Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tężnie, golf, a może szybowiec. Co teraz wybiorą rybniczanie?

Aleksander Król
Mieszkańcom aż dwóch dzielnic Rybnika-Kamienia i Paruszowca-Piasków marzy się tężnia podobna do tej w Radlinie
Mieszkańcom aż dwóch dzielnic Rybnika-Kamienia i Paruszowca-Piasków marzy się tężnia podobna do tej w Radlinie ug radlin
Rybnicki magistrat ogłosił listę projektów, zaakceptowanych do głosowania. W ramach czwartej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono aż dwie tężnie.

W Rybniku rozpoczyna się wielka batalia o głosy mieszkańców, którzy zdecydują, które z projektów będą realizowane w mieście w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Wczoraj magistrat ogłosił listę zaakceptowanych propozycji, na które będzie można głosować w dniach od 12 do 16 września. Walka będzie zacięta, bo jest 81 projektów, w tym 63 lokalne oraz 18 ogólnomiejskich, ale niektóre pomysły - choć kapitalne, to jednak się dublują. Na przykład o tężni solankowej marzą zarówno w Kamieniu, jak i w dzielnicy Paruszowiec-Piaski (oba projekty za 1 mln zł).

- Dlaczego na terenie ośrodka sportowo-rekreacyjnego w Kamieniu, a nie na Paruszowcu, powinna powstać tężnia? Bo z Kamienia chce się wyprowadzić ,,dinopark”. Nie będzie już tej atrakcji. Za to chcemy stworzyć nową, która pięknie będzie korespondowała z powstałym w tym roku Pluskadełkiem - mówi Eugeniusz Jaruga, przewodniczący rady dzielnicy Kamień. Tej dzielnicy, która w ubiegłym roku właśnie w ramach budżetu obywatelskiego wygrała ,,pluskadełko”, czyli wodny plac zabaw dla dzieci.

Natychmiast piłeczkę odbijają na Paruszowcu, gdzie ewentualna tężnia powstałaby na terenie dawnego basenu. - Mamy lepszy od Kamienia dojazd, bliżej do nas z centrum miasta. Każdy mógłby wpaść choć na chwilę do naszej tężni na Paruszowcu, po pracy - przekonuje Helena Szuleka, pomysłodawczyni projektu z paruszowiecką tężnią . Dodaje, że w tej części miasta powstałby wspaniały kompleks. - Na pobliskim stawie ma powstać przystań kajakowa, a trochę dalej na błoniach już niedługo będzie budowany tor dla rolkarzy. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na tę inwestycję - dodaje Szuleka.

Ale tężnie to nie jedyne ciekawe, a czasem wręcz unikalne pomysły, zgłoszone przez mieszkańców. Rybniczanie będą mogli głosować na przykład na... zakup szybowca dla rybnickiej młodzieży (225 tys. zł). - To wcale nie jest elitarny sport - przekonuje nas Ireneusz Wilgucki, prezes Aeroklubu ROW Rybnik, który zgłosił ten projekt jako mieszkaniec. - Właśnie o to chodzi, że dzięki temu szybowcowi, młodzież latałaby za darmo (najpierw jednak trzeba będzie zapłacić za sam kurs - ok. 600 zł teoretyczny i 2,9 tys. praktyczny - red. ). To przyciągnie do nas jeszcze więcej młodych ludzi - tłumaczy Wilgucki. Dodaje, że szybowiec byłby własnością miasta, ale utrzymywałby go aeroklub. - A proszę zapytać, ile kosztuje utrzymanie tężni. Budowa takiego obiektu pochłonie milion złotych, a potem drugie tyle trzeba będzie dokładać co roku za solankę, prąd do pompy i utrzymanie tężni w zimie - przekonuje. O głosy rybniczan będą walczyć też golfiści, którzy chcą rozwijać przy Obwiedni Północnej Akademię Golfa (281,5 tys. zł). Miałyby się tam już pojawić profesjonalne greeny (dołki) z flagami. Na pieniądze liczą też harcerze 6 Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej, którzy nad Zalewem pragną rozbudować stanicę (1 mln zł). W tym roku zgłoszono też wiele projektów lokalnych, a wśród nich np. budowę dzielnicowej stacji pomiaru pyłów w Boguszowicach Starych.

- Na projekty w ramach budżetu obywatelskiego przeznaczono 3 mln zł. Głosowanie odbędzie się w dniach 12-16 września. Każdy mieszkaniec Rybnika, który skończył 16 lat, będzie mógł wybrać jeden projekt ogólnomiejski, głosując w dowolnym punkcie, poprzez wypełnienie karty do głosowania lub za pośrednictwem internetu - informuje Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika. Dodatkowo, mieszkańcy 7 dzielnic: Boguszowice Stare, Golejów, Gotartowice, Kamień, Niedobczyce, Rybnik-Północ, Zamysłów, oprócz projektu ogólnomiejskiego, będą wybierać projekty lokalne. W pozostałych 19 dzielnicach zostaną poddane one jedynie pod konsultacje. Wyjątkowa sytuacja dotyczy Chwałowic, gdzie zgłoszone projekty lokalne nie otrzymały pozytywnej oceny i mieszkańcy będą wybierać tylko projekt ogólnomiejski.

*Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
*Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
*Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
*Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty