Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te ptaki przylatują wiosną do naszych ogrodów. Które gatunki zwiastują koniec zimy?

JAK
SZPAKTo małe lub średnie ptaki, w większości owadożerne, niektóre żywią się również owocami. Wiele gatunków żyje na otwartych przestrzeniach i tworzy duże stada. Wiosną, w marcu i kwietniu, chętnie odwiedzają nasze ogrody. W okresie lęgowym szata samców jest pięknie ubarwiona.
SZPAKTo małe lub średnie ptaki, w większości owadożerne, niektóre żywią się również owocami. Wiele gatunków żyje na otwartych przestrzeniach i tworzy duże stada. Wiosną, w marcu i kwietniu, chętnie odwiedzają nasze ogrody. W okresie lęgowym szata samców jest pięknie ubarwiona. Pixabay
Jedna jaskółka wiosny nie czyni - mówi stare przysłowie, ale już dwie, trzy i więcej... Trzeba przyznać, że wiosna to jedna z najciekawszych pór roku dla miłośników ptaków. Nie dość, że można się cieszyć tymi gatunkami, które na zimę nie odlatują do ciepłych krajów, to wraz w wydłużającym się dniem można zaobserwować ptaki, które wracają do swoich stanowisk lęgowych. Pojawiają się w naszych ogrodach, a nawet karmikach zamontowanych na balkonach. Kliknijcie w naszą GALERIĘ i przekonajcie się czy je znacie!

Wiosna - raj dla ptaków i ich miłośników?

Niektóre ptaki, jak na przykład sikorki czy mazurki, możemy podziwiać cały rok. Jednak kiedy kończy się zima, większość z nas z utęsknieniem wypatruje bocianów oraz żurawi, bo to niechybny znak, że czas śniegu i mrozów powoli odchodzi w zapomnienie. Jest jednak wiele innych gatunków ptaków zwiastujących nadejście wiosny. To między innymi jaskółka i skowronek. Można je zauważyć podczas wiosennego spaceru po podmiejskich łąkach czy na skraju lasu.

Wiosna to w ogóle bardzo dobry czas dla miłośników ptaków. Nie dość, że coraz więcej z nich pojawia się w naszych karmikach zamontowanych na balkonach czy ustawionych w ogrodach, to jeszcze - wraz z wydłużającym się dniem - zaczynają pięknie podśpiewywać od samego rana.

O tej porze roku warto pomyśleć, jak stworzyć ptakom przyjazną przestrzeń, w której będą się dobrze czuły, dochowają się potomstwa, a my będziemy mogli cieszyć się ich obecnością cały rok.

Jak wiosną możemy pomóc ptakom?

W poradniku Lasów Państwowych znalazły się takie oto wskazówki, z których warto skorzystać:

  • zaplanuj nasadzenia drzew i gęstych krzewów, które mogą zapewnić ptakom schronienie, miejsce do gniazdowania i pokarm w postaci owoców
  • zadbaj o poidełko ze świeżą wodą
  • jeśli masz możliwość, zawieś skrzynkę lęgową
  • wyznacz fragment trawnika, który nie będzie koszony - ptaki, które żywią się nasionami chwastów poszukują właśnie takich dzikich miejsc
  • jeśli masz karmnik, sprawdź jego stan techniczny i ewentualnie dokonaj napraw. Może blisko niego trzeba dosadzić jakiś krzew, w którym drobne ptaki będą mogły się schronić np. przed krogulcem

Warto pamiętać, że różne gatunki ptaków potrzebują różnych rozwiązań, dlatego im większa staranność w zaaranżowaniu przestrzeni wokół nas, tym więcej gatunków będzie do nas zalatywać, czy to latem, czy zimą.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera