Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To koniec OFE. Jest decyzja rządu. Czas na PPK. Co z pieniędzmi z OFE? Trafią do obywateli i budżetu. Kto na tym straci? [11. 11. 2019 r.]

TK
Rząd podjął decyzję: to koniec OFE, a środki z otwartych funduszy emerytalnych mają zostać przeniesione na indywidualne konta emerytalne
Rząd podjął decyzję: to koniec OFE, a środki z otwartych funduszy emerytalnych mają zostać przeniesione na indywidualne konta emerytalne
To koniec OFE. Rząd zdecydował przyjmując projekt ustawy o zmianach w systemie emerytalnym. Nie wiadomo jednak jeszcze kiedy zmiany wejdą w życie. W myśl ustawy OFE ma zamienić się w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, a konta uczestników na indywidualne konta emerytalne. Pieniądze mają trafić tam automatycznie, ale zostanie pobrana za to 15 proc. opłata. Środki mają być w całości prywatne i dziedziczone. Sprawa dotyczy 15,8 mln Polaków i środków w OFE o wartości 162 mld złotych.

To koniec OFE. Decyzja rządu

Rząd podjął decyzję: to koniec OFE, a środki z otwartych funduszy emerytalnych mają zostać przeniesione na indywidualne konta emerytalne. Co zatem wynika z tych zmian?

  • likwidacja OFE,
  • przeniesienie środków z OFE na IKE,
  • przeniesienie wiąże się z 15-proc. opłatą przekształceniową.

Rząd obiecuje, że w zamian za 15-proc. opłatę związaną z przeniesieniem środków, same emerytury nie będą już opodatkowane.

Opłaty można uniknąć, ale tylko wówczas, kiedy uczestnik OFE zdecyduje, że zgromadzone oszczędności przenosi do ZUS. Wówczas jednak pieniądze nie będą dziedziczone.

Zobaczcie koniecznie

Jak powiedział minister Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju cała operacja dotyczy:

  • 15,8 mln Polaków,
  • aktywów w OFE o wartości 162 mld złotych.

Te środki z punktu widzenia prawa są traktowane jako środki publiczne, my chcemy oddać je obywatelom. Zmiany mają wzmocnić system kapitałowego oszczędzania na okres emerytury. - mówił Kwieciński.

Rząd mógł przejąć wszystkie 162 mld zł, poprzez przesunięcie ich w całości do ZUS-u, np. do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD), ale tego na szczęście nie proponuje. Nie wiadomo jednak, ile z sumy 162 mld zł trafi do FRD, a ile na prywatne, indywidualne konta emerytalne (IKE). Rząd zakłada, że około 80% trafi do IKE. Wprowadzenie opłaty przekształceniowej w wysokości 15% tylko od środków przekazywanych do IKE może zachęcić członków OFE do wyboru ZUS-u dla swoich środków – zauważa główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

Co z pieniędzmi z OFE? IKE lub FUS

Opłata przekształceniowa ma przynieść 19,3 mld złotych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt zmian ma duże znaczenie dla spięcia budżetu państwa w 2020 roku. Projekt zakłada, że do FUS pieniądze trafią w dwóch równych ratach (po 7,5 proc.) w latach 2020-2021.

Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE), zarządzające OFE, przekształcą się w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). OFE staną się Specjalistycznymi Funduszami Inwestycyjnymi Otwartymi (SFIO), które będą zarządzane przez TFI. SFIO będą zarządzać przyszłymi IKE. Tym samym, zachowana zostanie ciągłość zarządzania aktywami przez poszczególne towarzystwa.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty