Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tężnia w Chorzowie została otwarta! Opóźnienie jest spore, ale w końcu można wypocząć w centrum miasta

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Tężnia w Chorzowie została w końcu otwarta!Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tężnia w Chorzowie została w końcu otwarta!Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Chorzów
W Chorzowie uruchomiono tężnię solankową. W końcu! Przypomnijmy, ze budowa tężni miała zakończyć się już z końcem września 2019 roku. Opóźnienie jednak było spore. Wykonawca nie wywiązał się z terminu zakończenia inwestycji i trzeba było zmienić warunki umowy. Podano nowy termin wykonania tężni. Ostatecznie tężnia została uruchomiona z początkiem czerwca 2020.

Otwarcie tężni solankowej w Chorzowie. Koło się kręci, a solanka spływa po tarninie

Na placu Hutników w Chorzowie działa już tężnia. Ogromne koło już się kręci, a solanka spływa po gałązkach tarniny. Z początkiem czerwca chorzowianie mogą wypoczywać na skwerze przy tężni solankowej. Inwestycja ta rozpoczęła się pod koniec 2018 roku. Oprócz budowy tężni zrewitalizowano też cały skwer znajdujący się na Placu Hutników.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

- Zakres inwestycji obejmował budowę głównej konstrukcji tężni z drewna modrzewiowego i świerku, ale też zagospodarowanie terenu w pobliżu. Stworzono promenadę i drogę rowerową, a także zamontowano widowiskowe oświetlenie i kurtynę wodną. Są też nowe ławeczki, kosze na śmieci i dużo zieleni - wylicza Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Tężnia solankowa miała powstać do końca września 2019 roku. Wykonawca nie wywiązał się jednak z terminu umowy. Urząd Miasta rozpoczął naliczanie kary finansowej. Zdecydowano także o nowym terminie zakończenia prac.

Koszt rewitalizacji skweru wraz z budową tężni wyniósł ponad 5 milionów złotych (w tym utrzymanie tężni przez 3 lata), ale został pomniejszony o kary nałożone przez Urząd Miasta na wykonawcę. O budowie tężni w tym miejscu zadecydowali sami mieszkańcy podczas internetowych konsultacji społecznych w 2016 roku.

Na chorzowski rynek wróciły już wszystkie palmy. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Na rynku w Chorzowie są już wszystkie palmy. To Hilda, Truda...

Tężnia a koronawirus. Odpoczynek z zachowaniem dystansu

Koronawirus zmienił nasze życie. Każdego dnia musimy pamiętać o nowych zasadach bezpieczeństwa. W Polsce znoszone są kolejne ograniczenia, ale lepiej zachować zdrowy rozsądek. Aby ograniczyć ryzyko zakażenia, podczas wizyty przy tężni należy pamiętać o zachowaniu dystansu od innych osób i unikaniu skupisk ludzi. Zabronione jest wchodzenie do niecki tężni, a także dotykanie urządzenia.

- Nie pozwalajmy także dzieciom na "oblewanie się" solanką z tężni Dbajmy o to miejsce, zwłaszcza, że niestety ale pojawiły się tam już akty wandalizmu - zaznacza Zuzanna Kurczek, dyrektor Wydziału Usług Komunalnych i Ekologii UM w Chorzowie.

- Mamy ładne miejsce do odpoczynku, zebrania myśli. Tylko od nas zależy czy zawsze będziemy mogli z niego korzystać w sposób bezpieczny - dodaje Zuzanna Kurczek.

Nie przegapcie

Przy tężni solankowej pamiętać trzeba, by:

  • zachować dystans od innych osób
  • unikać skupisk ludzi
  • nie wchodzić do niecki tężni
  • nie dotykać urządzenia

Chorzów jak Ciechocinek. Kiedyś miasto było znanym kurortem

Chorzów wraca do swoich uzdrowiskowych korzeni. Niewiele osób wie o tym, że na terenie miasta na początku XIX wieku odkryto wody żelazowo-siarczane. Badania wykazały, że miały one właściwości lecznicze. Do dzisiaj jedna z chorzowskich ulic nosi nazwę Starego Zdroju.

- Tężnia solankowa w Chorzowie to też nawiązanie do historii naszego miasta. Jeszcze przed ogromnym rozwojem przemysłu nasza miejscowość była uzdrowiskiem. Jedyną pamiątką po tamtym okresie jest nazwa ulicy - Starego Zdroju. Teraz o tej ciekawej historii będzie przypominać też tężnia - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

W latach 1816-1850 Królewska Huta była znanym kurortem. Wymieniano ją wśród takich uzdrowisk jak Kudowa, Cieplice czy Świeradów. Twórca uzdrowiska był dr Bannerth. To on odkrył lecznice właściwości wody czerpanej z szybu kopalni "Król", znanej mieszkańcom pod nazwą "kwaśnej wody". Woda ta zawierała siarczany, tlenki żelaza i manganu, kwaśny węglan, sole amonowe, związki żywiczne i inne.

Tak niegdyś wyglądał chorzowski rynek. Tu jeszcze przed przebudową budynku ratusza

Rynek w Chorzowie dawniej i dziś. Poznajmy historię chorzows...

Dr Bannerth założył spółkę, która wybudowała dom zdrojowy "Łazienki Amalii". Dom ten zlokalizowany był w okolicy placu, gdzie obecnie stoi pomnik Chopina. Leczono tam reumatyzm, artretyzm, , choroby skórne i choroby kobiece. W 1830 roku w zakładzie zdrojowym przebywało 68 gości, a w tym 21 z Królestwa Kongresowego.

Konkurencja innych uzdrowisk, zanik kwaśnej wody oraz rozwój przemysłu spowodowały, że rozpoczął się proces likwidacji zakładu zdrojowego.

To jest zabawne

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera