Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlak Zabytków Techniki: Mamy skarby, których nie ma nikt

Tomasz Szymczyk
Anną Dudzińska
Anną Dudzińska arc.
Powstał Przewodnik po Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Przygotowały go Anna Dudzińska i Anna Kopaczewska.

Ma 156 stron, pomarańczową okładkę i daje mieszkańcom województwa pełną informację o wszystkich 36 obiektach wpisanych na listę Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego - od częstochowskiego Muzeum Produkcji Zapałek przez zabrzańską kopalnię Guido po żywiecki browar. Zwiedzanie zabytków techniki to teraz żaden problem. Przewodnik niewątpliwie pomoże, zwłaszcza że miejsca związane z historią techniki zyskują na popularności i są coraz częściej odwiedzane przez turystów.

NAJWIĘKSZE CIEKAWOSTKI SZLAKU ZABYTKÓW PRZEMYSŁOWYCH ZNAJDZIESZ TUTAJ

Zdaniem Adama Hajdugi, zastępcy dyrektora Wydziału Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego - Szlak Zabytków Techniki to odpowiedź na to, czego oczekują ludzie.

- Dziedzictwo industrialne to element naszej tożsamości i coś, co nas wyróżnia. Jeśli mieszkańcy województwa śląskiego mogą być z czegoś dumni, to właśnie z dziedzictwa industrialnego. Wiele jest jeszcze do zrobienia, ale zabytki znajdujące się na szlaku to miejsca, gdzie można w niekonwencjonalny sposób spędzić czas wolny - przekonuje Adam Hajduga.

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego istnieje od 2006 roku. Dzisiaj to uznany produkt turystyczny z powodzeniem konkurujący z brytyjskim Sercem Anglii czy niemieckimi trasami w Zagłębiu Ruhry czy Doliną Dziedzictwa Przemysłowego.

Przewodnik ukazał się w nakładzie 9000 egzemplarzy (dodatkowo pojawi się 3000 w języku angielskim). Do końca roku jest udostępniany bezpłatnie. W przyszłym roku trafi do sprzedaży, ale jego cena ma być mniejsza niż 10 zł.

Być może niebawem doczekamy się drugiego tomu, bo na wpis na listę Szlaku Zabytków Techniki czeka 25 nowych obiektów.


Z Anną Dudzińską, dziennikarką Radia Katowice i autorką przewodnika po Szlaku Zabytków Techniki, rozmawia Monika Ziółkowska-Wnuk
Szlak Zabytków Techniki doczekał się przewodnika. Dlaczego zdecydowałaś się go napisać?
Pomysł wyszedł z Urzędu Marszałkowskiego z Wydziału Promocji. Jego głównym założeniem była chęć pełniejszego pokazania poprzemysłowych perełek, którymi nasz region powinien się chwalić. Nie mamy Sukiennic i morza, ale mamy wspaniałe zabytki industrialne, które mogą nas promować.

Czy ten przewodnik ułatwi zwiedzanie obiektów dziedzictwa przemysłowego?
Zdecydowanie tak. W przewodniku znalazło się 36 obiektów. Wśród nich są m.in. dworce w Bielsku-Białej i Sosnowcu. Są to bardzo ważne obiekty, ale niełatwe do zwiedzania. Mam nadzieję, że przewodnikowe opisy architektury pomogą zrozumieć, jaki wpływ miały te obiekty na historię regionu.

Co wyróżnia ten przewodnik na tle innych?
Znajdują się tu nie tylko krótkie opisy zabytków techniki, ale także archiwalne zdjęcia, i mój autorski wybór ciekawostek. Turysta - czytelnik znajdzie tu takie informacje, które moim zdaniem zasługują na większą uwagę. Czasem bardzo zabawne. Na przykład w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych znajduje się "elektryczne" gniazdo, które znaleziono na jednym z kominów. Do jego budowy ptaki wykorzystały druty, przewody i wełnę mineralną. Oczywiście nie jest to najważniejszy eksponat muzeum, ale według mnie bardzo ciekawy. Starałam się też w przewodniku pokazać sylwetki osób związanych z historycznymi obiektami i przybliżyć ciekawe wydarzenia z ich życia.

Czy w przewodniku są zabytki, które Ci się szczególnie podobają?
Chciałabym zwrócić uwagę na Elektrociepłownię Szombierki, gdzie znajdują się m.in. lampy zaprojektowane przez światowej sławy architekta i projektanta Petera Behrensa. Podobne możemy na przykład znaleźć w muzeum w Nowym Jorku.


*Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!