Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczyrk: Budowa nowych wyciągów od 2017 r. Do 2019 r. gondola i 4 kanapy [DOKŁADNE PLANY, ZDJĘCIA]

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
6-osobowa kanapa dla Szczyrku - przykład z Jasnej (Chopok)
6-osobowa kanapa dla Szczyrku - przykład z Jasnej (Chopok) Materiały prasowe
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, kupiony przez Słowaków w 2014 r., ma się stać ośrodkiem narciarskim na miarę słowackiej Jasnej. Słowacy właśnie ujawnili dokładne plany modernizacji przestarzałej infrastruktury w Szczyrku

Tatry Mountain Resorts a.s., słowacki inwestor (www.tmr.sk), który na wiosnę tego roku kupił 97 procent udziałów w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim, odsłania rąbka tajemnicy w kwestii przyszłości tego terenu. Na nowe wyciągi będziemy musieli poczekać do 2017 roku, a w 2019 r. inwestycje mają zostać zakończone.

TMS wyjaśnia ten długi czas skutkami wieloletnich zaniechań i zaniedbań w podstawach funkcjonowania ośrodka narciarskiego. - Sytuacja wymusiła na inwestorze wykonanie w pierwszej kolejności wielu prac analitycznych i opracowań inwentaryzacyjnych - tłumaczą Słowacy. W pierwszej kolejności zostały przygotowane kompleksowe mapy geodezyjne całości obszaru obecnej i planowanej działalności SON-u. Kolejną kwestią są prace zmierzające do uregulowania wszelkich zagadnień związanych z terenami narciarskimi, na których działa i będzie działać w przyszłości ośrodek. Ich ważną i niełatwą częścią są zagadnienia związane z dzierżawą wszystkich terenów objętych obecną i przyszłą działalnością stacji narciarskiej i związany z tym temat uzgodnienia zapisów nowych, wieloletnich umów. - Na tym polu trwają intensywne prace, a sygnały dochodzące ze Szczyrku zdają się potwierdzać dobry klimat panujący wokół tych trudnych rozmów. Podpisana w ostatnim czasie umowa dzierżawy terenów na Hali Skrzyczeńskiej ze Spółką dla Zagospodarowania Hali Skrzyczeńskiej jest tego najlepszym przykładem - informują Słowacy.

TMR planuje sfinalizować wszystkie prace proceduralne do polowy roku 2016, dzięki czemu prace budowlane będzie można rozpocząć w 2017 roku.

Obecnie Szczyrkowski Ośrodek Narciarski (www.szczyrkowski.pl) to 19 km tras zjazdowych (liczba ta, nieco inna od podawanych oficjalnie statystyk, wynika z dokładnej inwentaryzacji geodezyjnej przeprowadzonej w ośrodku). Zaśnieżaniem objętych jest 54 proc. powierzchni. W ośrodku pracuje 13 wyciągów orczykowych, których całkowita przepustowość wynosi niecałe 10 tys. osób na godzinę.

Jak będzie wyglądał SON już za kilka lat?

W pierwszej kolejności zostanie przebudowana i poszerzona część tras. Ich długość wzrośnie do niemalże 22 km (w tym 16 km tras niebieskich, 4 km czerwonych i 2 km czarnych), a długość tras oświetlonych przekroczy 5,5 km. Powierzchnia tras z możliwością sztucznego naśnieżania obejmie 81 proc. wszystkich tras w ośrodku (ponad 17,7 km tras).

Jeśli chodzi o budowę nowych wyciągów narciarskich – Słowacy planują wybudować w Szczyrku kolej gondolową (10-osobowe wagoniki, podobną do tych, jakie pracują po południowej stronie Chopoka w ośrodku Jasna i w Tatrzańskiej Łomnicy), a także cztery 6-osobowe i jedna 8-osobowa kanape. Do tego dojdą cztery wyciągi orczykowe. Łączna przepustowość wyciągów wzrośnie więc niemal dwukrotnie – do 18,2 tys. osób na godzinę. Powstanie także nowoczesny snowpark, a także specjalnie wydzielone strefy dla najmłodszych narciarzy.

Ale to jeszcze nie koniec planów. Na terenie ośrodka powstaną 3 restauracje, z możliwością obsługi 750 osób naraz, a także 3 bary asprès-ski. Na Hali Skrzyczeńskiej powstanie specjalna strefa eventowa z podium, nagłośnieniem i zapleczem umożliwiającym organizowanie imprez całosezonowych. Do tego dojdą cztery parkingi o łącznej pojemności ponad 1500 samochodów. Już dziś TMR zapowiada, że parkingi będą darmowe – to zmiana wręcz rewolucyjna w Szczyrku...

– Pragniemy powtórzyć w Szczyrku naszą skuteczną strategię inwestycyjną, która dla Tatr oznaczała nową erę w systemach transportowych i modernizacji ośrodków - mówi Dušan Slavkovský, Dyrektor Ośrodków Górskich i członek zarządu TMR. - Dzięki wielkim inwestycjom i doświadczeniu jesteśmy na tyle elastyczni i odporni, że także podczas niesprzyjającej zimy, która panowała w ubiegłym sezonie, stworzyliśmy doskonałe warunki narciarskie, które docenili także mistrzowie zorganizowanych w Jasnej Mistrzostw Świata Juniorów w dyscyplinach alpejskich. Chcemy swoje doświadczenia przenieść do ośrodka, który w przyszłości pozwoli na zorganizowanie ważnych imprez sportowych, oraz umożliwić wszystkim polskim narciarzom szusowanie na wyższym poziomie, niż panuje obecnie – dodaje Dušan Slavkovský.


*Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
*Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
*Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty