Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świńska grypa znów w natarciu. Są już pierwsze zachorowania. Jak się chronić?

MP
Grypa  AH1N1 może grozić zapaleniem oskrzeli, zapaleniem płuc czy ucha środkowego
Grypa AH1N1 może grozić zapaleniem oskrzeli, zapaleniem płuc czy ucha środkowego pixabay
Na razie niebezpieczeństwo pojawiło się u naszych sąsiadów w Małopolsce. W Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie u pięciu pacjentów potwierdzono obecność wirusa AH1N1, czyli tzw. świńskiej grypy. Jej wirus może wywołać u człowieka śmiertelnie groźne powikłania.

AH1N1 to wirus grypy, który tak naprawdę jest genetyczną mieszaniną genów wirusów grypy. To podtyp wirusa grypy typu A, do którego odmian zalicza się m.in. wirusa tzw. hiszpanki, wirusy powodujące łagodnie przebiegającą grypę ludzką oraz wiele szczepów wirusów grypy występujących u ptaków i świń, w tym również odkrytą w kwietniu 2009 r. nową odmianę wirusa ludzkiej grypy typu H1N1/09.

Najbardziej gwałtowny rozwój tzw. świńskiej grypy w Śląskiem mieliśmy w 2016 roku. W ostatnim tygodniu stycznia odnotowano wtedy 20 zachorowań, dwóch chorych w Gliwicach zmarło.

PISALIŚMY O TYM:
Świńska grypa na Śląsku: Dwie osoby nie żyją

Teraz śmiertelnie groźny wirus pojawił się już u naszych sąsiadów w Małopolsce. Na tarnowskiej internie wprowadzono na razie ograniczenia odwiedzin, ale całkowitym zakazem wizyt w szpitalu objęto dzieci. Nie można także odwiedzać pacjentów większymi grupami.

KOMU ZAGRAŻA GRYPA?

Jak rozpoznać grypę AH1N1?

Objawy mogą być mylące, bo są na początku charakterystyczne dla tradycyjnej grypy.

Mogą się pojawić:

  • wysoka temperatura,
  • bóle gardła,
  • bóle mięśni,
  • kaszel,
  • dreszcze,
  • brak apetytu.

W poważniejszych przypadkach grypy są też nudności, poczucie dezorientacji, ból w klatce piersiowej, wymioty i biegunka, a nawet omdlenia.

Wirusy grypy roznoszą się drogą kropelkową. Dlatego też należy chorego jak najszybciej odizolować od zdrowych osób. Aby nie roznosić wirusa, trzeba zasłaniać usta podczas kichania i kaszlu, często myć ręce i wietrzyć pomieszczenia.

JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED ŚWIŃSKĄ GRYPĄ?

  1. Możesz uchronić się przed grypą. Musisz tylko zastosować się do naszych porad dotyczących zachowania higieny.
  2. Nie lekceważ nawet lekkiego, wydawałoby się przeziębienia. Lepiej przeleżeć w łóżku dwa dni, niż chorować potem dwa tygodnie!
  3. Bezwzględnie zgłoś się do lekarza, gdy pojawią się wysoka gorączka i osłabienie.
  4. Świńska grypa poza nazwą i zmutowanym wirusem nie różni się w objawach od grypy klasycznej.
  5. Czerwone światło powinno się zapalić w naszych głowach, gdy zaczną się problemy z oddychaniem i brak łaknienia, ale przecież w takich sytuacjach zwykle pędzimy do lekarza.
  6. W okresie wzrostu zachorowań należy unikać dużych skupisk: nie jedź po zakupy do supermarketu, jeśli to możliwe zrezygnuj z podróży publicznymi środkami lokomocji: autobusem, tramwajem, a mszy świętej wysłuchaj np. w radiu.
  7. Myj jak najczęściej ręce. Gdy nie ma masz dostępu do bieżącej wody i mydła możesz też kupić nawilżane chusteczki dla niemowląt, by nimi wycierać ręce. Szczególnie przezorni mogą wyposażyć swoje kosmetyczki także płyn antybakteryjny.
  8. Niestety całowanie nie jest wskazane, bo wiadomo, że wirus przenosi się najłatwiej w wyniku kontaktu z ustami, nosem i oczami.
  9. Po jednorazowym użyciu natychmiast wyrzuć chusteczkę higieniczną.
  10. Bezwzględnie zakrywaj usta, gdy kichasz lub kaszlesz. W ten sposób uchronisz przed grypą innych.
  11. Ze szczególną wnikliwością obserwuj stan zdrowia starszych członków rodziny (babci, dziadka) oraz najmłodszych, bo im wirus może zaszkodzić najbardziej.
  12. Zdrowo się odżywiaj. Dbaj, by w codziennym menu znalazły się owoce i warzywa.

Grypa AH1N1 może mieć ciężki przebieg i skutkować większą liczbą powikłań. Może grozić zapaleniem oskrzeli, zapaleniem płuc czy ucha środkowego.

Niebezpieczna grypa (każdy wirus) jest dla osób cierpiących na wszelkie przewlekłe schodzenia (nawet chorych na cukrzycę), przyjmujących leki immunosupresyjne (po przeszczepach), dla wszystkich z obniżoną odpornością. Ostrożne powinny być kobiety w ciąży.

Mieszkanie trzeba regularnie wietrzyć i używać jednorazowych chusteczek do nosa. A w całym sezonie jesienno-zimowym - przebywać na powietrzu, ruszać się regularnie, stosować dietę bogatą w warzywa i owoce, a więc jak najbardziej różnorodną.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn reporterów DZ

Finał akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!