Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły z woj. śląskiego wzięły udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym Rozmawiasz-Pomagasz ZDJĘCIA

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
II edycja projektu Rozmawiasz-Pomagasz
II edycja projektu Rozmawiasz-Pomagasz Materiały prasowe
Dobiegła końca II edycja Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Rozmawiasz-Pomagasz, zorganizowanego przez Fundację GoodNetwork. W poprzednich edycjach ponad 40 szkół w kraju przystąpiło do projektu, z czego liczne grono z woj. śląskiego. Projektowi patronuje m.in. Rzecznik Praw Dziecka i Dziennik Zachodni.

Rozmawiasz-Pomagasz to innowacyjny program edukacyjny, który polega na tym, że szkoła bądź klasa wybiera sobie partnera do rozmów on-line z Afryki, Azji lub Ameryki Łacińskiej. Uczniowie łączą się ze swoimi rówieśnikami oraz ich wychowawcami za pośrednictwem komunikatorów internetowych, rozmawiają przeważnie po angielsku lub hiszpańsku, widząc się wzajemnie, poznając oraz tworząc relacje.

Zobaczcie zdjęcia:

Rozmawiają, a potem pomagają

Międzykontynentalne spotkania są dużym przeżyciem dla obu stron, dostarczając niezapomnianych wrażeń. Dzieci i młodzież rozmawiają o kulturze, obyczajach, tradycji, warunkach życia, dowiadując się, jak żyją ich rówieśnicy w odległych krajach jak Kenia, Malawi, Uganda, Pakistan czy Nikaragua. Po cyklu rozmów organizują pomoc dla nowych znajomych, po czym znowu łączą się on-line, stąd nazwa projektu Rozmawiasz-Pomagasz.

W międzykontynentalne rozmowy on-line zaangażowali się uczniowie śląskich szkół w:

  • Zabrzu,
  • Bytomiu,
  • Tychach,
  • Chorzowie,
  • Piekarach Śląskich,
  • Zawierciu.

Zespół Szkół Katolickich w Zabrzu

Wychowawcy i uczniowie Zespołu Szkół Katolickich w Zabrzu wybrali do rozmów Colegio Tecnico Nino Jesus de Praga w Nikaragui – dużą szkołę dla rodzin, których nie stać na edukację dzieci, prowadzoną przez siostry karmelitanki. Szkolnym koordynatorem projektu jest pani Beata Tarczałowicz-Leończyk, nauczycielka języka hiszpańskiego. Różnica czasowa pomiędzy Polską a Nikaraguą wynosi 8 godzin, zatem uczniowie z Colegio Tecnico przychodzili do swojej szkoły godzinę wcześniej, aby spotkać się on-line ze swoimi rówieśnikami z Polski, którzy dla nich zostawali godzinę po lekcjach. To trzeci zagraniczny partner Katolika w międzykontynentalnych spotkaniach on-line. Dzięki zaangażowaniu młodzieży udało się uzbierać kwotę blisko 2 tys. zł dla uboższych rówieśników z Ameryki Łacińskiej. Wcześniej uczniowie rozmawiali i pomagali uczniom ze szkoły podstawowej w Kenii i ośrodka rehabilitacyjnego w Malawi.

Społeczna Szkoła Podstawowa w Chorzowie

Z kolei Społeczna Szkoła Podstawowa w Chorzowie – także wspierająca Colegio Tecnico - zaangażowała się również w międzykontynentalne lekcje on-line z St Anthony of Padua Nursery&Primary School w Kenii, prowadzoną przez franciszkanina, Piusa Musyokę, To wspólnota życia dzieci i młodzieży często porzuconej i bezdomnej, dla której stworzono dom i zapewniono edukację. Szkolnym koordynatorem Rozmawiasz-Pomagasz jest Weronika Wiórek, która zorganizowała szkolne kiermasze, podczas których uczniowie zebrali ok. 800 zł.

I LO w Bytomiu

Partnera z Kenii wspierało także I LO w Bytomiu. Wcześniej z darowizn projektu ojciec Pius Musyoka ufundował bramę wjazdową do swojej szkoły, po czym przesłał do GoodNetwork film video z wiwatującymi uczniami, cieszącymi się z nowej bramy.

Szkoła Podstawowa nr 35 w Tychach

Szkoła Podstawowa nr 35 w Tychach rozmawiała po angielsku z rówieśnikami Tikondane Rehabilitation Orphanage w Malawi. Tikondane to ośrodek rehabilitacji dzieci i młodzieży dotkniętej kalectwem, różnymi chorobami oraz osieroconej wskutek HIV/AIDS. Uczniowie zdobywają tam edukację i praktyczne umiejętności zawodowe w kilku specjalnościach. Uzyskaną pomoc za pośrednictwem GoodNetwork dyrektor ośrodka, ks. Emanuel Phiri przeznaczył m.in. na zakup żywności dla swoich podopiecznych.

Katolicka Szkoła Podstawowa w Piekarach Śląskich

W pomoc młodym Pakistańczykom, skupionym wokół Joy Foundation (organizacja katolików w Pakistanie) zaangażowała się wyjątkowo intensywnie Katolicka Szkoła Podstawowa w Piekarach Śląskich. Magdalena Ślęzak, szkolny koordynator projektu uczyła ich m.in. sztuki gotowania rolady śląskiej, z kolei uczniowie z Pakistanu opowiadali o trudnych warunkach życia w tym kraju. Joy Foundation to organizacja kierowana przez Yaqooba Sadiqa, wielkiego przyjaciela Polski, który w naszym kraju bywał wielokrotnie i podobnie jak inni liderzy projektu jest stale dostępny na Facebooku.

Nie przegapcie

W projekcie Rozmawiasz-Pomagasz wspierają go również: II Liceum Ogólnokształcące w Zawierciu, Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Chorzowie, Akademicki Zespół Szkół w Piekarach Śląskich. Pomoc uzyskaną dzięki ofiarności uczniów i nauczycieli Yaqoob Sadiq przeznaczył przed kilkoma tygodniami na zakup solarów słonecznych dla wioski pozbawionej dotąd prądu.

Będzie kolejna edycja

Obecnie Fundacja GoodNetwork przymierza się do III edycji projektu, do której już teraz zgłaszają się szkoły w naszym regionie i innych częściach kraju. Patronat nad III edycją objęli: prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik i prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. Szykują się kolejne, niezapomniane lekcje on-line, które nie tylko uczą, ale aktywizują młodzież do inicjatywy i pomagania swoim rówieśnikom i nowym przyjaciołom w dalekich krajach.

Zobaczcie koniecznie

Porywacze ze Śląska złapani po 17 latach

Marsz Równości w Częstochowie zablokowany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo