Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital geriatryczny powinien znaleźć się w sieci szpitali. Ratujmy geriatrię

Agata Pustułka
29.01.2015 wroclawszpital ginekologiczno polozniczy na brochowie brochow zdrowie medycyna oddzial geriatryczny geriatria czynny gazeta wroclawskatomasz holod / polskapresse
29.01.2015 wroclawszpital ginekologiczno polozniczy na brochowie brochow zdrowie medycyna oddzial geriatryczny geriatria czynny gazeta wroclawskatomasz holod / polskapresse Fot. Tomasz Ho£Od / Polskapresse
Dr Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach chce ratować placówkę. Jedyna szansa to, jak podkreśla, włączenie do powstającej sieci szpitali.

Resort w ogóle wyrzucił geriatrię ze swoich planów. A znalezienie się w sieci to „być albo nie być” dla placówki, gdyż sieć gwarantuje finansowanie na najbliższe cztery lata. Plany resortu nie zapewniają katowickiej placówce tego potrzebnego wsparcia.

Dr Derejczyk zwrócił się do dyrektora śląskiego NFZ Jerzego Szafranowicza, by ten poparł jego wniosek do ministra o włączenie placówki do sieci. Musimy jednak pomóc ministrowi Konstantemu Radziwiłłowi w podjęciu decyzji i wesprzeć śląskich geriatrów. Trzeba ratować szpital.

- Poziom zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych w województwie śląskim w zakresie geriatrii, chociaż jest wyższy w stosunku do innych województw w kraju, to odstaje od norm europejskich i pozostaje niedoszacowany - mówi dr Derejczyk, któremu pacjenci zawdzięczają rozwój tej niezwykle ważnej specjalności - niezwykle ważnej w starzejącym się społeczeństwie. Teraz w regionie przypada 0,7 łóżka geriatrycznego na 10 tys. osób powyżej 65 roku życia, a w UE to 2 łóżka na 10 tys. osób. To pokazuje skalę problemu. Baza geriatryczna w naszym województwie opiera się zarówno na największej liczbie czynnych geriatrów w kraju, jak i na największej liczbie miejsc specjalizacyjnych. To jednak nie odpowiada na istniejące już potrzeby zdrowotne, które będą jeszcze większe w perspektywie najbliższych 25 lat .

Niestety, geriatria jako samodzielna dziedzina jest zaplanowana od lipca do likwidacji. W planach map potrzeb zdrowotnych, na podstawie których będą określane kontrakty też nie ma mowy o geriatrii . Tymczasem leczenie geriatryczne jest w efekcie tańsze od internistycznego, co zostało m.in. potwierdzone w wyniku kontroli NIK. - Efektywność hospitalizacji geriatrycznej jest podstawowym argumentem za utrzymaniem geriatrii w systemie. Do 2040 r. nastąpi czterokrotny wzrost liczby pacjentów geriatrycznych - podkreśla Derejczyk i dodaje: - Kontrakt szpitala za okres 6 miesięcy wynosi 2, 5 mln zł, co pozwala na przyjęcie ok. 800 pacjentów.

Jak można pomóc? Pisząc list do ministerstwa. Oto jego wzór:

Sz. P. Minister Zdrowia
Konstanty Radziwiłł

My pacjenci z województwa śląskiego apelujemy do Pana, by włączył Pan Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach do sieci szpitali. W przeciwnym razie czeka go likwidacja.

List tej treści trzeba wysłać na adres Ministerstwa Zdrowia: Warszawa 00-952, ul. Miodowa 15 lub na mejla: kancelaria@ mz.gov.pl. Te dwa adresy podajemy dziś Czytelnikom „DZ” z prośbą - piszcie listy, apele, protesty, bo ten jedyny szpital geriatryczny w Polsce, medyczna ostoja seniorów nie kwalifikuje się do przygotowywanej przez rząd sieci szpitali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty