Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlaki w Beskidach mogą być niebezpieczne. Trzeba uważać! Łatwo się zgubić

Jacek Drost
Nie niszcz znaków na drzewach. Dobrze oznakowany szlak może uratować komuś życie
Nie niszcz znaków na drzewach. Dobrze oznakowany szlak może uratować komuś życie arc.
Wybieracie się na weekend w Beskidy? Bądźcie czujni, bo w górach można się zgubić - trasy nie są bowiem wystarczająco dobrze oznakowane!

- Z oznakowaniem beskidzkich szlaków mamy prawdziwe urwanie głowy - wzdycha Jakub Nowak, prezes Babiogórskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Żywcu. Dodaje, że choćby nie wiadomo jak się starali, to i tak są odcinki, na których znaków brakuje i można się zgubić.

Jako oddział opiekują się 560 kilometrami szlaków w Beskidzie Żywieckim. Co roku odnawiają 150 km tras. Pozostałe powinni poprawiać co trzy lata, ale są rejony, w których należałoby je odnawiać rok w rok.

- Są niszczone nie tylko z powodu prowadzonej wycinki drzew - mówi prezes Nowak. Problemy z oznaczeniem szlaków wynikają także z tego, że niektóre przebiegają przez prywatne tereny i właściciele nie wyrażają zgody na znakowanie. Na dodatek część znaków niszczą wandale. I jest jeszcze jeden kłopot - kiedyś szlaki mógł znakować tylko PTTK, teraz mogą to robić także gminy. Dlatego są gminy, które - wspólnie z różnymi stowarzyszeniami - oznaczają na swoich terenach szlaki rowerowe, papieskie, spacerowe, historyczne i inne. Krótko mówiąc: kto może, maluje po drzewach. Przez to robi się znakowy miszmasz.

CZYTAJ WYWIAD:
Siodłak: PTTK nie ma pieniędzy na znakowanie szlaków

- Z odnawianiem znaków namalowanych przez gminy różnie bywa. Jak wypłowieją, ciężko się w nich połapać i ludzie się gubią - dodaje prezes Nowak, podkreślając, że o ile główne beskidzkie szlaki są całkiem nieźle oznakowane, to na mniej uczęszczanych nie jest już tak kolorowo. Nie wyklucza, że w przyszłości niektóre odcinki trzeba będzie zlikwidować lub wytyczyć po nowemu. Jacek Seweryn, nauczyciel, radny powiatowy, opiekun żywieckiego Koła Turystyki Górskiej i Krajoznawstwa "Kangchendzonga" PTTK, sporo wędrował w tym roku po beskidzkich szlakach.

- Większość z nich znam na pamięć, więc czy są oznakowane czy nie, to dla mnie nie ma znaczenia. Ale zdarzają się odcinki, gdzie znaki zostały usunięte z powodu wycinki drzew. To nie jest dobre - uważa Seweryn.

Beskidy zna jak własną kieszeń Józef Talik, przewodnik i szef Komisji Turystyki Górskiej przy Babiogórskim Oddziale PTTK. Jest znakarzem: osobą uprawnioną do znakowania górskich szlaków, jedną z ośmiu na Żywiecczyźnie. Przyznaje, że sporo drzew jest wycinanych z powodu kornika atakującego beskidzkie lasy, więc z oznakowaniem traktów różnie bywa.

- Dużo drzew tnie się na szlaku zielonym Hala Boracza - Hala Lipowska. Część szlaku została nawet zamknięta. Problemy są na szlaku żółtym w Korbielowie, w drodze na Halę Miziową przez Buczynkę. To droga nadleśnictwa i już od trzech miesięcy "boksujemy" się z nimi o oznakowanie szlaku - opowiada pan Józef, dodając, że w tym roku odnawiali szlaki w rejonie Rysianki, Korbie- lowa, Sopotni, Pilska. W przyszłym roku wybierają się w rejon Worka Raczańskiego. - Ciągle są jakieś telefony, że ktoś pobłądził, ale jak jest wycinka, to trudno to opanować - mówi Talik.

Przed zimą znakarze postawili około 300 tyczek kierunkowych w rejonie Hali Miziowej czy Hali Rysianki, bo tam nie ma drzew, więc podczas deszczu czy mgły ludzie mogą pobłądzić. Obawia się, że do zimy część z tych tyczek zniszczą pseudoturyści.

- Dlatego apeluję: ludzie, nie niszczcie znaków - kończy Józef Talik.

Które odcinki beskidzkich szlaków są według Ciebie źle oznakowane? Pisz



*PROGNOZA POGODY NA 19-30 WRZEŚNIA 2013
*GALERIA KATOWICKA OTWARTA: CZY WARTO DO NIEJ PÓJŚĆ? RECENZJA I ZDJĘCIA]
*Horror w Chorzowie: Dzwonię zgrobu! Uwolnijcie mnie! [NAGRANIE + ZDJĘCIA]
*Najlepsze prezenty na DZIEŃ CHŁOPAKA 30 WRZEŚNIA 2013

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!