Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Zagłębia w Sosnowcu wystawia kryminał. "Gniew" to adaptacja powieści Zygmunta Miłoszewskiego

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Na scenie Teatru Zagłębia możemy oglądać spektakl kryminalny Gniew. To adaptacja książki Zygmunta Miłoszewskiego pod tym samym tytułem. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na scenie Teatru Zagłębia możemy oglądać spektakl kryminalny Gniew. To adaptacja książki Zygmunta Miłoszewskiego pod tym samym tytułem. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Najnowszy spektakl wystawiany na deskach Teatru Zagłębia w Sosnowcu to Gniew. Artyści zaadaptowali powieść kryminalną Zygmunta Miłoszewskiego. Czeka nas zagadka, śledztwo i zwroty akcji. Warto będzie to zobaczyć. Premiera już 15 października.

Teatr Zagłębia wystawia kryminał. To adaptacja Gniewu Miłoszewskiego

Teatr Zagłębia w Sosnowcu przygotował kolejną premierę w nowym sezonie artystycznym. Już w piątek 15 października widzowie po raz pierwszy będą mogli zobaczyć spektakl kryminalny. Będzie to adaptacja Gniewu Zygmunta Miłoszewskiego. To pierwsza adaptacja jego twórczości wystawiana na scenie. Widzowie wraz z bohaterami będą zastanawiali się: kto zabił?

- Od dawna chodziło mi po głowie, żeby napisać dramat, współczesny kryminał. Zastanawiałem się, czy coś tak bardzo gatunkowego ma szansę zaistnieć na scenie. Jak to zwykle bywa, świat realizuje nasze plany i marzenia w przewrotny sposób – ja nic nie napisałem, ale i tak zobaczę adaptację sceniczną „Gniewu”. Jadę na premierę z podwójną ciekawością – autora tekstu i widza, który ma w sobie chęć poznania kryminału jako dzieła scenicznego – mówi Zygmunt Miłoszewski, autor książki Gniew.

Reżyserem spektaklu jest Szymon Kaczmarek, który odpowiedzialny jest także za światła. Za adaptację i tekst Gniewu odpowiada Żelisław Żelisławski. Scenografię stworzyła Kaja Migdałek, kostiumy Marta Śniosek-Masacz, a muzykę Kamil Tuszyński. Spektakl ma ogromną obsadę. Zagrają w nim: Michał Bałaga, Agnieszka Bałaga-Okońska, Klara Baron (gościnnie), Natalia Bielecka (gościnnie), Agnieszka Bieńkowska, Maria Bieńkowska, Ryszarda Bielicka-Celińska, Beata Deutschman, Weronika Janosz (gościnnie), Julia Polaczek (gościnnie), Aleksander Blitek, Paweł Charyton, Przemysław Kania, Krzysztof Korzeniowski, Grzegorz Kwas i Tomasz Muszyński, ze specjalnym udziałem Katarzyny Giżyńskiej, Wiktora Ferenca i Kamila Bochniaka.

- Moją postać cechuje słowo gniewny. Sam o sobie w spektaklu mówię, że jestem cholerykiem. Postać czuje się w Olsztynie, jakby przyjechał do jakiejś dziury. Dopóki intryga się nie rozpędzi to patrzy na ludzi z wyższością - opowiadał Michał Bałaga, który wciela się w prokuratora Teodora Szackiego, główną postać w spektaklu. - To pierwsza produkcja kryminalna, w której mam przyjemność brać udział. Jestem bardzo ciekawy reakcji widzów. Widzę, że bardzo dobrze działa tutaj schemat kryminału, to fabuła, za którą się podąża i ją przeżywa. Chciałbym być takim przekaźnikiem, żeby widzowie wraz ze mną odkrywali tę intrygę - dodaje.

Jak przyznaje postać, którą odgrywa jest jego zupełnym przeciwieństwem. Baładze zależy na wzajemnym szacunku i współpracy, zaś ciężko powiedzieć to o Szackim. Jak mówi aktor, musiał odkryć swoje ciemne strony i włożyć je w postać - gniew, ironię, sarkazm. Zapowiada się więc intrygująco.

Nie przeocz

Gniew to trzymający w napięciu kryminał. Prokurator Teodor Szacki przenosi się ze swoją nastoletnią córką do Olsztyna. Zostaje wezwany do oględzin szkieletu z czasów drugiej wojny światowej. Szybko okazuje się jednak, że nie wszystko jest takie proste, jakim się wydaje. Szacki podejmie się najtrudniejszej sprawy w swojej karierze, która zmieni jego życie. Gniew porusza także trudny temat przemocy domowej.

- W spektaklu troszkę posiłkujemy się odniesieniami do takiego języka filmowego, czyli mamy mnóstwo miejsc akcji, szybkie zmiany scen. Jest zagadka, ciało, sceny u patologa. Staramy się w jakiś sposób oddać to, w jaki sposób te współczesne kryminały są pisane. Chcemy przyciągnąć widza atrakcyjną formą i poruszyć w ważny temat - powiedział Szymon Kaczmarek, reżyser Gniewu.

Spektakl składa się z trzech części. Każda potrwa około 50 minut. Ma trochę strukturę miniserialu.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera