Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szusowanie w Beskidach kilkadziesiąt lat temu. Zobacz ZDJĘCIA narciarzy!

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Uczestnicy szkolnych zawodów narciarskich. Fotografia grupowa. Uczniowie szkoły powszechnej w Zwardoniu, 1936 r.
Uczestnicy szkolnych zawodów narciarskich. Fotografia grupowa. Uczniowie szkoły powszechnej w Zwardoniu, 1936 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Czarno-białe zdjęcia narciarzy szusujących w Beskidach znaleźliśmy w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Te unikalne ujęcia zrobiono m.in. podczas tzw. zaprawy sportowej żołnierzy, zawodów narciarskich w Zwardoniu, czy też rajdu narciarskiego na trasie Barania Góra – Równica. Zobaczyć można też m.in. narciarkę przed schroniskiem na Girowej, położonym w czeskiej części Beskidu Śląskiego.

Tak narciarze szusowali w Beskidach kilka dekad temu

Te unikalne zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. To właśnie dzięki zachowaniu takich ujęć możemy dziś wybrać się w podróż do przeszłości i zobaczyć, jak wówczas wyglądało szusowanie między innymi w Beskidzie Śląskim. Podejrzeć można również panujące warunki atmosferyczne w górach, krajobraz oraz narciarzy - ich stroje, narty, a także ogólne wyposażenie.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Prawie 100 lat temu narciarstwo bardzo mocno zaczęło się rozwijać. Już wówczas modne zaczynały być zimowe wycieczki na narty. Chętnie robili to zarówno panowie, jak i panie, nie przywiązując wtedy zbyt dużej uwagi do sprzętu narciarskiego. Z pewnością ówczesna moda narciarska nie przypominała tej obecnej.

Pierwsi narciarze szusowali po stokach w tym, co mieli w domowych szafach. Najważniejsze były komfort i ciepło. Dla ochrony przed silnym mrozem zakładano na przykład kożuszek lub kurtkę, zaś do okrycia głowy wełniane czapki. Ważne w kontekście zapewnienia ciepła były też koszule flanelowe czy grube swetry. Oczywiście, szusowano na nartach drewnianych.

Tradycje narciarstwa w Beskidzie Śląskim

Tradycje narciarstwa w Beskidzie Śląskim sięgają końca XIX w. W okresie międzywojennym turystyka narciarska polegała przede wszystkim na wędrowaniu na nartach po wytyczonych szlakach pomiędzy schroniskami górskimi. Koszty związane z uprawianiem narciarstwa w okresie międzywojennym były jednak bardzo wysokie, stąd nigdzie w tamtym okresie nie nabrało ono charakteru masowego i uprawiane było głównie przez zamożniejsze warstwy społeczeństwa.

Z kolei w latach 50. XX w. na masową skalę rozwinął się nowy styl uprawiania narciarstwa - narciarstwo zjazdowe. Pierwszymi urządzeniami, które umożliwiały rozwój narciarstwa w Beskidzie Śląskim po II wojnie światowej były wybudowana w 1953 r. kolej linowo-gondolowa na Szyndzielnię w Bielsku-Białej oraz powstała w 1959 r. dwuodcinkowa kolej krzesełkowa na Skrzyczne w Szczyrku.

W latach 70. i 80. XX w. rozpoczęła się prawdziwa „narciarska inwazja” w Zachodnich Beskidach. Sprzyjające rozwojowi narciarstwa warunki klimatyczne oraz bliskie sąsiedztwo silnie zurbanizowanych obszarów Górnego Śląska sprawiły, że zakłady przemysłowe, głównie kopalnie, zaczęły lokować w miejscowościach Beskidu Śląskiego urządzenia do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Do końca lat 80. XX w. w Beskidzie Śląskim powstało w sumie 75 wyciągów narciarskich oraz około 50 km tras zjazdowych.

Uczestnicy szkolnych zawodów narciarskich. Fotografia grupowa. Uczniowie szkoły powszechnej w Zwardoniu, 1936 r.

Szusowanie w Beskidach kilkadziesiąt lat temu. Zobacz ZDJĘCI...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera