Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takimi tramwajami jeździliśmy dwadzieścia lat temu na Śląsku i w Zagłębiu. Dużo się zmieniło

tos
Komunikacja tramwajowa w miastach Śląska i Zagłębia to jeden z podstawowych środków transportu publicznego Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Komunikacja tramwajowa w miastach Śląska i Zagłębia to jeden z podstawowych środków transportu publicznego Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE archiwum DZ
Komunikacja tramwajowa w miastach Śląska i Zagłębia to ważny aspekt ich funkcjonowania. Nie bez kozery mówi się, że posiadanie linii tramwajowej to jeden z atrybutów miejskości. Dzisiaj na torach pojawia się coraz więcej wozów niskopodłogowych, coraz więcej odcinków jest też wyremontowanych lub przechodzi modernizację. A jaka była śląska i zagłębiowska sieć tramwajowa dwadzieścia lat temu?

Dwadzieścia lat temu, czyli w 2001 roku, operatorem na śląskiej i zagłębiowskiej sieci tramwajowej było Przedsiębiorstwo Komunikacji Tramwajowej - jedna z jednostek powstałych po rozpadzie PRL-owskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Tramwajowej. Dopiero rok później - w grudniu 2002 roku - utworzona została spółka Tramwaje Śląskie, która zaczęła funkcjonować od 1 stycznia 2003 roku.

Nie przeocz

Ówczesna sieć tramwajowa była dłuższa, niż ta eksploatowana obecnie. Między 2006 a 2009 rokiem zlikwidowano całość lub część torów w takich miastach jak:

  • Gliwice
  • Bytom
  • Piekary Śląskie
  • Chorzów
  • Wojkowice
  • Będzin

W 2015 roku zlikwidowano też kursy na linii nr 18 z Bytomia do Rudy Śląskiej. Całkowicie kursować przestały tramwaje w Gliwicach, nie licząc krótkiego odcinka przy zajezdni, dokąd skrócono linie nr 1 i 4 z Rudy Śląskiej i Zabrza. Zniknęły też linie nr 8 z Bytomia do Piekar Śląskich-Dąbrówki Wielkiej i 25 z Dąbrowy Górniczej przez Będzin do Wojkowic.

Zobacz koniecznie

Najgorszy okres śląskie i zagłębiowskie tramwaje mają już chyba jednak za sobą. Dzisiaj w wielu miastach tramwaje poruszają się po zmodernizowanych odcinkach torów, trwają kolejne prace, a planowane są już następne. Na torach sporo jest także tramwajów niskopodłogowych. Dwadzieścia lat temu dominowały jeszcze tramwaje typu 105 N lub 105 Na, produkowane przez wiele lat w chorzowskim Konstalu. Na torach były też jeszcze starsze wozy typu 102 Na. Najczęściej można je było zobaczyć w rejonie Chorzowa i Świętochłowic, gdyż przypisane były do zajezdni w Chorzowie Batorym.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera