechami.

Podczas „Święta Makówek” można było także nabyć wyjątkowe ozdoby i dekoracje świąteczne oraz rękodzieło artystyczne.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Arnold Schwarzenegger w Katowicach

Uczestnicy COP24 w Katowicach próbują mówić po śląsku i polsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo