Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tobiszowski: Porozumienie w sprawie fuzji PGG i KHW najpóźniej do środy

Redakcja
Konsultacje ws. średnich wynagrodzeń w KHW i PGG odbyły się w minioną środę
Konsultacje ws. średnich wynagrodzeń w KHW i PGG odbyły się w minioną środę Fot. Mariusz Kapala
W Polskiej Grupie Górniczej odbyła się kolejna runda rozmów ws. połączenia z Katowickim Holdingiem Węglowym. Została ustalona wersja porozumienia, którą parafował już m.in. Sierpień 80. Grzegorz Tobiszowski, wiceminister ds. energii poinformował, że dokument powinien zostać podpisany najpóźniej do środy do godz. 10.

Po wielogodzinnych rozmowach została ustalona wersja porozumienia, którą parafowały już niektóre z organizacji związkowe, działające w KHW. Wśród nich był m.in. Sierpień 80.

- Jest to porozumienie dobre, dające stabilność zatrudnienia i wynagrodzenia pracownikom KHW - mówił po zakończonych rozmowach Szczepan Kasiński z WZZ Sierpień 80 w KHW.

CZYTAJCIE TEŻ:
Po fuzji górnicy z KHW mają zarabiać kilkaset złotych więcej
Przed WRDS kolejna runda negocjacji ws. fuzji KHW i PGG

Według nieoficjalnych informacji dokumencie znalazł się zapis, że górnicy z KHW mieliby wejść w system wynagradzania PGG (czyli bez Holdingowego Układu Zbiorowego), z zawieszoną „czternastką" za 2017 rok (tak jak teraz sytuacja w tej kwestii wygląda w PGG). Natomiast punkty dotyczące ewentualnego przekazania kopalni ruch Śląsk i Wieczorek do SRK, miały się znaleźć w załączniku do porozumienia, a nie jego treści głównej, zaś ich sytuacja miałaby zostać oceniona przez specjalnie powołany zespół.

Z kolei Solidarność daje sobie jeszcze czas do namysłu i dzisiejszego wieczoru dokumentu nie parafowała.

- Nie można ukryć, że rozmowy były burzliwe - mówił Piotr Bienek z Solidarności KHW. - Nadal są punkty sporne i wracamy do rozmów na jutrzejszym posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Jedno jest pewne, że wszystkie strony chcą połączenia KHW z PGG. To jest najważniejsze ustalenie. Teraz jest kwestia drobnych tematów, niuansów, które musimy dogadać - dodawał Bienek.

CZYTAJCIE TEŻ:
WRDS we wtorek zajmie się tematem fuzji KHW i PGG
KHW: czternastka w ratach. Całość przed połączeniem z PGG?

Grzegorz Tobiszowski po zakończonych rozmowach podkreślał, że nie dopuszcza sytuacji, w której nie wszystkie organizacje związkowe podpisałyby opracowywany dokument.

- Były bardzo merytoryczne rozmowy, o pewnych szczegółach, detalach, ale to świadczy o dużej trosce, aby ten proces przewidział pewne zdarzenia związane z powstaniem (powiększonej - przyp. red.) PGG, abyśmy mogli przewidzieć te elementy, które mogą dzielić, albo te które mogą konsolidować dużą PGG po połączeniu z KHW - mówi po zakończonych rozmowach wiceminister.

POSŁUCHAJCIE TAKŻE:
Gość Dnia DZ i Radia Piekary. Rogala: Czy bankrutujący KHW powinien dyktować warunki? Nie, ale...
CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
- Mam wielką nadzieję, że w środę o godz. 10 będziemy mogli mówić, że idziemy z porozumieniem na rozmowy do inwestorów i instytucji bankowych - dodawał.

Prawdopodobnie godzina posiedzenia jutrzejszego WRDS zostanie przesunięta.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY

- Po zebraniu wszystkich sugestii, przedkładamy dzisiaj porozumienie, aby do środy do godz. 10 to porozumienie zostało podpisane przez stronę społeczną. Dlaczego do środy? Bo musimy rozpocząć rozmowy z inwestorami i instytucjami bankowymi. Nie możemy tego przekładać w nieskończoność – mówił przed rozpoczęciem rozmów Grzegorz Tobiszowski, wiceminister ds. energii.

Tłumaczył również nieobecność ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, który dzisiaj jest w Brukseli. Tobiszowski zaznaczał, że po podpisaniu porozumienia ze związkami zawodowymi, w środę po południu miałyby się odbyć rozmowy z inwestorami, a w czwartek – bankami, które posiadają obligację KHW.

- Wydaje się, że dzisiaj przedkładamy coś, co przynajmniej przez miażdżącą większość związków zawodowych w KHW zostało zaakceptowane. Z tym komunikatem idę na spotkanie w imieniu właściciela – dodawał wiceminister.

Konsultacje ws. średnich wynagrodzeń w KHW i PGG odbyły się w minioną środę. Wzięli w nich udział zarządu obu spółek oraz związkowcy z Sierpnia 80, Solidarności 80, Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce, Związku Zawodowego Pracowników ZPMW w Polsce oraz Związku Zawodowego „Kadra”.

- Przedstawiciele pozostałych związków, działających w KHW, nie skorzystali z możliwości uczestniczenia w konsultacjach – czytamy w komunikacie wydanym przez PGG.

Z przekazanych przez wiceministra informacji wynika, że w chwili połączenia obu spółek górniczych, Holdingowy Układ Zbiorowy (układa zbiorowy KHW) miałby zostać zastąpiony porozumieniami płacowymi, obowiązującymi w PGG. A dodajmy, że m.in. właśnie o to toczył się jak na razie największy bój. Ministerstwo przekonywało, że dzięki temu pracownicy będą mogli zarabiać więcej np. pensja górnika w ścianie wzrośnie średnio o ok. 237 zł.

- Układ blokuje nam podwyżki – mówił wiceminister. – Trwanie przy układzie (zbiorowym – przyp. red.), który jest w KHW, powoduje, że nie możemy zastosować podwyżek do średniej w PGG. My chcemy, aby górnicy, przechodzący z KHW otrzymali tę średnią, która jest w PGG. Uważamy, że jest to uczciwe podejście do sprawy – mówił wiceminister.

Zaznaczał również, że ze względu na lepsze wyniki od tych zakładanych, pracownicy PGG mogliby otrzymać jednorazową nagrodę.

Jutro w siedzibie Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności ma odbyć się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty