Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Szlaki Nadziei – Armia gen. Andersa”. Wręczenie certyfikatów i zaświadczeń uczestnikom szkolenia

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek, 18 września 2023 r., o godz. 13.00 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów i zaświadczeń nauczycielom-uczestnikom szkolenia „Szlaki Nadziei – Armia gen. Andersa” w roku szkolnym 2022/2023.

„Szlaki Nadziei – Armia gen. Andersa”

Szkolenie „Szlaki Nadziei – Armia gen. Andersa” skierowane było do nauczycieli przedmiotów humanistycznych i było podzielone na dwie części. W roku szkolnym 2022/2023 zakończyła się pierwsza część cyklu. W czasie dwudniowego szkolenia nauczyciele wysłuchali wykładów i wzięli udział w warsztatach edukacyjnych. „Stosunki polsko-radzieckie do 1943 r.”, „Zbrodnia Katyńska” czy „Polski rząd na emigracji w latach 1939-1943” to tylko niektóre z tematów, jakie były poruszane przez prelegentów.

- Jeśli my nie będziemy opowiadali naszej historii to nikt, nigdy w życiu jej za nas nie opowie - mówił Ryszard Mozgol Naczelnik Oddziału IPN w Katowicach.

- To jeden z najważniejszych projektów edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej, który realizujemy od kilku lat. To przedsięwzięcie ma na celu w inny sposób opowiedzieć pewne aspekty historii II wojny światowej i losów Polaków podczas niej - mówił Andrzej Sznajder Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.

Edycja szkolenia w roku szkolnym 2022/2023 skupiła się wokół Szlaku nadziei, który dla wielu Polaków rozpoczął się we wrześniu 1939 r. W ramach spotkań omówione zostały nie tylko aspekty polityczne towarzyszące tworzeniu się Rządu na uchodźctwie. Poruszony został także temat wysiłku zbrojnego Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej. To właśnie polscy żołnierze walczyli na wszystkich jej frontach w imię solidarności z innymi zniewolonymi narodami. Przedstawione zostały walki polskich żołnierzy o Narwik, Tobruk czy udział w Bitwie o Anglię. Poruszone zostały również zagadnienia związane z losem cywilów, deportowanych w głąb ZSRS. Cykl zamknęły tematy związane z podpisaniem układu Sikorski-Majski i wynikającej z niego budowy polskiej armii w ZSRS.

- Nauczyciel historii to niezwykle ważny nauczyciel w gronie pedagogicznym. To przede wszystkim na lekcjach historii toczy się prawdziwa batalia o pamięć młodego pokolenia, o to żeby młodego człowieka wyposażyć w taką wiedzę o przeszłości swojego kraju, żeby sprawić by młodzi ludzie mieli poczucie tożsamości narodowej ale także żeby byli dumni ze swojego państwa - mówiła Urszula Bauer Śląski Kurator Oświaty.

W szkoleniu wzięło udział 42 nauczycieli.

Projekt realizowany był przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera