Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Śląski w Katowicach świętuje 116.urodziny. Spektakl i wystawa "1907-1945. Teatr w Kattowitz-Katowicach".

OPRAC.:
Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
Fot. Przemysław Jendroska/Facebook Teatr Śląski
Teatr Śląski w Katowicach świętuje 116.urodziny. Obchody jubileuszowe odbędą się 7 października. Zaprezentowany zostanie spektakl "Empuzjon" w reżyserii Roberta Talarczyka oraz zostanie otwarta wystawa "1907-1945. Teatr w Kattowitz-Katowicach".

Wystawa, dotycząca przeszłości katowickiego teatru, jest wspólnym projektem studentek i studentów oraz wykładowców i wykładowczyń Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze, Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie (Centrum Studiów Polonoznawczych Aleksandra Brücknera) oraz Uniwersytetu Śląskiego (kierunek Filologia Germańska) we współpracy z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kuratorki i kuratorzy o wystawie:

"Dlaczego wystawa o teatrze w Kattowitz-Katowicach? - Jego historia jak w soczewce skupia polsko-niemieckie powiązania na spornym Górnym Śląsku: Dzisiejszy Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego rozpoczął swoją działalność w 1907 roku jako niemieckojęzyczny Teatr Miejski w Kattowitz, mieście wchodzącym wówczas w skład Cesarstwa Niemieckiego. Zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego z 1921 r. na Górnym Śląsku przeprowadzony został plebiscyt, w wyniku którego miasto Kattowitz znalazło się w młodej Rzeczpospolitej Polskiej już jako Katowice. Teatr miejski stał się kością niezgody między polskojęzycznymi i niemieckojęzycznymi zespołami teatralnymi. W okresie II wojny światowej narodowosocjalistyczni okupanci ponownie zakazali używania języka polskiego na scenie, wykorzystując teatr jako element swojej propagandy. Od 1945 r. niekwestionowanym językiem w zabytkowym budynku teatru jest język polski, czasem także śląski.

Dotychczas teatr niemiecki i teatr polski w mieście i w regionie najczęściej traktowano oddzielnie. Niniejsza wystawa koncentruje się na interakcjach pomiędzy nimi w latach 1907-1945. W centrum uwagi znajdują się dyrektorzy i dyrektorka teatru. Zaliczali się oni do elity miasta, jednak nie byli zakorzenieni w regionie od pokoleń. Często mieli za sobą bogate doświadczenia na różnych stanowiskach jako aktorzy, reżyserzy, dyrygenci i dyrektorzy teatrów w innych miastach i w różnych krajach. Nasza uwaga skupia się na ich biografiach w kontekstach imperialnych i narodowych."

Autorzy wystawy szukają odpowiedzi na pytania, w jakich warunkach społecznych i politycznych organizowano teatr Kattowitz-Katowicach, jakie intelektualne przygotowanie oraz zaplecze materialne posiadali jego twórcy. Poznamy też ich losy po zakończeniu kariery na Górnym Śląsku.

AUTORKI I AUTORZY WYSTAWY:

  • Zespół główny: Angelo Borzuta, Moritz Eberle, Zbigniew Feliszewski,
  • Famke Geißler, Bodil Jessen-Klingenberg, Yvonne Kleinmann, Marcin Szymczyński,
  • Bożena Turzyniecka
  • Przy wsparciu: Patryk Chrzęstek, Iwona Dadej, Aneta Głowacka, Weronika Kanafek, Sina Mielenz, Dominik Tomes, Julius Wolf
  • Projekt graficzny: Filip Studniarek
  • Korekta: Julia Korus

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera