Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już drugi i ostatni dzień Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG® 2022, które odbywają się w katowickim Spodku

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
To już drugi i ostatni dzień Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG® 2022
To już drugi i ostatni dzień Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG® 2022 Lucyna Nenow / Polska Press
To już drugi i ostatni dzień Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG® 2022, które odbywają się w katowickim Spodku od środy, 11 maja. Różnorodność inicjatyw, z jakimi można zapoznać się podczas wydarzenia jest duża. Wśród innowacyjnych rozwiązań nie brakuje takich, które pełnią ważną rolę w wykonywaniu codziennych czynności, ale są też atrakcyjne sposoby na ułatwienie wielu prac, chociażby przy pomocy robotów czy dronów. Ciekawe rozwiązania dotyczą również branży medycznej.

W drugim dniu Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG® 2022, który odbywa się w katowickim Spodku od środy, 11 maja, nadal można zobaczyć stoiska, przy których reprezentanci uczelni oraz przedstawiciele wielu firm i instytucji prezentują swój potencjał naukowy w postaci konkretnych urządzeń, systemów technologicznych czy projektów. Wszyscy wystawcy zgodnie przyznają, że wydarzenie to jest bardzo ważne zarówno dla świata nauki jak i biznesu, gdyż daje szansę zaprezentowania kreatywności oraz umiejętności wielu badaczy czy ekspertów, a także studentów – jako przyszłych inżynierów. Targi są przestrzenią do wymiany doświadczeń, wiedzy oraz kopalnią nowych pomysłów i inspiracji. Dzięki takim spotkaniom, autorzy innowacyjnych urządzeń czy rozwiązań technologicznych mają szansę zaistnieć w świecie biznesu oraz zostać zauważeni przez przedsiębiorców, nawet jeszcze przed wdrożeniem swojego dzieła do powszechnego użytku.

Różnorodność inicjatyw, z jakimi można zapoznać się podczas targów jest duża, co świadczy o kreatywności twórców oraz ich umiejętności podążania za ludzkimi potrzebami w rozmaitych dziedzinach. Wśród innowacyjnych rozwiązań nie brakuje zatem tych, które pełnią ważną rolę w wykonywaniu codziennych czynności, jak na przykład środki ochrony osobistej pracowników, ale są też atrakcyjne sposoby na ułatwienie wielu prac chociażby przy pomocy robotów czy dronów. Ciekawe rozwiązania dotyczą także branży medycznej, w której naukowcy starają się podążać z duchem czasu i wdrażać coraz lepsze, szybsze i skuteczniejsze innowacje w celu nie tylko poprawy jakości leczenia, ale też diagnostyki chorób i stworzenia różnych udogodnień dla pacjentów, zmagających się z trudnościami, związanymi z ich stanem zdrowia.

Na jednym ze stoik poznamy projekt dronu, służącego do pomiaru smogu świetlnego czy innowacyjne zastosowanie skanera 3D

Bardzo ciekawe pomysły w zakresie innowacji zaprezentował w czasie targów Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, wśród których znalazły się między innymi rozwiązania w dziedzinie medycznej. Jednym z nich jest zmodernizowany, mobilny i zautomatyzowany system do skanowania obiektów zorientowanych pionowo, oparty na skanerze 3D. Ma on być przeznaczony głównie do skanowania ludzi, by można było pozyskiwać zewnętrzną geometrię całego człowieka lub wybranych części ciała, jako alternatywne rozwiązanie dla wielkogabarytowych instalacji. – Za pomącą tego skanera mamy obraz na przykład jakiejś części ciała. Potem stosujemy inżynierię odwrotną, bazującą na lustrzanym odbiciu, dzięki czemu odtwarzamy geometrię brakującą, co z kolei daje nam możliwość stworzenia na przykład protezy – mówi Przemysław Müller, broker innowacji w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Skaner może posłużyć też do przygotowania wypełnienia protezy czy sztucznej piersi dla amazonek. To jest innowacja, otwierająca wiele możliwości, bo idąc tym tropem, analogicznie będzie można wdrażać coraz to nowsze pomysły i rozwiązania. Ogólnie, jak powstanie jeden projekt, to w następstwie pojawiają się pytania, które z kolei generują kolejne potrzeby i tak też jest z naszymi inicjatywami. Mamy pomysł na skaner i wciąż pojawiają się nowe pomysły, jak można go wykorzystać – dodaje.

Kolejną ciekawą innowacją uniwersytetu jest system do monitorowania poziomu zanieczyszczenia środowiska smogiem świetlnym. – Bardzo mało osób wie czy jest świadomych tego, że w naszym otoczeniu występuje zjawisko zwane smogiem świetlnym. Problem ten dotyczy oczywiście głównie dużych miast, w których nawet w nocy jest w pewnym sensie jasno. To nie pozostaje bez konsekwencji, jeśli chodzi o środowisko naturalne i funkcjonowanie żywego organizmu. Człowiek powinien nocą wypoczywać w ciemności, bo światło jest podstawowym elementem dnia, kiedy z kolei wykazujemy się różnymi aktywnościami. Ale mamy też przecież w środowisku dzikie zwierzęta, drapieżniki, które z natury powinny żerować pod osłoną nocy, a bliskość miast powoduje, że ich system zostaje zakłócony. Można by tu jeszcze wiele wymieniać i analizować, jednak jedno jest pewne – sztuczny blask świateł miejskich jest dzisiaj dużym problemem i dzięki naszemu systemowi chcielibyśmy móc go kontrolować oraz uczynić jakieś kroki, by mu przeciwdziałać – zauważa Przemysław Müller.

Szczepienie lisów będzie teraz szybsze i skuteczniejsze dzięki latającej platformie

Ciekawostką w świecie innowacji jest też platforma latająca, służąca do dystrybuowania szczepionki w procesie doustnego szczepienia lisów, skonstruowana przez zespół studentów z Politechniki Śląskiej, co było odpowiedzią na problem, zgłoszony uczelni przez Państwową Inspekcję Weterynaryjną. Do tej pory proces szczepienia lisów polegał na rozmieszczaniu w obszarach leśnych kapsułek o przykrym zapachu zepsutego mięsa, co było również zadaniem bardzo czasochłonnym. Teraz człowieka może wyręczyć platforma, która odpowiednio zaprogramowana, sama – w ciągu dwudziestu czy trzydziestu minut potrafi rozmieścić do czterdziestu kapsułek na obszarze o powierzchni nawet czterech kilometrów kwadratowych. Prace nad urządzeniem trwały około pół roku, a w lutym zostało już ono przetestowane i sprawdzono jego przydatność w praktyce.

– Kapsułki ze szczepionką, jedzone przez lisy, nasz dron może rozmieścić dość szybko i na dużym obszarze. Jednorazowo platforma ta mieści czterdzieści takich tabletek, a operator określa tylko zakres lotu drona i on samodzielnie, bez konieczności sterowania leci w określone miejsce i zostawia kapsułki. One są wcześniej poddawane zamrożeniu, więc platforma ma około dwudziestu minut na ich rozmieszczenie, bo później będą się rozmrażać i ich konsystencja nie nadawały się wtedy do takiego zastosowania – mówi dr inż. Piotr Czekalski z Politechniki Śląskiej. – Dron jest w stanie rozmieścić dwadzieścia kapsułek na kilometr kwadratowy – dodaje.

Można też dowiedzieć się czegoś o innowacyjnych metodach trenowania pamięci, diagnozowania choroby Parkinsona czy ochrony pracowników

Wśród innych pomysłów, z jakimi można było zapoznać się w czasie targów znalazło się innowacyjne, psychologiczne narzędzie do terapii seniorów, służące do trenowania pamięci, oparte na rzeczywistości wirtualnej. Osoba, korzystająca z niego widzi polecenia, jakie musi wykonać. – Narzędzie to przenosi klasyczne treningi pamięci, jakimi są chociażby krzyżówki, do świata wirtualnego, w którym użytkownik otrzymuje polecenia do wykonania. Stworzone zostało przez zespół, składający się z medyków i psychologów w ramach projektu, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Collegium Medicum w Bydgoszczy – mówi jeden z wystawców, prezentujących narzędzie. Projekt ten jest już na ukończeniu i we wrześniu będzie można wdrożyć go na rynek.

Uniwersytet Śląski z kolei zaprezentował między innymi system wspomagający diagnostykę chorób neurologicznych, dzięki któremu można wykryć na przykład wczesne stadium choroby Parkinsona. Projekt ten jest obecnie w fazie testowej. – Jesteśmy na targach, by zaprezentować nasze pomysły i mamy nadzieję, że dzięki temu wydarzeniu uda nam się przyspieszyć działania. Liczymy na skuteczne i w miarę szybkie testowanie oraz dynamiczny proces wdrożenia – mówi Monika Plata, reprezentująca Uniwersytet Śląski.

Przy stoisku Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego można natomiast zapoznać się z przedmiotami, służącymi wielu osobom w codziennej pracy, do których należy chociażby obuwie ochronne, odporne nawet na mikrouszkodzenia. Na stoliku widać też rękawicę, wewnątrz której w specjalnej kieszonce zamieszcza się elementy grzejące, stworzone ze związków mineralnych, dzięki czemu na przykład pracownicy chłodni mają zapewnioną odpowiednią temperaturę dłoni oraz zachowane możliwości manualne.

Warto przypomnieć, że Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG® 2022 to wydarzenie organizowane przez firmę Eurobusiness-Haller we współpracy z Fundacją Haller Pro Inventio. Współgospodarzem przedsięwzięcia jest Miasto Katowice, które jako pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej uzyskało tytuł Europejskiego Miasta Nauki na rok 2024. Integralną część wydarzenia stanowi też konkurs wynalazków INTARG®, w którym najciekawsze z prezentowanych innowacji są oceniane przez międzynarodowe jury. Targom towarzyszy również dwudniowa konferencja, omawiająca istotne zagadnienia dla synergii nauki i gospodarki, transferu technologii oraz tworzenia przyjaznych ekosystemów innowacji.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera