TAK dla śląskiej onkologii: Ponad 15 tys. podpisów. Walczymy...

  TAK dla śląskiej onkologii: Ponad 15 tys. podpisów. Walczymy o samodzielność gliwickiego Instytutu

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wciąż rośnie liczba głosów popierających akcję „TAK dla śląskiej onkologii “, którą od 5 lutego.prowadzoną przez śląskiego media.
  „Dziennik Zachodni” zainicjował akcję na rzecz usamodzielnienia się Instytutu Onkologii w Gliwicach. Od 5 lutego prowadzimy ją razem z „Gazetą Wyborczą” - oddział Katowice oraz z Polskim Radiem Katowice pod patronatem Telewizji Katowice.

  >>>KLIKNIJ I PODPISZ PETYCJĘ WS. ŚLĄSKIEGO CENTRUM ONKOLOGII<<<

  Chcemy, by Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o zmianie struktury Instytutu Onkologii, który od lat 50-tych ubiegłego wieku funkcjonuje w formule: centrala w Warszawie oraz dwie filie: w Gliwicach oraz w Krakowie.

  W takiej strukturze Śląski Instytut jest poszkodowany, bo zarabia na siebie, zaś ciężko zarobione pieniądze musi przekazywać centrali. Tak właśnie płacimy za gospodarność - w ciągu ostatnich lat do centrali trzeba było przekazać niemal 72 mln złotych.

  Przy Instytucie Onkologii w Gliwicach powstało specjalne stowarzyszenie, które lob- buje na rzecz swojej samodzielności, zaś śląskie media przez dwa tygodnie zbierały podpisy pod specjalną petycją do premier Beaty Szydło, by zajęła się tym problemem i podjęła decyzję.

  Zebraliśmy ponad 15 tys. głosów poparcia w internecie, ale wciąż przychodzą listy od naszych Czytelników, którzy podpisali petycję drukowaną w „Dzienniku Zachodnim”. Do wczoraj do liczby zebranych podpisów doliczyliśmy kolejne - tym razem 297 i wciąż przychodzą nowe ze wszystkich stron województwa śląskiego.

  Na razie Ministerstwo Zdrowia nie podjęło decyzji, ale podczas niedawnego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych minister Konstanty Radziwiłł uznał, że petycja będzie ważnym argumentem. Gdy przedstawiciele śląskich mediów wręczali mu petycję powiedział, że jest wzruszony zaangażowaniem lokalnych środowisk walką o Instytut. Zdaje sobie też sprawę z poczucia krzywdyw związku z rozliczeniami między Gliwicami i Warszawą.

  Na razie jednak trzeba poczekać na wybór nowego dyrektora warszawskiego centrum, który formalnie jest zwierzchnikiem dyrektora w Gliwicach. Do akcji poparcia usamodzielnienia się Instytutu włączyli się też śląscy posłowie. Na 2 marca zapowiedziano spotkanie w Gliwicach z parlamentarną reprezentacją regionu. Dyrekcja Instytutu chce przedstawić swoje argumenty na rzecz usamodzielnienia się Gliwic i prosić o poparcie w swoich staraniach.

  - Popieram wydzielenie się gliwickiego Instytutu - mówi poseł Michał Wójcik z PiS, który w tej sprawie już rozmawiał z ministrem Radziwłłem. - Mam nadzieję, że na decyzję nie trzeba będzie długo czekać.

  Walczymy o niezależność dla śląskiej onkologii - wspólna akcja śląskich mediów. Czytaj więcej  *
  Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama