Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepański: Tworzeniu metropolii muszą towarzyszyć także wielkie inwestycje

Marek Szczepański
Marek Szczepański
Marek Szczepański
W połowie marca 2017 roku parlament RP przyjął ustawę metropolitalną dla konurbacji katowickiej. Za niewiele ponad miesiąc, 1 lipca 2017 roku, metropolia będzie miała inaugurację, ale faktyczną działalność rozpocznie 1 stycznia 2018 r.

Te formalne ustalenia wiążą się z wieloma wyzwaniami zarówno dla władz samorządowych, jak i mieszkańców. Jednym z podstawowych jest już sama nazwa. Używana - Metropolia Silesia - wzbudza bowiem wiele kontrowersji. Miasta Zagłębia - Sosnowiec, Czeladź - które wejdą w jej skład, nie chcą się tak nazywać. A ośrodki będące częścią historycznego Śląska - Legnica, Wrocław czy Opole - do statusu metropolii nie aspirują.

Istotną wadą obecnego stanu jest brak jednego, wyraźnego centrum, chociaż taka rola została przypisana Katowicom. Władze miasta muszą podjąć duży wysiłek, aby obecna stolica województwa stała się rzeczywistym city przyszłej metropolii. Potrzebne są wielkie inwestycje przyciągające kapitał światowy, który stanie się narzędziem rozwoju stołecznego miasta regionu. Swoje miejsce muszą tutaj znaleźć nauka i wiedza, stanowiące fundament współczesnego światowego centrum. Podobnie zagwarantowane miejsce winny mieć najważniejsze wydarzenia kulturalne i sportowe.

Metropolia Silesia to 13 miast Śląska i Zagłębia na prawach powiatu. To również 40 gmin i prawie 2,3 mln mieszkańców. Taka metropolia to przede wszystkim określona wizja przyszłości, która wiąże się ze stworzeniem przestrzeni przepływów. Płyną ludzie, pieniądze, idee, kultury i wzory zachowań. Jest to przestrzeń skupiająca innowacje, kreatywność oraz pomysłowość.

Metropolia to najważniejsze centrum władzy, decyzji, polityki, nauki, wiedzy i kultury. Metropolie to główni aktorzy współczesnego świata. To przestrzenie zamieszkiwania zarówno przez elity metropolitalne, jak i ludzi peryferii. Między nimi mieści się najliczniejsza grupa, którą Arystoteles, mistrz antycznej filozofii, nazwał „złotym środkiem”.

Dla współczesnego świata i współczesnych metropolii szczególnie ważna jest elita metropolitalna. To osoby obdarzone wysoką potrzebą osiągania sukcesu zawodowego oraz nieograniczonymi możliwościami przemieszczania się.

W opozycji do elity znajdują się ludzie peryferii. Są to wszyscy ci, którzy nie uczestniczą - bądź uczestniczą w okrojonym zakresie - w maratonie współczesności. Wszyscy mieszkańcy metropolii tworzą jej zróżnicowany kulturowo obraz. Należy bowiem pamiętać, że te wielkie miasta przyciągają liczne fale migrantów. Przybywają oni z różnych światów kulturowych i w nowym miejscu manifestują odrębność tradycji, religii, języka czy obyczajów. Ten portret współczesnych metropolii powinien charakteryzować przyszłą Metropolię Silesia - jak ją roboczo dziś nazywamy.

Aby tak się stało, należy stworzyć mechanizmy, które pozwolą na konstruowanie długofalowych strategii. Winny one uwzględniać najważniejsze potrzeby mieszkańców. Wszystkie metropolie na świecie łączy bowiem wspólny cel, czyli poprawa jakości życia.

Drogą prowadzącą do realizacji tego celu są publiczne dyskusje. Wsłuchiwanie się w głosy autorytetów, ale głównie zwykłych obywateli. To oni w stopniu najwyższym tworzą metropolie z jej niepowtarzalną, wielkomiejską atmosferą. Ale tworzeniu metropolii muszą także towarzyszyć wielkie inwestycje. Ich cel to wykreowanie nowych form komunikacji publicznej, służby zdrowia czy oświaty.

Są to wyzwania, które stają przed nami wszystkimi. Warto je podjąć. Życie w metropolii niesie ze sobą wielkie szanse osobistego rozwoju. Wszak metropolia, to - w języku greckim - matka wszystkich miast, a rodzicielka winna być opiekuńcza i dobrotliwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera