MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zadbał o pacjentów z wadami słuchu

JAK
Urządzenia pozwalające pacjentom korzystającym z aparatów słuchowych na lepszy dostęp do usług medycznych, tzw. pętle indukcyjne, zostały zamontowane w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej - poinformowała w środę, 10 maja Anna Szafrańska, rzecznik prasowy szpitala pod Szyndzielnią.

System pętli indukcyjnej to wzmacniacz i przewód ułożony w pętlę. Dźwięk ze źródła, np. głos pracownika rejestracji, przesyłany jest do wzmacniacza. Wzmacniacz przetwarza i wzmacnia dźwięk, który do aparatu słuchowego trafia już bez szumów z zewnątrz.

- Pętle zainstalowane zostały w centralnej rejestracji, w rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej, na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, w punkcie nocnej i świątecznej opieki oraz w miejscu, gdzie odbywają się planowe przyjęcia do naszej placówki. W sumie pacjenci słabosłyszący mogą korzystać z 15 punktów, w których działają pętle indukcyjne - wyjaśnił Łukasz Matlakiewicz, dyrektor ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

Pętle kosztowały ponad 22 tys. złotych. Ich kupno zostało sfinansowane z grantu w wysokości 2 mln złotych, które Ministerstwo Zdrowia przekazało Szpitalowi Wojewódzkiemu na realizację przedsięwzięcia „Dostosowanie Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej do osób ze szczególnymi potrzebami.

Przypomnijmy, że na początku roku bielski Szpital Wojewódzki kupił oprogramowanie „MÓWik", przeznaczone dla osób mających problemy z porozumiewaniem się za pomocą mowy. Oprogramowanie zostało zainstalowane na tabletach, które dostępne są dla pacjentów na SOR-ze, a także w centralnej rejestracji.

Na tabletach znajdują się symbole, za pomocą których pacjent może tworzyć całe zdania, odczytywane przez syntezę mowy. Oprogramowanie zawiera kilkanaście tysięcy symboli.
Tablety, a także oprogramowanie „MÓWik" kupione zostały również w ramach przedsięwzięcia „Dostosowanie Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej dla osób ze szczególnymi potrzebami". Pieniądze na ten cel – 2 mln złotych – przekazało w formie grantu Ministerstwo Zdrowia.

W ramach tego projektu zainstalowane zostaną również w Szpitalu Wojewódzkim trzy kioski multimedialne z interfejsem graficznym, przystosowanym do potrzeb osób niedowidzących i niesłyszących, z nagranymi filmami w języku migowym, informującymi m.in. o lokalizacji poradni i oddziałów. Zainstalowane zostaną również plany tyflograficzne, ułatwiające czytanie za pomocą zmysłu dotyku, zapewniające lepszą orientację w przestrzeni szpitala.

Zmodernizowane zostaną również chodniki, miejsca parkingowe, a także przebudowana będzie istniejąca pochylnia dla niepełnosprawnych, znajdująca się przy wejściu głównym do placówki.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera