Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak powstawała w latach 70. nowa Dąbrowa Górnicza. Nowe bloki, wieżowce i park w dzielnicy Reden

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Nowe bloki w dzielnicy Reden Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowe bloki w dzielnicy Reden Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS/SM Lokator/Muzuem Sztygarka
Dąbrowa Górnicza to największe pod względem powierzchni miasto województwa śląskiego. Dynamiczny rozwój związany jest z latami 70. minionego wieku, kiedy powstawała w tym mieście Huta Katowice. Duże zmiany zaszły wówczas w dzielnicy Reden. To wtedy powstały pierwsze nowoczesne bloki, a na mieszkania czekało wielu dąbrowian...

Dąbowa Górnicza. Wieżowiec przy Adamieckiego 11 góruje nad okolicą

7 stycznia 1959 roku powstała Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokator, która dziś administruje większością powstałych na Redenie wieżowców i budynków. Sama spółdzielnia ma natomiast siedzibę w najwyższym z wieżowców, który wybudowany został przy ulicy Adamieckiego 11.

Od lat góruje nad okolicą, a jego charakterystyczne biało-niebieskie barwy widoczne są z daleka. Sama budowa to było wielkie i dość widowiskowe wydarzenie. Wszystko rozpoczęło się w 1971 roku, kiedy powstała dokumentacja i projekty. Rok później rozpoczęła się budowa wieżowca. Do użytku oddany został w 1974 roku.

W sumie znajduje się w nim aż 156 mieszkań. Nie są to mieszkania zbyt duże, ale w tamtych czasach liczyło się chyba to, że właśnie powstaje ich coraz więcej. Potrzebne były także tak zwane kawalerki, a więc mieszkania składające się z kuchni i jednego pokoju.

Takich M2 o powierzchni 28 metrów kw. na każdym piętrze jest aż dziewięć, a w sumie na każdej z kondygnacji znajduje się 13 mieszkań. Pozostałe cztery to mieszkania typu M3, w których mieści się kuchnia oraz dwa pokoje. Też nie są takie same. Część lokali liczy sobie 38 metrów kw., a część jest o dziesięć metrów kw. większa.

Budynek przy ul. Adamieckiego 11 liczy aż 13 pięter. To właśnie do tego budynku, a konkretnie specjalnie przygotowanych pomieszczeń w przewiązce, w 1974 roku przeprowadziła się SM Lokator. Wcześniej spółdzielnia miała swoją siedzibę przy ulicy Kościuszki 9. Przenosiny zbiegły się w czasie z 15-leciem działalności Lokatora.

Coraz więcej bloków i mieszkań w zasobach SM Lokator

Spółdzielnia mieszkaniowa, która w 1966 roku przyjęła nazwę Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokator, szybko powiększała liczbę budynków, których administrowaniem się zajmowała. Pierwszy z nich powstał w listopadzie 1959 roku przy ulicy Norwida 29.

Do nowych mieszkań wprowadziły się wówczas 24 rodziny. Tyle samo znalazło swój dach nad głową w 1961 roku w budynku przy ul. Norwida 38 i rok później przy ul. Wyspiańskiego 3.

Pod koniec 1965 roku do MSM Lokator należało 333 członków, a 235 z nich oczekiwało na mieszkania. W tym samym czasie w porozumieniu z architektami miejskimi zaczęto opracowywać koncepcję przebudowy centrum miasta.

– W sąsiedztwie reprezentacyjnego Pałacu Kultury Zagłębia miały stanąć m.in. tak zwane punktowce – dziesięciopiętrowe budynki, górujące nad okolicą. Jednocześnie zaczęto kreślić plany budowy dwóch wielkich osiedli: Reden i Marksa – Dąbrowskiego. Na ten cel zabezpieczano coraz większe środki inwestycyjne. Budżet na 1966 rok wynosił 8 mln zł, a dwa lata później sięgnął 27,7 mln zł. Jak na tamte czasy była to kwota zawrotna – czytamy w publikacji Spółdzielni Mieszkaniowej Lokator, wydanej w 2009 roku z okazji jej 50-lecia.

I to właśnie w latach 70. na SM Lokator spadł główny ciężar zapewnienia dachu nad głową tysiącom mieszkańców całej Polski, którzy zjawili się w mieście, by budować Hutę Katowice.

Najstarszy z nowych bloków to ten przy ul. Adamieckiego 6, gdzie mieści się 140 mieszkań.

Dokumentacja jego budowy została skompletowana w 1968 roku, a gotowy do zasiedlenia był dwa lata później. W 1971 roku dąbrowianie mogli się z kolei wprowadzać do budynków przy ulicy Adamieckiego 1,2, 3,4 i 5. W każdym z nich znajdują się 44 mieszkania. Powstał również blok przy ulicy Adamieckiego 7.

Z kolei na przestrzeni lat 1973/74 po 55 nowych mieszkań czekało w 10-piętrowcach przy ul. 1 Maja 42, 42a oraz 44. Wtedy też powstał blok przy ul. Adamieckiego 9.

W tym samym czasie, około 1972 roku, opracowywana była już dokumentacja kosztorysowo-projektowa dla osiedla Reden w granicach ulic Wojska Polskiego oraz ówczesnej Armii Czerwonej.

W 1971 roku na os. Reden rozpoczął działalność klub spółdzielczy „Promyk”. W 1983 powstał natomiast Spółdzielczy Dom Kultury Helikon. Dyrektorem placówki został Janusz Osiński.

Dziś SM Lokator administruje 228 budynkami mieszkalnymi, w których jest ponad 17 tys. Na zdjęciach możecie zobaczyć m.in., jak powstawała słynna dąbrowska „Superjednostka”, a także pierwsze bloki przy ulicach Norwida i Wyspiańskiego.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera