Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda dziś słynny pałac w Kopicach. W sobotę 7 sierpnia po wielu latach można zobaczyć go z bliska

PAS, JAK
Tak dziś wygląda pałac w Kopicach. W dniu otwartym 7 sierpnia zjawiło się tu mnóstwo osóbZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak dziś wygląda pałac w Kopicach. W dniu otwartym 7 sierpnia zjawiło się tu mnóstwo osóbZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GG
Słynny pałac w Kopicach w powiecie brzeskim na Opolszczyźnie, który przez wiele lat można było oglądać tylko przez metalowe ogrodzenie, otworzył w sobotę 7 sierpnia bramy dla zwiedzających. By zobaczyć tę wyjątkową budowlę trzeba się pospieszyć, ponieważ pałacowe wnętrza można bliżej zobaczyć tylko dziś.

Pochodzący XIX wieku pałac w Kopicach jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa opolskiego. W skład zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego wchodzą ponadto: park z kaplicą grobową Schaffgotschów oraz folwark. Mimo że pałac jest zrujnowany, to i tak warto zobaczyć tę perełkę architektury.

Pałac w Kopicach jest otwarty dla publiczności przez 10 godzin, w sobotę 7 sierpnia od godziny 9. Organizatorzy chcą wpuszczać co dwie godziny grupę zwiedzających liczącą 150 osób, bo tak mówią wymogi sanitarne. Wejścia zaplanowane zostały więc w godzinach: 9:00-11:00, 11:30-13:30, 14:00-16:00, 16:30-18:30. Na ostatnie z nich więc jeszcze zdążycie.

- Chcielibyśmy tego dnia umożliwić Wam zbliżenie się do pałacu. Niestety, ze względu na kiepski stan techniczny ruin zagrażający zdrowiu i życiu, nie ma mowy o wejściu I zwiedzaniu pałacu wewnątrz. Będzie możliwość wejścia na ogrodzony teren otaczający pałac, zbliżenia się do pałacu na odległość kilku metrów, zrobienia zdjęć z bliska. Może to niewiele, ale niestety na więcej w tej chwili, przy obecnym stanie technicznym pałacu jak również przepisach i obostrzeniach dotyczących organizacji takich imprez, nie możemy sobie pozwolić. Musimy zadbać o Wasze bezpieczeństwo i mamy nadzieję, że nam w tym pomożecie – przekazali organizatorzy tego niecodziennego wydarzenia.

Miejsca niedostępne są wygrodzone taśmą. Porządku pilnują wolontariusze. W sumie pałac może odwiedzić 600 osób.
Bilety można kupić tylko drogą internetową, razem z rezerwacją wstępu na wybraną godzinę. Bilety kosztują 20 i 15 złotych (ulgowe), dochody ze sprzedaży pozwolą sfinansować koszty imprezy.

Zakupu można dokonać za pośrednictwem profilu „Pałac w Kopicach” lub wchodząc na wydarzenie „Dzień otwartych bram pałacu w Kopicach” na Facebooku.

Dzień otwartych bram zorganizował Janusz Skop, społecznik zabiegający od lat o odbudowę pałacu oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznych Wiwern, za zgodą obecnego właściciela i nabywcy, który jesienią zamierza sfinalizować przejęcie zabytkowej nieruchomości.

Od momentu ogrodzenia jednego z najpiękniejszych pałaców Śląska i Opolszczyzny przed kilkunastu już laty, to pierwsza otwarta dla zainteresowanych możliwość wejścia na ten teren. Wcześniej wpuszczano tylko wolontariuszy na akcje sprzątania.

Piękna historia, wyjątkowe miejsce

W Kopicach koło Grodkowa, pomiędzy Górnym a Dolnym Śląskiem, w czasach kiedy na terenach Śląska zaczął się okres industrialny, powstało zjawiskowo piękne założenie ogrodowo-pałacowe. Tajemniczości dodaje to, że właścicielem dóbr Kopickich była spadkobierczyni śląskiego przedsiębiorcy i inżyniera Karola Goduli, Joanna Gryzik (po mężu Schaffgotsch). Pałac został zaprojektowany przez najwybitniejszych architektów tamtej epoki Karla Bogusława Ludecke oraz Konstantego Heidenreicha. Zaś przestrzenią założenia ogrodowego zajął się królewski ogrodnik Wilhelm Hampel, który zamieszkał w Kopicach.

Jak pisze Agata Pustułka historia Joanny to gotowy scenariusz filmowy. Aż dziwne, że jeszcze nikt nie spróbował opowiedzieć dziejów półsieroty, która z dnia na dzień odziedziczyła jedną z największych europejskich fortun. Do dziś nie ma pewności, dlaczego właśnie jej potężny Karol Godula przepisał cały majątek. Czy była jego nieślubną córką? A może było tak jak w bajkowym przekazie, że schorowany i oszpecony starzec, wzruszony zainteresowaniem dziewczynki, która ofiarowuje mu bukiecik kwiatów, pod wpływem nagłych emocji spisuje testament i czyni ją główną spadkobierczynią?

Szczegółów nie poznamy, ale wiemy, że Godula miał niewiarygodną intuicję. Joanna nie zmarnowała szansy i pomnożyła majątek dobroczyńcy. Do końca życia zachowała ogromną wdzięczność dla Goduli, o czym świadczy m.in. fakt, że w 1909 roku przeniosła jego prochy z Wrocławia do Szombierek, zaś na grobowcu kazała wygrawerować napis: Tu spoczywa w Panu człowiek najszlachetniejszy.

Nie przeocz

Gdy umierał, po długiej chorobie nerek, jego majątek oszacowano na ponad 2 mln talarów. Jak podają źródła: należało do niego 19 kopalń galmanu, czyli rudy cynku, 40 kopalń węgla kamiennego oraz kilka hut cynku, a także wiele dóbr ziemskich.

Joannie mimo wielu trudności ostatecznie udało się przejąć majątek Goduli, a w 1858 roku przypieczętowaniem jej nowej pozycji społecznej było nadanie szlachectwa przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV oraz udane małżeństwo. Wtedy zmieniła nazwisko z Gryzik na Gryzik von Schomberg-Godula i została żoną porucznika huzarów, hrabiego Hansa Ulryka Schaffgotscha, niezbyt bogatego, ale dobrze skoligaconego arystokraty. Ponoć była to miłość od pierwszego wejrzenia, ale starających się o rękę i majątek było znacznie więcej.

Joanna wraz z mężem zamieszkali w Kopicach, w jednym z najpiękniejszych pałaców ówczesnej Europy, który dziś jest piękną ruiną, ale za duże pieniądze można pokusić się o jego uratowanie. Budowla jest wyjątkowa i trudno się dziwić, że Joanna kochała Kopice. W czasach świetności park zdobiło ponad 1300 figur i rzeźb, atrakcją były sztuczne ruiny średniowiecznego zamku, a cienia można było szukać pod koronami stuletnich dębów. Potomkowie hrabiostwa planowali budowę pól golfowych oraz małego lotniska. Biznesowe talenty Joanny przynosiły owoce.

Pałac spłonął w 1956 roku, został podpalony.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty