Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionka na COVID w woj. śląskim nie w każdej przychodni. Powoli wracają planowe przyjęcia i zabiegi wstrzymane przez pandemię

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Pixabay
Do piątku, 11 grudnia, będzie wiadomo, ile placówek z województwa śląskiego weźmie udział w akcji szczepienia przeciw covidowi. Z informacji przekazanej przez wojewodę śląskiego, Jarosława Wieczorka, wynika, że w pierwszej kolejności w regionie będą zaszczepieni pracownicy ochrony zdrowia, seniorzy, w tym pacjenci DPS oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych i służby mundurowe. W sumie 900 tys. osób.

Zanim mieszkańcy województwa śląskiego będą zaszczepieni przeciwko covidowi, w drugiej połowie stycznia rozpocznie się akcja badań przesiewowych na koronawirusa wśród nauczycieli przedszkoli oraz podstawówek. Ich wynik ma pokazać, jakie jest zagrożenie wirusem w tej grupie zawodowej, co z kolei pozwoli planować powrót uczniów do szkół.

Nie wiadomo jeszcze, jaka szczepionka przeciwko covidowi zostanie dopuszczona jako pierwsza na europejski rynek. Komisja Europejska zmówiła m.in. 300 mln dawek szczepionki firmy Pfizer, którą już szczepią się Brytyjczycy, ale do wyboru będą trzy preparaty.

Wybór jest istotny ze względów logistycznych, bo szczepionkę Pfizera trzeba przechowywać w minus 70 stopniach Celsjusza.

- W pierwszej kolejności szczepieniami obejmiemy pracowników ochrony zdrowia, bo to oni będą szczepić dalej. Poza tym seniorów i służby mundurowe. Stopniowo będziemy wiekowo schodzić coraz niżej i mam nadzieję, że na szczepienie zdecyduje się wiele osób w wieku 18 plus, co będzie wyrazem odpowiedzialności młodych ludzi za ich bliskich i samych siebie - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Do piątku będzie wiadomo, ile placówek zgłosi w śląskim NFZ gotowość do wykonywania szczepień. Zainteresowanie jest duże. Na przedstawicieli placówek medycznych, również tych, którzy nie mają umowy z NFZ, czeka koordynator ds. szczepień, który przybliży zasady przystąpienia do programu, wyjaśni, jakie warunki należy spełnić, aby realizować szczepienia oraz przedstawi zasady finansowania programu.

Numer telefonu koordynatora ds. szczepień w śląskim NFZ to 32 735 18 67.

Zgodnie z zapowiedziami, wojewoda podpisał już decyzję, by uwolnić w szpitalach województwa ok. 1000 łóżek covidowych na oddziałach internistycznych, urazowych, chirurgii, pulmonogii oraz częściowo neurologii, by umożliwić powrót do normalnego leczenia pacjentów w ramach planowych przyjęć i zabiegów, wstrzymanych z powodu pandemii.

- Zobaczymy jaki będzie przebieg pandemii w najbliższych tygodniach. Liczę, że kolejne łóżka, w kolejnych szpitalach będą udostępniane dla chorych niecovidowych. Dla chorych na koronawirusa mamy zaplecze w postaci szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i ewentualnie w Pyrzowicach - powiedział wojewoda.

Obecnie w szpitalu MCK przebywa kilkunastu chorych.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera