Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybowiec Diana zostaje na Śląsku Cieszyńskim. Firma Avionic przejęła prawa

Łukasz Klimaniec
Na „Dianie” swoje tytuły mistrzowskie zdobywał między innymi  Sebastian Kawa, dziesięciokrotny mistrz świata w szybownictwie
Na „Dianie” swoje tytuły mistrzowskie zdobywał między innymi Sebastian Kawa, dziesięciokrotny mistrz świata w szybownictwie arc.
Szybowiec „Diana”, na którym mistrzostwa świata wygrywali Sebastian Kawa i Janusz Centka, nadal będzie produkowany w Polsce.

To wydarzenie możemy zakwalifikować jako jedno z najważniejszych dla polskiej branży lotniczej w 2016 roku - ocenił w sobotę w Ustroniu prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik. W hotelu Olimpic córki Bogumiła Bersia, konstruktora słynnego szybowca „Diana”, przekazały prawa do projektu szybowca firmie Avionic z Górek Wielkich na Śląsku Cieszyńskim.

Bogumił Bereś skonstruował Dianę w bielskich Szybowcowych Zakładach Doświadczalnych. Po upadku zakładów szybowcowych Bereś odkupił od syndyka prawa do produkcji „Diany” i założył własną firmę, która zajęła się wdrożeniem do produkcji tego szybowca.

12 stycznia 2005 roku oblatano zmodernizowaną wersję szybowca „Diana 2” z całkowicie nowym skrzydłem projektu prof. Krzysztofa Kubryńskiego. Szybowiec szybko okazał się wyjątkowym i dysponującym niezwykłymi osiągami. Wygrywali na nim mistrzostwa świata i Sebastian Kawa, i Janusz Centka.

Bogumił Bereś zmarł w lutym 2016 roku. Prawa do projektu „Diany” odziedziczyły jego córki - Beata Sapiecha i Dorota Bereś.

- Ponieważ żadna z nas nie ma technicznego wykształcenia, ani nie zajmuje się szybowcami, zdecydowałyśmy się przekazać prawa komuś innemu. Nie chciałyśmy, by projekt przepadł. Trzeba było znaleźć kogoś, kto się podejmie kontynuacji - wyjaśniła Beata Sapiecha.

Dorota Bereś dodała: - Chciałybyśmy, by ten projekt był rozwijany, a szybowiec nadal zdobywał medale.
Bolesław Kawik, współwłaściciel firmy Avionic, przyznał, że przejmując prawa do projektu firma zamierza chronić 70 lat polskiego dorobku szybowcowego i ma w planie skonstruować kolejne szybowce.

- Mamy w planie rozbudowę, skonstruowanie nowego projektu, ale także rozwinięcie obecnego. Od grudnia uruchomimy produkcję. W nadchodzącym roku planujemy wykonanie ośmiu szybowców - wyjawił.

Włodzimierz Skalik przypomniał, że na szybowcu „Diana” polscy piloci zdobyli już 13 medali na mistrzostwach świata i Europy. - To szybowiec niezwykle „medalodajny”. Jak nasze doświadczenie pokazują, ma jeszcze duże rezerwy - przyznał Skalik.

Prof. Krzysztof Kubryński, autor skrzydła szybowcowego „Diany” przyznał, że ten szybowiec jest inaczej zaprojektowany, niż wszystkie inne, dzięki czemu ma świetne osiągi.

- „Diana” nie mogła się przebić się rynkowo, ale przebiła się „zawodniczo” - zawody wygrywa od wielu lat w - powiedział prof. Kubryński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!