Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda Pluton WIDEO + ZDJĘCIA z sondy New Horizons

Redakcja
Minięcie Plutona przez sondę New Horizons jest przełomowe nie tylko dlatego, że dostarczy nam informacji o parametrach fizykochemicznych tej karłowatej planety. Pozwoli się też zbliżyć do odpowiedzi na pytania: jak powstają układy planetarne albo dlaczego na Ziemi jest tyle wody, a na sąsiednich planetach nie. - Warto zapamiętać datę 14 lipca 2015 roku - mówi Jacek Czakański z Planetarium Śląskiego, który opowiedział DZ co do tej pory wiemy o Plutonie.

- To niebywałe osiągnięcie w działalności astronautycznej - mówi Jacek Czakański o sondzie New Horizons, która 14 lipca 2015 roku zbliżyła się do Plutona na 12,5 tys. km. Przeleciała pomiędzy tą karłowatą planetą, a jego największym księżycem, Charonem. - Dotychczas nie udało się nam wysłać żadnego ciała tak daleko - dodaje pracownik dydaktyczny planetarium.

O Plutonie wiemy mało

Jacek Czakański mówi, że do tej pory o Plutonie wiemy niewiele. Na obrazach przekazywanych przez najdoskonalszy teleskop kosmiczny, jakim dysponujemy, czyli teleskop Hubble'a, można zaledwie rozróżnić jasną tarczę tej karłowatej planety, bez żadnych szczegółów.

Taki film z obrazem Plutona opublikowało NASA:

Poza tym sama planeta została odkryta w 1930 roku, a jej pierwszy księżyc 48 lat później. Dzisiaj wiemy, że Pluton ma też cztery inne.

Oprócz wspomnianego Charona, to Styx (od mitologicznej rzeki Styks w Hadesie), Nix (od Nyks, czyli greckiej bogini nocy), Kerberos (od Cerbera, trzygłowego psa, strzegącego wejście do Hadesu) oraz Hydra (wielogłowy mitologiczny potwór). Naturalne satelity Plutona zostały odkryte całkiem niedawno, bo w 2005 roku, 2011 i 2012.

Wiemy również, że średnia temperatura na powierzchni Plutona wynosi ok. 40 kelwinów, czyli minus 230 stopni Celsjusza. Naukowcy na podstawie prowadzonych obserwacji stwierdzili też, że na Plutonie musi występować metan.

Jacek Czakański z Planetarium Śląskiego mówi o sondzie New Horizons:

Pierwsze zdjęcia New Horizons wysłała w maju

Sonda New Horizons wykonuje nie tylko zdjęcia, ale na wyposażeniu posiada również przyrządy np. do pomiaru pola magnetycznego, cząstek wysokiej energii oraz aparaturę do badania atmosfer.
Pierwsze zdjęcia, które sonda zrobiła przelatując najbliżej Plutona, na Ziemi otrzymamy dopiero po godz. 18. Transmisja radiowa tych danych zajmie aż cztery i pół godziny.

Ale Jacek Czakański przestrzega przed zbyt wygórowanymi oczekiwaniami odnośnie jakości odebranych we wtorek zdjęć. -Szybkość transmisji danych ze względu na stosunkowo niewielką moc sondy jest niesłychanie mała - mówi Czakański. Dodaje, że na te wysokiej rozdzielczości będziemy musieli poczekać do października.

Jednak wcale to nie oznacza, że będą to pierwsze dane nadesłane przez New Horizons. Sonda zdjęcia wysłała już w maju. - Znaleziono na nich dziwnie, niewytłumaczalne twory, leżące wzdłuż równika na powierzchni Plutona - mówi Czakański.

Teraz sonda będzie zmierzała w kierunku Pasa Kuipera, który znajduje się za Plutonem. New Horizons również będzie go eksplorować.

Czy jesteśmy sami we wszechświecie?

Jacek Czakański przekonuje, że materiał zebrany przez sondę może zbliżyć nad do odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące formowania się układów planetarnych.

- Obiekty z granicy Układu Słonecznego to resztki pierwotnej materii, z której powstał ten układ. Badanie Plutona i jego najbliższych sąsiadów, odpowie na pytania skąd wzięły się planety i jaki był mechanizm powstania Układu Słonecznego - wyjaśnia naukowiec.

Poza tym dzięki tym danym, naukowcy być może odpowiedzą na pytanie dlaczego na Ziemi znajduje się tyle wody, a na innych planetach nie oraz czy w innych układach planetarnych też mogło rozwinąć się życie.

Dodajmy, że aktualnie znanych jest ok. 900 układów pozaziemskich, z czego tylko sześć podejrzewanych jest o klimat zbliżony do naszej planety.


*Wybierz się na wycieczkę do nowego Muzeum Śląskiego ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*Dopalacz Mocarz zabija kolejne ofiary. Jest najsilniejszy i najgroźniejszy
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo