Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej na żywo z zespołami. Trwają przygotowania do wielkiego święta folkloru

Oprac. Jacek Drost
Tydzień Kultury Beskidzkiej, najstarsza i największa impreza folklorystyczna w Europie, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią wraca na estrady. Wszystko wskazuje na to, że najważniejszą częścią festiwalu będą jak zwykle plenerowe koncerty zespołów folklorystycznych i kapel.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tydzień Kultury Beskidzkiej, najstarsza i największa impreza folklorystyczna w Europie, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią wraca na estrady. Wszystko wskazuje na to, że najważniejszą częścią festiwalu będą jak zwykle plenerowe koncerty zespołów folklorystycznych i kapel.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FOT. Jacek Drost
Po zeszłorocznej internetowej odsłonie Tydzień Kultury Beskidzkiej wraca na estrady. Wszystko wskazuje na to, że najważniejszą częścią festiwalu będą jak zwykle plenerowe koncerty zespołów folklorystycznych i kapel – na żywo, przed publicznością, w amfiteatrach i na placach miast, a także na górskich szlakach, z zachowaniem obowiązujących obostrzeń. W Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz Ujsołach, Istebnej i czeskim Jabłonkowie.

W tym roku 58. TKB rozpoczyna się nieco wcześniej niż zwykle, bo w sobotę 24 lipca, i potrwa dziewięć dni, do niedzieli 1 sierpnia. Po roku ograniczeń przestrzenie miejscowości festiwalowych ponownie będą tętnić życiem, muzyką i śpiewem. Wszystkie estrady planują wiele atrakcji. W programie, oprócz widowisk zespołów folklorystycznych, pojawią się koncerty kapel, jarmarki, warsztaty, wystawy, pokaz strojów ludowych, koncerty folkowe i inne...

Intensywne przygotowania do 58. edycji TKB

Obecnie trwają intensywne prace nad programem, który stopniowo się zapełnia. Zgłosiło się już ponad 70 polskich zespołów. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (odbywające się w ramach TKB) zostały przełożone na następny rok ze względu na panującą sytuację epidemiczną.

– Najwięcej koncertów odbywać się będzie w weekendy. Estrady nie chcą jednak rezygnować z występów w tygodniu – mówi Lesław Werpachowski, przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego TKB i dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej. – W programie znajdzie się sporo niespodzianek i imprez towarzyszących. Rozpoczynamy kolejny wspaniały festiwal, ponownie na żywo. Przynajmniej mamy taką nadzieję.

Zespoły, które jak wszyscy mają za sobą trudny rok, pragną wrócić na scenę i ruszyć z przytupem do tańca. Potrzebują kontaktu z publicznością i integracji. Potwierdza to Mateusz Kurowski z Komitetu Organizacyjnego TKB w Szczyrku, kierownik organizacyjny zespołu Ondraszek.

– W ostatnich miesiącach podczas prób skupiliśmy się na podnoszeniu kwalifikacji wokalnych, zbieraniu materiałów etnograficznych, realizacji filmów edukacyjnych, na wszystkim – poza tańcem. Jednak myślę, że efektywnie wykorzystaliśmy ten czas i wpłynie to korzystnie na festiwalowe prezentacje. Podobne spostrzeżenia ma kierowniczka zespołu Wisła z Wisły Katarzyna Mizera, która mówi, że po kwietniowej przerwie do prób powrócili w maju, starając się jednocześnie przestrzegać obostrzeń. Formuła online się u nich bowiem nie sprawdziła - mówi Mateusz Kurowski.

Folklor w wiślańskim amfiteatrze im. Stanisława Hadyny

Do TKB szykują się również poszczególne miasta-estrady. W Wiśle przez pełne dziewięć dni planowanych jest wiele atrakcji. Festiwal jak zwykle opanuje całe miasto, w tym plac Bogumiła Hoffa i park Stanisława Kopczyńskiego. W tygodniu koncerty kapel będą się odbywać również w przysiółkach (Cieńków, Skolnity, Soszów, Przysłop, Jonidło). W pierwszym dniu TKB o godz. 15.30 planowany jest korowód, a następnie koncert w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny.

Szczyrk zaprasza na plac św. Jakuba

W Szczyrku, podobnie jak w zeszłym roku, sercem TKB będzie pl. św. Jakuba. Tam będzie można oglądać koncerty zespołów folklorystycznych, odbędą się też jarmark, warsztaty, spotkania. Kapele spotkamy również na górskich szlakach w ramach akcji „Nuta idzie po Beskidzie”. W niedzielę planowana jest msza w oprawie góralskiej, korowód i koncerty. Estrada Szczyrk uruchomi ponadto studio telewizyjne TKB.

Festiwal Folklory Górali Polskich w Żywcu

W Żywcu będzie można oglądać konkursowe prezentacje 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, tym razem już nie tylko online. W związku z dużą liczbą zgłoszeń, zarówno w kategorii zespołów, jak i góralskich kapel, grup śpiewaczych i solistów, prezentacje FFGP potrwają aż do środy (24–28 lipca).

Zespoły folklorystyczne będą występować w Amfiteatrze pod Grojcem. Mniejsze formy zobaczyć będzie można na Rynku, gdzie jednocześnie odbywać się będą Targi Sztuki Ludowej oraz warsztaty. Koncert laureatów 52. FFGP zaplanowano na 1 sierpnia. W piątek i sobotę przewidziane są koncerty towarzyszące TKB: „Od folkloru do folku” (30 lipca) oraz „Górale patriotycznie” (31 lipca), który wpisuje się w obchody Roku Górali w Województwie Śląskim.

Nie przeocz

Maków Podhalański i estrada Makowianka

Po przerwie w Makowie Podhalańskim rusza ponownie estrada Makowianka. Występy zespołów regionalnych, przeplatane koncertami folkowymi, zaplanowane są na weekendy. Ciekawie zapowiada się program, pełen lokalnych akcentów, w którym znajdzie się np. szkółka muzykowania ludowego Aleksandra Nowaka.

Folkowe klimaty w Oświęcimiu

Oświęcim zaprasza na drugi weekend TKB. Zarówno 31 lipca, jak i 1 sierpnia będzie można zobaczyć widowiska regionalnych zespołów pieśni i tańca z różnych regionów. W sobotę planowany jest ponadto koncert „Folkowe klimaty”, a w niedzielę „Sami swoi”, podczas którego zaprezentują się zespoły z powiatu oświęcimskiego: ZPiT Hajduki, Andrychów, Kotlina, Kęty i Bratkowie.

Zobacz koniecznie

Mnóstwo imprez towarzyszących

Odbędą się również imprezy towarzyszące TKB, a wśród nich 26. Festyn Istebniański w Istebnej (24–25 lipca). Z kolei w drugi weekend, 31 lipca, w Ujsołach zapłonie wspaniałe, wysokie ognisko zwane wawrzyńcową hudą, jako zwieńczenie 43. Wawrzyńcowych Hud. Również po stronie czeskiej zaplanowane są imprezy, w ramach 74. Gorolskigo Święta w Jabłonkowie (31 lipca – 1 sierpnia).

Organizatorzy TKB nie zapominają o widzach, którzy wolą pozostać w domach. Wisła, Szczyrk, Żywiec oraz Maków Podhalański i Jabłonków już zapowiedziały transmisje wybranych koncertów na żywo. Na stronie tkb.art.pl oraz Facebooku pojawi się również streaming z 52. FFGP.

Program już wkrótce.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera