MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tomasz Sikora ma problem ze zdrowiem i nie chce ryzykować

Tomasz Kuczyński
infografika: Marek Michalski
Tomasz Sikora przed wylotem na mistrzostwa świata nieoczekiwanie wrócił do Polski ze zgrupowania w Niemczech i przeszedł badania w szpitalu (m.in. kardiologiczne). Podobno w Langdorfie zasłabł wieczorem po jednym z treningów.

Według działaczy Polskiego Związku Biathlonu, wyniki badań były dobre i 37-letni lider naszej kadry biathlonu poleciał do rosyjskiego Chanty-Mansijska. Wczoraj jednak postanowił zrezygnować ze startu właśnie z przyczyn zdrowotnych! Dziś wyrusza z powrotem do kraju.

- Moje dolegliwości wykluczają udział w zawodach. Mówiąc ogólnie, wynika to ze złych parametrów funkcjonowania organizmu. Muszę przeprowadzić kompleksowe badania w Polsce - powiedział Sikora, cytowany na internetowej stronie Eurosportu.

Wodzisławianina w tym sezonie prześladuje pech, jednak promykiem nadziei było drugie miejsce podczas Pucharu Świata w Fort Kent. - Przygotowywałem się pod kątem mistrzostw świata - mówi Sikora. - Chodziło mi o uratowanie sezonu. Czułem w Stanach, że jestem w niezłej formie, lubię mróz i trasy w Chanty-Mansijsku. Teraz tracę szansę na dobry wynik. Zdaję sobie jednak sprawę, że zdrowie jest najważniejsze i nie można ryzykować.

Sikora nie chce kończyć kariery, jednak wszystko zależy od wyników kompleksowych badań. - Potrzebuję teraz spokoju - przekonuje zawodnik, który jest też trenerem kadry biathlonistów. - Dlatego ani ja, ani związek nie będziemy udzielać żadnych informacji dopóki nie wyjaśni się sprawa mojego zdrowia. PAP

Program mistrzostw świata w Chanty-Mansijsku

3 marca: sztafeta mieszana 2x6 + 2x7,5 km (godz. 12.30) - dwie rundy biegną kobiety, a dwie następne mężczyźni. Każdy ma na strzelnicy po dwie serie - na leżąco i stojąco. Na każdą serię osiem nabojów (5 plus 3 na dobieranie). Jeśli zostaną nietrafione krążki - biega się za karę 150 m za każdy.
5 marca: sprint mężczyzn na 10 km (godz. 10.00), sprint kobiet na 7,5 km (godz. 14.00) - bieg z dwoma strzelaniami (po pięć prób). Zawodnicy startują w odstępach czasowych. Pierwsze strzelanie w pozycji leżącej, drugie w stojącej. Niecelny strzał to karna runda - 150 metrów. 6 marca: bieg pościgowy mężczyzn na 12,5 km (godz. 10.00) i bieg pościgowy kobiet na 10 km (godz. 12.30) - zawodnicy startują w odstępach czasowych na podstawie wyników sprintu. Mają cztery strzelania (dwa leżąc i dwa stojąc). Pudło to 150 m dodatkowego biegu. Wygrywa ten, kto jest pierwszy na mecie.
8 marca: bieg indywidualny mężczyzn na 20 km (godz. 13.15).
9 marca: bieg indywidualny kobiet na 15 km (godz. 13.15) - w obu biegach zawodnicy startują w odstępach czasowych, mają po cztery strzelania, na przemian na leżąco i stojąco. Każdy niecelny strzał to karna minuta
11 marca: sztafeta mężczyzn 4x7,5 km (godz. 14.00) (jak sztafeta miesz.)
12 marca: bieg ze startu wspólnego kobiet na 12,5 km (godz. 12.30) oraz
bieg ze startu wspólnego mężczyzn na 15 km (godz. 14.30) - startuje najlepsza "30" na podstawie PŚ i wyników MŚ. Są cztery strzelania (dwa leżąc, dwa stojąc). Pudło to karna runda - 150 m. Kto pierwszy, ten wygra
13 marca: sztafeta kobiet 4x6 km (godz. 11.00) (jak sztafeta miesz.) TOK

Nasza reprezentacja
Kobiety Krystyna Pałka, Paulina Bobak (obie AZS AWF Katowice), Monika Hojnisz (UKS Lider Katowice), Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec), Agnieszka Cyl (MKS Karkonosze Jelenia Góra).
Trener: Adam Kołodziejczyk
Mężczyźni Grzegorz Bril (AZS AWF Katowice), Mirosław Kobus, Krzysztof Pływaczyk, Łukasz Szczurek (wszyscy BKS WP Kościelisko).
Asystent trenera: Tomasz Bernat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!