Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybkie pożyczki to oszustwo. Super oszust z Rybnika oszukał 44 tysiące osób. Wyłudził od nich 6 mln zł

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Zatrzymanie 51-latka. Mężczyzna oszukał 44 tys. ludzi oferując im szybkie pożyczki, których nigdy nie dostali.
Zatrzymanie 51-latka. Mężczyzna oszukał 44 tys. ludzi oferując im szybkie pożyczki, których nigdy nie dostali. KWP w Katowicach
Super oszust 51-latek z Rybnika na około 100 różnych stronach internetowych oferował szybkie pożyczki. Do ich wypłat nie dochodziło, a mieszkaniec Rybnika wzbogacał się dzięki przelewom i płatnym SMS-om. W ciągu 6 lat 51-latek oszukał ponad 44 tysiące osób na kwotę prawie 6 milionów złotych. Mężczyzna został zatrzymany. Teraz odpowie przed sądem.

51-latek wyłudził prawie 6 mln złotych

51-latek oszukał ponad 44 tysiące osób na kwotę prawie 6 milionów złotych. 51-letni super oszust został już tymczasowo aresztowany i teraz grozi mu 15 lat więzienia. Mężczyzna przez ostatnie sześć lat wyłudzał od ludzi pieniądze. 51-latek na około 100 różnych stronach internetowych oferował szybkie pożyczki. Do ich wypłat nie dochodziło, a mieszkaniec Rybnika wzbogacał się dzięki przelewom i płatnym SMS-om, które wierzyciele musieli wysłać, by aktywować konto i sprawdzić status pożyczki.

Początkowo sprawę super oszusta prowadzili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, jednak gdy okazało się, że skala oszustw jest bardzo duża, w czynności włączyli się kryminalni z katowickiej komendy wojewódzkiej policji. Mężczyzna wysładzał pieniądze w latach 2013-2019.

Oszust oferował pożyczki na około 100 stronach internetowych. Witryny były zaprojektowane tak, by wzbudzić zaufanie pożyczkobiorców. Już sama nazwa w domenie wskazywała na to, że na stronie można otrzymać wsparcie finansowe, a grafika i umieszczone na nich informacje oraz pozytywne opinie wystawione przez rzekomych wierzycieli, skłaniały do wypełnienia wniosku o pożyczkę.

Nie przeocz

Każdy z nich rozpatrywany był pozytywnie, bez względu na wysokość dochodów i zadłużenie. By aktywować wniosek, pożyczkobiorca musiał wysłać płatnego SMS-a lub zrobić przelew. Następnie dostawał wiadomość o zmianie statusu złożonego wniosku, który mógł sprawdzić po ponownym uiszczeniu opłaty. Koszt takiej usługi wynosił jednorazowo około 30 złotych. Zdarzało się, że w ciągu dnia jedna osoba wysłała kilkadziesiąt wiadomości.

- Kiedy kryminalni wpadli na trop głównego informatyka, któremu 51-latek zlecił utworzenie około 100 stron internetowych, uzyskali dostęp do bazy danych osób, które wnioskowały o pożyczkę. Policjanci porównali ją z bazą numerów telefonów, z których wysyłane były płatne SMS-y. Na tej podstawie ustalili, że oszukanych zostało ponad 32 tysiące osób, które wysyłały płatnego SMS-a oraz prawie 12 tysięcy osób, które wybrały przelew jako metodę płatności. Śledczy przesłuchali ponad tysiąc osób - informują śląscy policjanci.

Musisz to wiedzieć

51-letni mieszkaniec Rybnika został doprowadzony do sądu w Gliwicach, który zdecydował o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny na 3 miesiące. Mężczyźnie grozi 15 lat więzienia.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera