Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taniec i folklor. Młodzi rudzianie wystąpili, by pomóc chorym sąsiadom ZDJĘCIA

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
"Rudzianie" w swoim repertuarze mają pieśni i tańce regionu
"Rudzianie" w swoim repertuarze mają pieśni i tańce regionu Magdalena Grabowska
Wydawałoby się, że po szaleństwie związanym z piosenką „My Słowianie” moda na folklor przeminęła. Nic bardziej mylnego. Zespoły folklorystyczne zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Cover utworu „Nieznajomy” Dawida Posiadły, wykonany przez folkowy zespół Tulia ma na swoim koncie ponad 2 mln wyświetleń. Nie musimy daleko szukać, rudzianie niemal od zawsze cenią folkowe klimaty. Nasze miasto może pochwalić się prężnie rozwijającym się Zespołem Pieśni i Tańca „Rudzianie”, który niemal od zawsze zachwyca rudzką publiczność folkowym stylem. 16 marca wystąpili w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty.

„Rudzianie” działają na terenie naszego miasta już od 1985! Zespół powstał z inicjatywy nieżyjącego już Jana Mazura, ówczesnego kierownika artystycznego i choreografa Zespołu.

- Jan Mazur pracował w Kopali Węgla Kamiennego Walenty Wawel. Od zawsze kochał folklor i przechodząc na emeryturę, postanowił, że zajmie się nim już na poważnie. W czerwcu 1985 roku założył Zespół Pieśni i Tańca "Rudzianie", który tańczy do dzisiaj - wyjaśnia Mateusz Kitel, który od lat związany jest z Zespołem.

Folkowie stroje i różnorodny, ciekawie dobrany repertuar oraz świeżość dziecięcych wykonawców są nieodłącznym autem tego zespołu. - Dzieci występują w przeróżnych strojach regionalnych. W swojej garderobie mamy także kontusze szlacheckie i stroje z okresu Księstwa Warszawskiego - mówi Mateusz Kitel.

"Rudzianie" w swoim repertuarze mają pieśni i tańce regionu: śląskiego, łowickiego, rzeszowskiego, krakowskiego, żywieckiego, opoczyńskiego, lubelskiego, a nawet pieśni i tańce z okresu Księstwa Warszawskiego. "Rudzianie" na scenie prezentują także nasze piękne tańce narodowe. Podczas występu Zespołu nie zabraknie także poloneza, mazura, kujawiaka z oberkiem, krakowiaka oraz polki.

Zespół aktualnie jest podzielony na dwie grupy wiekowe. Grupę młodszą (5- 8 lat) prowadzi Katarzyna Łukaszczyk. Jak się okazuje pięciolatki doskonale radzą sobie na scenie.

- Okazuje się, że praca z takimi maluchami jest bardzo wdzięczna. Przede wszystkim przywiązują się do instuktora. Jest moment tulenia, jest moment zabawy, żeby się rozluźniły, ale wbrew pozorom takie małe dzieci są bardzo chętne do tańca. Na scenie radzą sobie świetnie. Patrycja ma dopiero 5 lat, jest od miesiąca w zespole, a radzi sobie świetnie. - mówi Katarzyna Łukaszczyk.

Starszą grupę prowadzi Daniel Dziurka, który od dziecka tańczył w Zespole Pieśni i Tańca "Mały Śląsk". Razem z Katarzyną Łukaszczyk ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Rzeszowskim z zakresu tańca ludowego.

"Rudzianie" swoją obecnością uświetniają największe imprezy odbywające się w Rudzie Śląskiej i nie tylko. Wielokrotnie byli laureatami różnych festiwali i przeglądów, zostali także uhonorowani prestiżową nagrodą im. Wojciecha Korfantego. Od początku swojej działalności dają średnio ok. 30 występów rocznie. Koncertowali już w Niemczech, Czechach i Słowacji. Za niedługo będzie można zobaczyć ich występ na rudzkiej scenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!