Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Jastrzębiu ma już 40 lat. Poznajcie jego historię [ZDJĘCIA]

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Szpital w Jastrzębiu ma już 40 lat. Poznajcie jego historię
Szpital w Jastrzębiu ma już 40 lat. Poznajcie jego historię Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju obchodzi w tym roku 40-lecie. Budowa Szpitala Górniczego, bo tak nazywała się na początku placówka, rozpoczęła się w 1972 roku, a zakończyła w 1976 roku. - Nowy szpital w Jastrzębiu to było naprawdę “coś wielkiego” - wspominają pracownicy.

To było podniosłe wydarzenie. Blisko 250 gości, jubileuszowa gala i wielkie świętowanie - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju obchodzi w tym roku 40-lecie istnienia. Przyjrzeliśmy się historii naszego szpitala. Jesteście Państwo ciekawi, jak wyglądała budowa lecznicy i jak placówka rozwijała się na przestrzeni lat? Zapraszamy do lektury.

Budowa trwała 4 lata
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju został oddany do użytku w lipcu 1976 roku. Z kolei budowę rozpoczęto cztery lata wcześniej, w 1972 roku. Z założenia szpital miał zabezpieczać specjalistyczną opiekę medyczną przede wszystkim dla pracowników kopalń, które działały na terenie Jastrzębia i Rybnickiego Okręgu Węglowego, dlatego przyjęto nazwę Szpital Górniczy.

- Pod względem architektonicznym szpital został zaprojektowany w kształcie zasadniczego jedenastokondygnacyjnego bloku łóżkowego oraz czworoboku, budynku dwukondygnacyjnego, przeznaczonego na pomieszczenia administracyjne, poradnie specjalistyczne oraz blok operacyjny. Stopniowo uruchamiano poszczególne oddziały - przypomina Alicja Brocka, rzeczniczka szpitala.

Po 20 latach od oddania szpitala do użytku, nastąpiły przemiany, jakie miały miejsce w ochronie zdrowia. Z dniem 1 stycznia 1996 roku został on przemianowany na Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2, a w roku 1998 przekształcono go w Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej.

Czasy lepsze i gorsze
Szpital miał różne okresy, różne losy. Były lata lepsze, ale też gorsze. Teraz możemy powiedzieć, że mamy lepsze czasy w szpitalu, w ciągu ostatnich kilku lat zmieniło się oblicze, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne tej placówki. Wykonujemy około tysiąca operacji rocznie, ta ilość zabiegów wzrasta z każdym rokiem - mówi dr n. med. Tomasz Wysokiński, lekarz zarządzający oddziałem neurochirurgii, który przyszedł do jastrzębskiego szpitala do pracy w 1986 roku. Wówczas wykonywano jedynie około 300 zabiegów w roku.

Obecną dyrektorką Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 jest Grażyna Kuczera, która - jak wspomina - jeszcze jako nastolatka z zapartym tchem oglądała budowę szpitala.

- Zupełnie niedaleko stąd mieszkałam razem z rodzicami. Nigdy nie byłam pacjentem szpitala, ale widziałam gotowy budynek, pamiętam ogromne wrażenie, jakie robiło na mnie coś tak wielkiego, specjalistycznego - wspomina dyrektor Kuczera.

O tym, jakie były początki szpitala w specjalnym filmie przygotowanym przez placówkę mówią także obecni pracownicy.
- Skończyliśmy szkołę, każdy miał ambicje, żeby pracować w dużej placówce, dobrze wyposażonej. A ten szpital to było naprawdę coś. Dowodem tego jest to, że mamy bardzo dużo pacjentów, nie tylko tych z naszego miasta, ale też wielu zewnętrznych - zaznacza Lucyna Krawczyk, pielęgniarka koordynująca i nadzorująca pracę poradni specjalistycznych przyszpitalnych.

Od początku istnienia szpital był wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę medyczną. Jako jeden z pierwszych, Szpital Górniczy posiadał lithotrypter służący do rozbijania kamieni nerkowych. Ponadto jako jeden z nielicznych szpitali ma pracownię rezonansu magnetycznego, pracownię tomografii komputerowej i pracownię do badań naczyniowych.
Obecnie pacjenci leczeni są w siedemnastu oddziałach.

Minęło 40 lat...
Niedawno pracownicy - i nie tylko - Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 świętowali 40-lecie istnienia placówki. Odbyła się wyjątkowa gala, poprzedzona uroczystą mszą świętą. Wzięło w niej udział blisko 250 gości. - W gorącej atmosferze, wręczono odznaczenia obecnym i byłym pracownikom - mówi Alicja Brocka.

Dziewięć osób otrzymało odznakę honorową „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”, złotą odznakę honorową dostał jastrzębski szpital oraz dwie osoby, natomiast srebrną trzy osoby. Do tego statuetkę „Diamentowego Czepka”, czyli nagrodę za upowszechnianie etyki zawodowej oraz wzorowe wykonywanie obowiązków, przyznano 6 osobom. Za 40-letnią pracę w szpitalu podziękowania otrzymało też 21 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera