MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak kiedyś chciała urzędować władza: to ratusze, które nigdy nie powstały [PROJEKTY]

Marcin Zasada
Po wyborach samorządowych zaczęliśmy przyglądać się obietnicom nowych prezydentów. To zobaczmy przy okazji, co kiedyś władza obiecywała sobie.

Kiedyś władza miała rozmach również w planowaniu budynków, w których zamierzała urzędować. Patrząc na niezrealizowane, często monumentalne projekty śląskich ratuszów, nietrudno o wniosek, że gdyby dziś prezydent któregoś z miast ogłosił budowę takiego pałacu dla siebie i swoich ludzi, następnego dnia… jego opozycja zaczęłaby zbieranie podpisów pod odwołującym go referendum.

Wniosek drugi - najciekawsze gmachy magistratów w śląskich miejscowościach to te, które nie powstały. Część z nich niektórzy z Państwa znają z face-bookowego profilu "Śląsk, którego nie było". Tam od 2 miesięcy staram się opowiadać alternatywną historię regionu na podstawie niezrealizowanych projektów architektonicznych i urbanistycznych. Dziś wybrałem 6 ratuszowych budowli, których żałować powinni nie tylko samorządowcy, jacy pewnie zasiadaliby w ich murach.

Bielsko-Biała: dużo Wiednia

Właściwie: jeszcze więcej. Tak byłoby, gdyby w 1894 r. (wtedy jeszcze w Białej) zdecydowano się na budowę magistratu według projektu Karla Korna. Tak monumentalnego gmachu nie postawiono z dwóch powodów. Po pierwsze - koszty. Po drugie - władze miasta koniecznie chciały ratusz z wieżą. Dlatego wybrały konkurencyjną ofertę Emanuela Rosta.

Bytom: gigantyzm władzy

Gdy w międzywojniu stary ratusz nie był w stanie sprostać potrzebom administracji, na jego miejscu, przy Rynku zaplanowano coś monstrualnie wielkiego. Budowla miała zająć całą zachodnią pierzeję placu i ciągnęłaby się aż do ówczesnego bulwaru! Warto też zwrócić uwagę na funkcjonalistyczną architekturę gmachu, zgodną z duchem epoki. W 1945 r. robotę za Niemców wykonali… Sowieci. Ratusz zburzyli podczas "wyzwalania" Bytomia. Nowy przy Rynku nigdy jednak nie powstał.

Gliwice: też monumentalnie

Oto jeden z najciekawszych projektów gliwickiego magistratu - z 1925 r. Hans Sattler i Karl Schabik zaplanowali monumentalny, ekspresjonistyczny gmach magistratu na Reichpräsidenten Platz (dzisiejszy plac Piłsudskiego). Ratusz nie powstał nie tylko z powodu braku funduszy, ale i problemów związanych z podmokłym gruntem podlewanym przez Kłodnicę.

Rybnik: władza w modernie

Jednym z wielkich niezrealizowanych projektów rozbudowy przedwojennego Rybnika był nowy ratusz lokowany przy ul. Chrobrego. Modernistyczny gmach, budzący luźne skojarzenia ze słynną, nieistniejącą siedzibą Muzeum Śląskiego autorstwa Karola Schayera, imponował rozmachem, wysokością i strzelistością ratuszowej wieży.

Zabrze: ratusz w "city"

W 1928 r. wybitny niemiecki architekt Hans Poelzig zaplanował gmach zabrzańskiego magistratu w samym centrum tworzonego na wzór amerykański "city". 10-piętrowy budynek, najwyższy w kompleksie miał gościć nie tylko urzędników, ale i kino, salę kongresową, a na dole - sklepy, restauracje i winiarnie. Imponująca koncepcja planowana na dzisiejszym placu Wolności nigdy nie została zrealizowana.

Katowice: urząd na okrągło

Według planu z 1947 roku, nowy katowicki ratusz (budowany po łuku!) miał stanąć naprzeciw Teatru Śląskiego, zgrabnie domykając plac przed nim, który miał zostać oddany pieszym. To w ogóle jedna z najbardziej interesujących powojennych koncepcji przebudowy centrum miasta, choćby ze względu na ruch tramwajowy i samochodowy, który miał zostać poprowadzony wzdłuż zewnętrznej ściany urzędu - od al. Korfantego aż po ul. Warszawską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera