Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlak Zabytków Techniki ma swój przewodnik

Tomasz Szymczyk
Ponad 62 tysiące osób odwiedziły 36 obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego podczas tegorocznej Industriady. Święto szlaku odbywało się w tym roku już po raz trzeci. Dzisiaj jego przebieg podsumowano w Miejskim Domu Kultury w Katowicach-Giszowcu.

- Wszyscy mamy poczucie, że tegoroczna Industriada była sukcesem ­mówił Jerzy Gorzelik, wicemarszałek województwa śląskiego. - Każda edycja czegoś nas uczy i jest to doświadczenie niepowtarzalne, bo nie ma takiej drugiej imprezy w Polsce. Jest zapotrzebowanie na dziedzictwo industrialne. To element naszej tożsamości - dodał Adam Hajduga, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego.

Podczas spotkania przedstawiono wyniki badań marketingowych dotyczących Święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Okazuje się, że Industriada jest coraz pozytywniej odbierana przez mieszkańców regionu. W tym roku ocenę bardzo dobrą wystawiło imprezie 71 proc. badanych, w ubiegłym roku "piątek" było tylko 55 proc. Zwiększyła się też rozpoznawalność Industriady. W tym roku wyniosła 81 wobec 66 proc. rok temu.

ZOBACZ ZDJĘCIA I FILMY Z INDUSTRIADY 2012

Podczas spotkania nie zabrakło też nagród. Najaktywniejszym samorządem zaangażowanym w organizację Industriady uznany został Chorzów, miano najaktywniejszego sponsora powędrowało do firmy Tauron Wytwarzanie SA w Katowicach. W Giszowcu rozstrzygnięty został także konkurs na zoboty, czyli roboty będące ''maskotkami" Industriady. Nagroda publiczności powędrowała do Piotra Sabata, nagroda jury do Pawła Kubicusa, który przyznał, że w wykonaniu zobota pomogła mu żona.

Zaprezentowany został także Przewodnik po Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. 156-stronicowe wydawnictwo przygotowały Anna Dudzińska z Radia Katowice i Anna Kopaczewska. To przegląd 36 atrakcji dziedzictwa przemysłowego wpisanych na listę Szlaku Zabytków Techniki. To m.in. Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej, Muzeum Historii Kolei w Częstochowie, Kopalnia Ćwiczebna w Dąbrowie Górniczej oraz Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido. Na dołączenie do listy czekają obiekty z całego województwa. Adam Hajduga nie chciał jednak wczoraj zdradzić, które to miejsca.

- W kolejce czeka 25 obiektów. Chcemy też w drugiej połowie roku dokonać kategoryzacji obiektów, aby dać zwiedzającym jasny komunikat, czego mogą się spodziewać - powiedział.

Przyszłoroczna edycja Industriady już teraz zaplanowana została na drugą sobotę czerwca.


*Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!